Ўзбекистон Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилотининг икки универсал халқаро шартномаси иштирокчисига айланади
2019-07-17 | Сиёсат
1996 йил 20 декабрда Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилоти (БИМТ) доирасида қабул қилинган Ижролар ва фонограммалар бўйича шартнома ҳамда Муаллифлик ҳуқуқи тўғрисидаги шартнома 2019 йилнинг 17 июль куни Ўзбекистон Республикаси учун кучга кирди.
Ҳозирги пайтда 101 мамлакат ва Европа иттифоқи БИМТнинг мазкур икки шартномаси иштирокчиси ҳисобланади.
Ушбу шартномалар “Интернет соҳасида БИМТ шартномалари” номи билан ҳам машҳур бўлиб рақамли муҳитда муаллифлик ҳуқуқи ва аралаш ҳуқуқлар ҳимоясининг асосий мезонларини белгилайди.
“Интернет соҳасида БИМТ шартномалари” муаллифлик-ҳуқуқий контентни интеркатив тарзда етказиш, муаллифлик-ҳуқуқий ҳимояни чеклаш ва ижодий маҳсулотларни тарқатиш ва фойдаланишга имкон берувчи технологияларга кўмаклашиш каби соҳаларда янги технологик нуқтайи назардан мувофиқлашган ҳимоя тизимига замин яратган.

Узбекистан стал участником двух универсальных международных договоров Всемирной организации по интеллектуальной собственности
2019-07-17 | Политика
17 июля 2019 года для Республики Узбекистан вступили в силу Договор по исполнениям и фонограммам и Договор по авторскому праву, принятые 20 декабря 1996 года в рамках Всемирной организации по интеллектуальной собственности.
В настоящее время участниками указанных договоров ВОИС являются 101 государство и Европейский союз.
Упомянутые договоры также известны как «Договоры ВОИС в области Интернета» и устанавливают основные стандарты охраны авторского права и смежных прав в цифровой среде.
«Договоры ВОИС в области Интернета» заложили основу сбалансированной системы охраны в новом технологическом контексте в таких областях, как интерактивная передача авторско-правового контента, ограничение авторско-правовой охраны и содействие технологиям, которые способствуют распространению и использованию творческого контента.