АҚШнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Даниел Розенблюм иштирокидаги учрашув
2019 йил 8 июль куни Марказий сайлов комиссиясида АҚШнинг Ўзбекистодаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Даниел Розенблюм иштрокида учрашув бўлиб ўтди.
Тадбир аввалида элчи Д.Розенблюмни дипломатик миссия раҳбари этиб тайинлангани муносабати билан икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш ва дўстона муносабатларни мустаҳкамлашда муваффақиятлар тилаб ўтилди.
Шундан сўнг Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов сайлов соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида батафсил маълумот бериб ўтди. Сайлов комиссиялари фаолияти самарадорлигини ошириш, комиссия аъзоларини ўқитиш, сайлов стандартлари ва тартиб-таомилларини бирлаштирган ягона Сайлов кодексининг қабул қилиниши, шунингдек, Ўзбекистон вакилларининг чет давлатларда халқаро кузатувчилар сифатида иштироки билан таништирди.
Учрашув иштирокчилари томонидан мамлакат парламенти ва маҳаллий ҳокимият вакиллик органларига бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарлик кўриш, сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатини шакиллантириш ва улардан фойдаланиш бўйича долзарб масалалар муҳокама этилди.
Икки томонлама мулоқот давомида томонлар халқаро ташкилотлар, хорижий сайлов органлари билан ҳамкорликни янада ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратдилар. Шу муносабат билан, меҳмонларга ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича Бюросининг Эҳтиёжларни баҳолаш Миссиясининг келгуси ташрифи ҳақида маълумот берилди.
Учрашув якунида томонлар икки томонлама муносабатларни кенгайтириш бўйича конструктив мулоқотга тайёр эканликларини билдириб ўтдилар.

Визит вежливости Чрезвычайного и Полномочного Посла США в Узбекистане господина Д.Розенблюм
8 июля 2019 г. в ЦИК состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом США в Узбекистане Д.Розенблюмом.
Вновь назначенного Посла Д.Розенблюма поздравили с назначением на должность Главы дипломатической миссии и пожелали успехов в углублении сотрудничества и укреплении дружественных отношений между двумя странами.
В ходе встречи узбекская сторона представила подробную информацию об осуществляемых реформах в избирательной сфере. В частности, о повышении эффективности деятельности избирательных комиссий, путем обучения членов этих комиссий, принятии Избирательного кодекса Республики Узбекистан, в котором унифицированы избирательные стандарты и процедуры, закрепленные в ранее действующих избирательных законах о выборах, активном участии представителей Узбекистана в выборах в зарубежных странах в качестве наблюдателей.
Участники встречи обсудили актуальные вопросы о ходе подготовки к предстоящим выборам в парламент страны и представительные органы власти на местах, формировании и использовании электронного реестра избирателей.
Во время встречи стороны также обратили внимание на развитие сотрудничества с международными организациями, избирательными органами зарубежных стран. В этой связи, американская сторона проинформирована о предстоящем визите Миссий по оценке потребностей БДИПЧ ОБСЕ и ООН.
В завершении встречи стороны выразили готовность конструктивному диалогу по расширению двусторонних отношений.