Хорижлик абитуриентлар учун Ўзбекистон Халқаро ислом академиясига қабул бошланди
Ўзбекистон Халқаро ислом академияси 2019-2020 ўқув йили учун чет эл фуқароларини бакалавриатда ўқиш учун 15 июнь кунидан қабул очилганини эълон қилади.
Хорижлик абитуриентлар академияга кириш имтиҳонларидан озод этилади ва суҳбат асосида қабул қилинади. Талабалар истакларига кўра, ўзбек ва рус тилида ўқишлари мумкин. Уларга диний ва дунёвий фанлардан ўз соҳасининг етук профессор-ўқитувчилари дарс беради.
Академияда қуйидаги йўналишлар ва мутахассисликлар бўйича таҳсил олиш мумкин:
Бакалавриат таълим йўналишлари (4 йил):
- Хорижий мамлакатлар иқтисодиёти ва мамлакатшунослик (мусулмон мамлакатлари);
- Халқаро муносабатлар;
- Исломшунослик (қуръоншунослик, ҳадисшунослик, ислом ҳуқуқи, ақида ва тасаввуф, ислом тарихи ва манбашунослиги);
- Диншунослик;
- Психология (Дин социопсихологияси);
- Филология ва тилларни ўқитиш (араб тили);
- Туризм (зиёрат туризми).
Айни пайтда Ўзбекистон халқаро ислом академиясида Россия Федерацияси, Қирғизистон ва Тожикистон Республикаси фуқаролари таҳсил олмоқда. 2019 йилдан бошлаб, Россия мусулмонлари диний кенгаши муфтийси Албир Крганов докторантурага қабул қилинди.
Бу йилги қабул жараёнида чет эл фуқароларига қулайлик яратиш мақсадида ҳужжатларни электрон тарзда  international@iiau.uz ва +998907888745 (Telegram ва WhatsApp) рақами орқали қабул қилиш йўлга қўйилди. Шунингдек, хорижий талабалар учун ўқиш шартномаси суммасининг ўзларига мақбул шаклини танлаш имконияти яратилган.
Ўқишга қабул қилинган хориж фуқароларининг виза олиши ва яшаши билан боғлиқ ҳужжатларни расмийлаштириш академиянинг Халқаро ҳамкорлик бўлими мутахассислари ёрдамида амалга оширилади.

Начат приём иностранных абитуриентов в Международную исламскую академию Узбекистана
Международная исламская академия Узбекистана объявляет о начале приёма документов иностранных абитуриентов для обучения в 2019-2020 учебном году на этапах бакалавриата.
Иностранные абитуриенты освобождаются от вступительных экзаменов и принимаются на основании собеседования. В дальнейшем иностранные студенты будут получать образование на узбекском или русском языках по своему усмотрению. Занятия по религиозным и светским предметам будут вести ведущие профессора и преподаватели.
В Академии можно получить образование по следующим направлениям и специальностям:
Направления образования бакалавриата (4 года):
- Экономика зарубежных стран и страноведение (мусульманские страны);
- Международные отношения;
- Туризм (паломнический туризм);
- Исламоведение (корановедение, хадисоведение, исламское право, акида и суфизм, история и источниковедение ислама);
- Религиоведение;
- Психология (социопсихология религии);
- Филология и преподавание языков (арабский язык).
В настоящее время в Международной исламской академии Узбекистана обучаются граждане Российской Федерации, Кыргызской Республики и Республики Таджикистан. В 2019 году в докторантуру принят муфтий религиозного совета мусульман России Альбир Крганов.
В целях создания удобств при приёме документов для иностранных абитуриентов в этом году создана возможность подачи документов в электронном виде. Документы можно послать по электронному адресу: адресу international@iiau.uz и по телефону +998 90 788 87 45 (Telegram и WhatsApp). Иностранные студенты также имеют возможность выбора формы оплаты суммы контракта.
Специалисты отдела международного сотрудничества академии окажут содействие в регистрации и оформлении документов пребывания иностранных граждан, принятых на учёбу.