Солиқ маъмуриятчилигини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Мамлакатда солиқ сиёсатини такомиллаштириш, солиқ маъмуриятчилиги самарадорлигини ошириш, солиқ юкини изчил камайтириш, солиқ тизимини соддалаштириш ва солиқ ҳисоботларини тубдан қисқартириш юзасидан комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикасининг солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепциясининг амалиётга жорий этилиши натижасида меҳнатга ҳақ тўлаш жамғармасига солиқ юки камайтирилди, айланма маблағлардан олинадиган солиқлар оптималлаштирилди, давлат мақсадли жамғармаларига мажбурий ажратмаларни бекор қилиш ва юридик шахслардан олинадиган фойда солиғи ставкасини камайтириш орқали солиқ тизими қайта кўриб чиқилди.
Солиқ тизимини янада такомиллаштириш, иқтисодиётда хуфиёна айланмани қисқартириш ва Ўзбекистон Республикаси солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепциясининг асосий йўналишларини амалга ошириш мақсадида:
1. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ тадбиркорлик субъектлари аниқланган солиққа оид ҳуқуқбузарликни тан олиб, давлат солиқ хизмати органларининг солиққа оид ҳуқуқбузарлик учун жавобгарликка тортиш тўғрисидаги қарорини олган кундан эътиборан ўн кун муддат ичида молиявий жарималарни ихтиёрий равишда тўласа, тадбиркорлик субъектларининг мансабдор шахслари ёки ходимлари ёхуд тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланувчи фуқаролар мазкур ҳуқуқбузарлик учун қонун ҳужжатларида белгиланган жиноий ва маъмурий жавобгарликдан озод этилади.
2. Белгилаб қўйилсинки, 2020 йил 1 январдан бошлаб:
қўшилган қиймат солиғини тўлашга ўтадиган юридик шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорлар давлат солиқ хизмати органларида ушбу солиқнинг тўловчиси сифатида мажбурий ҳисобга олинади ва бу қўшилган қиймат солиғи суммасини ҳисобга олишнинг шарти ҳисобланади;
қўшилган қиймат солиғини тўлашга ўтишда ушбу солиқ суммаси қўшилган қиймат солиғини тўлашга ўтилган санадан аввалги охирги 12 ойда харид қилинган товар-моддий захираларнинг тасдиқланган қолдиқлари бўйича реализация ҳажмига мос келадиган улушда ҳисобга олинади;
қўшилган қиймат солиғини тўлашга ўтиш ёки ягона солиқ тўловини тўлашни рад этиш тўғрисидаги хабарнома қўшилган қиймат солиғини тўлашга ўтиладиган ой бошланишидан олдин ўн иш кунидан кечиктирмасдан тақдим этилади.
Солиқ маъмуриятчилигини такомиллаштириш стратегияси (кейинги ўринларда – Стратегия) 1-иловага мувофиқ;
Солиқ маъмуриятчилигини такомиллаштириш стратегиясини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” (кейинги ўринларда – “Йўл харитаси”) 2-иловага мувофиқ маъқуллансин.
Белгилансинки, “Йўл харитаси”да назарда тутилган тадбирларни амалга ошириш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитасининг асосланган ҳисоб-китоблари бўйича ҳар йили ажратиладиган бюджет маблағлари, Давлат солиқ қўмитасининг бюджетдан ташқари маблағлари, халқаро молия институтларининг маблағлари, шунингдек, қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади.
4. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ва Давлат солиқ қўмитаси:
а) уч ой муддатдаЎзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига қуйидагиларни назарда тутувчи таклифларни киритсин:
чет эл фуқаролари томонидан Ўзбекистон Республикаси чегарасини кесиб ўтишда харид қилинган товарлар учун тўланган қўшилган қиймат солиғини қайтариш (“tax free”) тартибини белгилаш;
cолиқлар бўйича тўловларни кейинчалик бўлиб-бўлиб фоизи билан қайтариш орқали камайтиришни назарда тутувчи “инвестициявий солиқ кредитлари” институтини жорий этиш;
солиқ тўловчи – юридик шахс ёки якка тартибдаги тадбиркор унга нисбатан қўлланилган молиявий жарималар тўғрисидаги қарорни олган кундан бошлаб, қўлланилган молиявий жарималар миқдорининг 50 фоизини ўн кун давомида ихтиёрий равишда тўлаганда, уни жарима суммасининг қолган қисмини тўлашдан озод этиш бўйича молиявий жарималарни ундиришнинг соддалаштирилган тартибини жорий этиш;
юридик шахслар ёки якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан солиқ солишнинг соддалаштирилган тартибини қўллаш мақсадида ялпи тушумнинг чегаравий миқдорини сунъий пасайтиришга қаратилган хатти-ҳаракатларга (бўлиниш, янги тадбиркорлик субъектларини ташкил этиш ва бошқалар) чек қўйиш чораларини кўриш, мазкур ҳолатлар аниқланганда тўланиши лозим бўлган солиқлар суммасига давлат солиқ хизмати органлари томонидан тузатиш киритиш ва уларни суд тартибида ундириш механизмларини жорий этиш;
б) Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда 2019 йил 1 декабрга қадар бухгалтерия ҳисобини амалга ошириш ҳамда солиқ тўловчилар ва солиқ органлари ўртасида реал вақт режимида маълумотлар алмашиш имконини берадиган, солиқ ҳисоботини топшириш тизими билан интеграция қилинган бухгалтерия ҳисобининг ягона ахборот тизимини (кейинги ўринларда – Ягона ахборот тизими) ишлаб чиқсин ва жорий қилсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Давлат солиқ қўмитаси билан биргаликда уч ой муддатда “UzTrans” ягона интерактив ахборот тизими базасида қуйидагиларни таъминлайдиган “Юк ташишлар мониторинги” ахборот платформасини (кейинги ўринларда – Ахборот платформаси) ишлаб чиқишни таъминласин:
юк ташувчилар томонидан товарнинг кузатув ҳужжатларини (счёт-фактура (инвойс), юк хати ва бошқа ҳужжатларни) рўйхатдан ўтказиш;
юк жўнатувчилар ва уни қабул қилиб олувчилар томонидан реал вақт режимида товарлар ҳаракатини мониторинг қилиш.
6. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2020 йил 1 январдан бошлаб:
Ягона ахборот тизимидан фойдаланувчи тадбиркорлик субъектларининг молиявий-хўжалик фаолияти ушбу дастурий маҳсулотни қўллаган даврида текширилмайди;
юк ташувчи тадбиркорлик субъектлари томонидан товарнинг кузатув ҳужжатларини Ахборот платформасида мажбурий тартибда рўйхатдан ўтказиш тартиби жорий этилади.
7. Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
хўжалик юритувчи субъектларни давлат солиқ хизмати органларида қўшилган қиймат солиғи тўловчилари сифатида ҳисобга олиш тартибини ишлаб чиқсин;
онлайн назорат-касса машиналари чеклари билан тасдиқланган харажатлар бўйича жисмоний шахсларга даромад, мол-мулк ва ер солиқлари бўйича чегирмалар бериш ёки чекларда кўрсатилган қўшилган қиймат солиғининг бир қисмини қайтариб бериш тартибини жорий этиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига асослантирилган таклифлар киритсин;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин;
б) 2020 йил 1 январдан бошлаб:
давлат cолиқ хизмати органлари ходимлари фаолиятининг самарадорлиги ва натижадорлиги (KPI) кўрсаткичларидан келиб чиқиб, уларни моддий рағбатлантириш, хизматда лавозимини ошириш, мукофотлаш, интизомий чоралар қўллаш тизимини жорий этсин;
Савдо-саноат палатаси ва Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамиятлари федерацияси билан биргаликда инсофли тадбиркорларни рағбатлантириш ва жамоатчилик назоратини ривожлантириш мақсадида “Чекни талаб қил ва совға ютиб ол” оммавий акциялари ўтказилишини ташкил этсин;
в) Cтратегияни амалга оширишга қаратилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларининг сифатли ишлаб чиқилишини таъминласин.
8. Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ҳамда бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда оммавий ахборот воситалари ва интернет-ресурсларда ушбу қарорнинг моҳияти ва аҳамияти кенг ёритилишини таъминласин ҳамда Cтратегияни амалга ошириш доирасида оммавий ахборот воситалари, илмий доира ва хорижий экспертлар, шунингдек, фуқаролик жамияти институтлари вакилларини кенг жалб этган ҳолда жойларда учрашувлар, семинарлар, давра суҳбатлари ва матбуот анжуманларини ташкил этсин.
9. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по совершенствованию налогового администрирования
В стране проводятся комплексные меры по совершенствованию налоговой политики, повышению эффективности налогового администрирования, последовательному снижению налогового бремени, упрощению налоговой системы и коренному сокращению налоговых отчетов.
В результате внедрения в практику Концепции совершенствования налоговой политики Республики Узбекистан снижена налоговая нагрузка на фонд оплаты труда, оптимизированы налоги, получаемые с оборотных средств, отменены обязательные отчисления в государственные целевые фонды, снижена ставка налога на прибыль юридических лиц.
В целях дальнейшего совершенствования налоговой системы, сокращения теневого оборота в экономике, реализации основных направлений Концепции совершенствования налоговой политики Республики Узбекистан:
1. Установить порядок, согласно которому в случае признания субъектами предпринимательства обнаруженных налоговых правонарушений и добровольной уплаты ими финансовых санкций в течение десяти дней со дня получения постановления государственного налогового органа о привлечении к ответственности за налоговое правонарушение должностные лица и работники субъектов предпринимательства либо граждане, занимающиеся предпринимательской деятельностью, освобождаются за данное правонарушение от уголовной и административной ответственности, установленной в законодательных актах.
