2019-07-18 | Иқтисодиёт
18 июль куни соат 15:00 да Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги анжуманлар залида Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги мутасаддилари ва журналистлар иштирокида очиқ мулоқот ва интервью бўлиб ўтади.
Унда “Ўзбекистон Республикасида боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2019 йил 10 мартдаги Президент қарориининг мазмун-моҳияти ва ижроси юзасидан маълумот тақдим этилади.
Шунингдек, боғдорчилик тармоғи ва иссиқхона хўжаликларида бошқарув тизимини такомиллаштириш ҳамда давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг самарали механизмларини жорий этиш, шунингдек, замонавий ресурс тежамкор технологиялар асосида юқори сифатли, рақобатбардош ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмларини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинади.
Тадбирда Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ва инфратузилмасини ривожлантириш бошқармаси бошлиғи Фахриддин Қирғизбоев, Инновацион технологияларни жорий этиш ва қишлоқ хўжалигини рақамлаштириш бошқармаси бошлиғи Саидкарим Маҳмудов, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги бошлиғи Шуҳрат Сатторов, боғдорчилик, узумчилик, виночилик илмий-тадқиқот институти раҳбари Насриддин Нажимов, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг ички ва ташқи бозорлари конъюнктурасини тадқиқ этиш бошқармаси директори Йўлдош Салимов иштирок этишади.

2019-07-18 | Экономика
18 июля в 15:00 в конференц-зале Агентства информации и массовых коммуникаций состоится открытый диалог между представителями Министерства сельского хозяйства и журналистами.
На мероприятии будет представлена информация об исполнении постановления Президента «О мерах по дальнейшему развитию садоводства и тепличного хозяйства в Республике Узбекистан» от 20 марта 2019 года.
Также будут обсуждены такие вопросы, как совершенствование системы управления сферой садоводства и тепличного хозяйства, внедрение действенных механизмов государственной поддержки данной отрасли, а также расширение объёмов производства высококачественной, конкурентоспособной и экспортоориентированной продукции на основе современных экологичных ресурсосберегающих технологий.
В мероприятии примут участие начальник управления развития инфраструктуры в сельском хозяйстве Фахриддин Киргизбоев, начальник управления внедрения инновационных технологий Саидкарим Махмудов, начальник управления исследования внутреннего и внешнего рынков сельскохозяйственной продукции Юлдош Салимов, руководитель Агентства по садоводству и тепличному хозяйству Шухрат Сатторов, руководитель Научно-исследовательского института садоводства, виноградарства и виноделия Насриддин Нажимов.