Соғлиқни сақлаш вазирлиги: ўз ишига совуққонлик билан қараган масъул ходимлар вазифасидан озод этилди
2019-07-17 | Соғлиқни сақлаш
Сўнгги йилларда мамлакатимизда оналик ва болаликни муҳофаза қилиш, бу борадаги саломатлик кўрсаткичларини янада яхшилашда ижобий натижаларга эришилмоқда.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги жойларда бу борада олиб борилаётган ишларни мунтазам мониторинг қилиб бормоқда. Ўрганишлар натижасида ана шундай ижобий ўзгаришлар баробарида айрим худудларда, жумладан, Қорақалпоғистон Республикасининг баъзи туманларида жорий йилнинг ўтган олти ойи якунларига кўра, оналар ўлими кўрсаткичи ўтган йилнинг шу даврига нисбатан муайян даражада кўпайганлиги аниқланган.
Юзага келган вазиятни атрофлича ўрганиш, мавжуд муаммолар ечимини топиш, таҳлил қилиш ва маҳаллий шифокорларга ҳомиладор аёлларга кўрсатилаётган тиббий ёрдамни янада яхшилаш юзасидан амалий-услубий ёрдам бериш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирлиги масъул ходимлари, Республика ихтисослаштирилган акушерлик ва гинекология илмий-амалий тиббиёт марказининг бир гуруҳ олимлари ва малакали мутахассисларидан иборат ишчи гуруҳи айни кунларда Қорақалпоғистон Республикасида бўлиб туришибди. Улар томонидан оналар ўлими кўпайиши билан боғлиқ вазият синчиклаб ўрганилмоқда. Бу борада йўл қўйилган камчиликлар таҳлил этилиб, уларнинг олдини олиш юзасидан тиббиёт ходимларига услубий ёрдам кўрсатилиб, замонавий ташхис ва даволаш усулларини амалиётга қўллаш бўйича билим кўникмаларини оширишда кўмак беришмоқда.
Шу билан бирга, фаолияти давомида камчиликка йўл қўйган, ўз вазифасига совуққонлик билан қараган тиббиёт ходимларига нисбатан тегишли тартибда қонуний чоралар кўрилди. Жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси Перинатал маркази директори А. Абидов, директор ўринбосари З. Жуманиязова ва патология бўлими бошлиғи М. Эшбаева лавозимидан озод этилди. Мазкур марказнинг реанимация бўлими бошлиғи М. Низаматдинов ва 4-туғруқ бўлими бошлиғи С. Ешмановага жарима интизомий жазо чоралари қўлланилган. Ушбу марказнинг реанимация бўлими шифокорлари Г. Сарибаева ва З. Аблакимов, Г.Танирбергеновлар, шунингдек, навбатчи акушер-гинекологи Л. Бурангулова, патология бўлими акушер-гинекологи Д. Янгибоева, 3-туғруқ бўлими акушер-гинеколог Г. Аширбекова ҳамда 1-туғруқ бўлими навбатчи дояси А. Сариеваларга эса “хайфсан” интизомий жазо чоралари қўлланилган.
Бундан ташқари, Қорақалпоғистон Республикаси соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Д. Бекбоева, Нукус шаҳар тиббиёт бирлашмаси бошлиғи Ж.Тарихов, Қўнғирот туман тиббиёт бирлашмаси бошлиғи Б. Жуманиязов ва Чимбой туман тиббиёт бирлашмаси бошлиғи Д. Ембергеновларга жарима жазо чоралари қўлланилди.
Айни пайтда пойтахтдан борган мутахассислар маҳаллий шифокорлар билан ҳамкорликда оналар, болалар, ўсмирлар, фертил ёшдаги аёллар ва аҳолининг барча қатламига кўрсатилаётган тиббий ёрдамни янада яхшилаш, тиббий-профилактика, перинатал ва антенатал тиббий ёрдамни замон талаблари даражасида ташкил этиш бўйича иш олиб бормоқда.