2. Установить, что с 1 января 2020 года:
юридические лица и индивидуальные предприниматели, переходящие на оплату налога на добавленную стоимость, подлежат обязательному учету в качестве плательщика данного налога в органах государственной налоговой службы, что является условием зачета суммы налога на добавленную стоимость;
при переходе на оплату налога на добавленную стоимость сумма данного налога принимается к зачету по подтвержденным остаткам товарно-материальных запасов, приобретенных за последние 12 месяцев, предшествующих дате перехода на оплату налога на добавленную стоимость в части, соответствующей объему реализации;
уведомление о переходе на оплату налога на добавленную стоимость или отказе от уплаты единого налогового платежа предоставляется не позднее десяти рабочих дней до начала месяца перехода на оплату налога на добавленную стоимость.
Стратегию совершенствования налогового администрирования (далее – Стратегия) согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по реализации Стратегии совершенствования налогового администрирования (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 2.
Определить, что расходы, связанные с реализацией мероприятий, предусмотренных «Дорожной картой» финансируются за счет бюджетных средств, ежегодно выделяемых по обоснованным расчетам Государственного налогового комитета Республики Узбекистан, внебюджетных средств Государственного налогового комитета, средств международных финансовых институтов, а также за счет других источников, не запрещенных законодательством.
4. Министерству финансов и Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан:
а) в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения, предусматривающие:
установление порядка возврата иностранным гражданам уплаченного налога на добавленную стоимость за приобретенные товары при пересечении ими границы Республики Узбекистан («taxfree»);
внедрение института «инвестиционных налоговых кредитов», предусматривающего уменьшение платежей по налогам путем дальнейшего возврата с процентами в рассрочку;
внедрение упрощенного порядка взыскания финансовых санкций, согласно которому в случае добровольной оплаты налогоплательщиком – юридическим лицом или индивидуальным предпринимателем 50 процентов размера наложенных на него финансовых санкций в течение десяти дней со дня получения решения о наложении финансовых санкций он освобождается от уплаты оставшейся суммы;
принятие мер по пресечению действий юридических лиц или индивидуальных предпринимателей, направленных на искусственное занижение порогового размера валовой выручки (разделение, образование новых субъектов предпринимательства и другие) с целью применения упрощенного порядка налогообложения при выявлении таких случаев внедрение механизмов внесения органами государственной налоговой службы корректировок в суммы налогов, подлежащих оплате и взысканию их в судебном порядке;
б) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в срок до 1 декабря 2019 года разработать и внедрить Единую информационную систему бухгалтерского учета (далее – Единая информационная система), интегрированную с системой сдачи налоговой отчетности, позволяющей вести бухгалтерский учет и осуществлять обмен данными между налогоплательщиками и налоговыми органами в режиме реального времени.
5. Министерству транспорта совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан в трехмесячный срок обеспечить разработку информационной платформы «Мониторинг грузовых перевозок» (далее – Информационная платформа) на базе единой интерактивной информационной системы «UzTrans», обеспечивающей:
регистрацию грузоперевозчиками сопроводительных документов товара (счет-фактуры (инвойс), накладной и других документов);
мониторинг движения товаров отправителями груза и его получателями в режиме реального времени.
6. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 января 2020 года:
не подлежит проверке финансово-хозяйственная деятельность субъектов предпринимательства, пользующихся Единой информационной системой в период применения данного программного продукта;
внедряется порядок обязательной регистрации перевозчиками грузов в Информационной платформе сопроводительных документов товара.
7. Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами:
разработать порядок принятия на учет хозяйствующих субъектов в органах государственной налоговой службы в качестве плательщиков налога на добавленную стоимость;
внести в Кабинет Министров обоснованные предложения по внедрению порядка предоставления физическим лицам скидок при оплате налога на доходы, налога на имущество и земельного налога по расходам, подтвержденных чеками онлайн контрольно-кассовых машин, либо возврата части налога на добавленную стоимость, указанных в данных чеках;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления;
б) начиная с 1 января 2020 года:
внедрить систему материального поощрения, повышения в должности, награждения, применения мер дисциплинарных взысканий исходя из показателей эффективности и результативности (KPI) деятельности работников органов государственной налоговой службы;
совместно с Торгово-промышленной палатой и Федерацией обществ по защите прав потребителей организовать проведениемассовых акций «Потребуй чек и выиграй подарок» с целью поощрения добросовестных предпринимателей и развития общественного контроля;
в) обеспечить качественную разработку проектов нормативно-правовых актов, направленных на реализацию Стратегии.
8. Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и другими заинтересованными ведомствами обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации и Интернет-ресурсах содержания и значения настоящего постановления, организовать на местах в рамках реализации Стратегии встречи, семинары, «круглые столы» и пресс-конференции с широким привлечением представителей средств массовой информации, научных кругов, зарубежных экспертов и институтов гражданского общества.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.