ЕХҲТ ДИИҲБ делегацияси билан учрашув
2019 йилнинг 9 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов мамлакатимизга Эҳитёжларни баҳолаш миссиясига бошчилик қилиб келган Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг (ЕХҲТ ДИИҲБ) Сайловлар бўйича департаменти бошлиғи Александр Шлик билан учрашди.
Бўлиб ўтган суҳбат чоғида ЕХҲТ ДИИҲБ делегацияси Ўзбекистонда амалга оширилаётган чуқур ва ҳар томонлама янгиланишлар, мамлакат ички ва ташқи сиёсатида, инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва манфаатларини таъминлаш борасида, иқтисодиётнинг либераллашуви ва ҳаётнинг бошқа жабҳаларида юз бераётган туб ўзгаришлардан хабардор қилинди. Виртуал қабулхоналарнинг очилиши орқали халқ ва ҳукумат ўртасида тўғридан-тўғри алоқа ўрнатилди.
Бугун Ўзбекистоннинг Президент Шавкат Мирзиёев ташаббусига асосан ишлаб чиқилган Ҳаракатлар стратегияси асосида ривожланаётгани эътироф этилди.
Ҳозирда Парламентнинг ваколатлари жиддий равишда кенгайтирилган. 2019 йил 27 июнь куни Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодекси тасдиқланди. Унга сайлов жараёнидаги қатор янги нормалар киритилган.
Суҳбат якунида вужудга келадиган масалалар бўйича конструктив ҳамкорлик қилиш тўғрисида келишиб олинди.
ЕХҲТ ДИИҲБ делегацияси Ўзбекистонга ташрифи доирасида сайловолди ҳолатини ва 2019 йил декабрь ойида Олий Мажлисга бўладиган сайловга тайёргарлик кўриш жараёнини баҳолашни, Сайловни кузатиш бўйича миссия фаолиятини йўлга қўйиш борасида таклифлар ишлаб чиқишни режалаштирмоқда.
ЕХҲТ ДИИҲБ делегацияси 20 дан ортиқ учрашувлар ўтказиши, жумладан Марказий сайлов комиссияси, Парламент, Олий суд, вазирлик ва идораларда, сиёсий партияларнинг етакчилари ва фуқаролик жамияти вакиллари билан учрашиши кутилмоқда.

Встреча c делегацией БДИПЧ ОБСЕ
9 июля 2019 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов встретился с начальником Департамента по выборам Бюро Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе по демократическим институтам и правам человека Александром Шлыком, прибывшим в нашу страну во главе Миссии по оценке потребностей.
В ходе состоявшейся беседы делегация БДИПЧ ОБСЕ была подробно проинформирована о происходящих в Узбекистане глубоких и всесторонних преобразованиях, кардинальных изменениях как во внутренней, так и внешней политике страны, в сфере обеспечения прав, свобод и интересов человека, либерализации экономики и других областях жизни. Установлен прямой контакт между населением и правительством посредством открытия виртуальных приемных.
Было отмечено, что сегодня Узбекистан развивается на основе Стратегии действий, разработанной по инициативе Президента Шавката Мирзиёева.
В настоящее время существенно расширены полномочия Парламента. 27 июня 2019 года утвержден Избирательный кодекс Республики Узбекистан, которым введен ряд новых норм в выборный процесс.
В заключение беседы стороны договорились о конструктивном сотрудничестве по возникающим вопросам.
В ходе пребывания в Узбекистане делегация БДИПЧ ОБСЕ планирует оценить предвыборную ситуацию и процесс подготовки к предстоящим в декабре 2019 года выборам в Олий Мажлис, выработать предложения по развертыванию Миссии по наблюдению за выборами.
Ожидается, что делегация БДИПЧ ОБСЕ проведет свыше 20 встреч, в том числе в Центральной избирательной комиссии, Парламенте, Верховном суде, министерствах и ведомствах, с лидерами политических партий и представителями гражданского общества.