Айтиш жоизки, бугунги кунда Қорақалпоғистон Республикасида қарийб беш юз минг нафар туғруқ ёшидаги аёллар истиқомат қилади. Уларга тиббий-профилактика ва ихтисослашган тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича замонавий имкониятлар яратилган. Ҳудуддаги 16 та туғруқ мажмуаси ва Республика перинатал маркази замонавий технологиялар билан жиҳозланган. Туманлардаги кўп тармоқли марказий поликлиникаларда Аёллар маслаҳатхонаси бўлими ва Қизлар саломатлиги маркази, перинатал скрининг хоналари ташкил этилиб, замонавий тиббий диагностика воситалари билан жиҳозланган.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги бундан буён ҳам давлатимиз томонидан яратиб берилган замонавий имкониятлардан самарали фойдаланиш, шифокорларнинг билим ва малакасини мунтазам ошириб бориш, ўз вазифасига ўта масъулият билан ёндашиш каби жиҳатларга доимий равишда жиддий эътибор қаратиб боради. Энг муҳими, оналар ўлими кўрсаткичларини муттасил камайиб боришини таъминлаш йўлида бор имкониятларни сафарбар этади.

Министерство здравоохранения: хладнокровно относившиеся к своей работе сотрудники освобождены от должности
2019-07-17 | Здравоохранение
В последние годы в нашей стране достигаются положительные результаты в области охраны материнства и детства, улучшения показателей здоровья в этом направлении. Министерство здравоохранения регулярно ведет мониторинг проводимой на местах работы.
В результате изучений выяснилось, что вместе с положительными изменениями, в некоторых регионах, в частности, в определенных районах Республики Каракалпакстан по итогам шести месяцев нынешнего года по отношению к этому периоду прошлого года определенно вырос показатель материнской смертности.
С целью оказания методико-практической помощи по поводу подробного изучения и анализа сложивщейся ситуации, нахождения решений к существующим проблемам, улучшения медицинской помощи, оказываемой местными врачами беременным женщинам, в Республике Каракалпастан пребывает рабочая группа, состоящая из ответственных сотрудников Министерства здравоохранения, ученых и квалифицированных специалистов Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра акушерства и гинекологии. Ими тщательно изучается состояние, связанное с ростом материнской смертности. Анализируются допущенные в этом направлении недостатки, по поводу их предотвращения оказывается методическая помощь медицинским работникам, также повышаются их знания и навыки по применению в практике методов современной диагностики и лечения.
Вместе с этим, в установленном порядке применены законные меры по отношению к медицинским работникам, допустившим недостатки в трудовой деятельности, хладнокровно относившимся к своей работе. В частности, освобождены от должности директор Перинатального центра Республики Каракалпакстан А. Абидов, его заместитель З. Жуманиязова и заведующий отделения патологии центра М. Эшбаева. По отношению к заведующему реанимационного отделения данного центра М. Низаматдинову и заведующему четвертого родильного отделения С. Ешмановой применены меры дисциплинарного взыскания в виде штрафа. Также по отношению к врачам реанимационного отделения этого центра Г. Сарибаевой, З. Аблакимову, Г. Танирбергенову, дежурному акушеру-гинекологу Л. Бурангуловой, акушеру-гинекологу отделения патологии Д. Янгибоевой, акушеру-гинекологу третьего родильного отделения Г. Аширбековой и дежурному акушеру первого родильного отделения А. Сариевой применено дисциплинарное взыскание в виде выговора.
Кроме этого применены меры дисциплинарного взыскания в виде штрафа по отношению к заместителю министра здравоохранения Республики Каракалпакстан Д. Бекбоевой, заведующему Нукусского городского медицинского объединения Ж. Тарихову, заведующему Кунгиратского районного медицинского объединения Б. Жуманиязову и заведующему Чимбайского районного медицинского объединения Д. Ембергенову.
В данное время специалисты из столицы совместно с местными врачами проводят работу по улучшению медицинской помощи, оказываемой матерям, детям, подросткам, женщинам фертильного возраста и всем слоям населения, организации медико-профилактической, перинатальной и антенатальной медицинской помощи согласно требованиям времени.
Стоит отметить, что сегодня в Республике Каракалпакстан проживает около пятсот тысяч женщин фертильного возраста. Созданы современные условия по оказанию им медико-профилактической и специализированной медицинской помощи. Расположенные в регионе 16 родильные комплексы и Республиканский перинатальные центр оснащены современными технологиями. В многопрофильных центральных поликлиниках района организованы женские консультационные отделы и центры здоровья девушек, перинатальные скрининг-кабинеты, они оборудованы современными медицинскими средствами диагностики.
Министерство здравоохранения и впредь на постоянной основе будет серьезно уделять внимание эффективному использованию создающихся государством современных возможностей, регулярному повышению знаний и навыков врачей, усилению ответственности врачей в выполнении своих обязанностей. Самое главное, приложит все усилия на пути обеспечения непрерывного снижения показателей материнской смертности.