Мактабгача таълим вазирлиги ва ЛУКОЙЛ Ўзбекистонда бир қатор янги мактабгача таълим ташкилотларини қуриш тўғрисидаги битимни имзоладилар
2019-07-06 | Таълим
2019 йил 5 июль куни Нукус шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги ва “ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани” МЧЖ ўртасида ҳамкорликдаги лойиҳани амалга ошириш тўғрисида битим имзоланди.  Ҳужжатда Бухоро, Қашқадарё ва Тошкент вилоятларида янги мактабгача таълим ташкилот (кейинги ўринларда – МТТ)лари қуриш кўзда тутилган.
2019 йил 6 июль, Нукус шаҳри — Битимни имзолаш маросими имконияти чекланган болалар учун “Имкон” реабилитация марказига эга  биринчи ихтисослашган МТТда бўлиб ўтди. Янги мактабгача таълим ташкилотлари Бухоро шаҳрида (250 ўрин), Қарши шаҳрида (150 ўрин) ва Тошкент вилоятида (150 ўрин) қурилади.
“Болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш — мактабгача таълим тизимидаги энг долзарб бўлиб турган масалалардан бири. МТВ вазиятни яхшилаш устида фаол иш олиб бормоқда: янги мактабгача таълим ташкилотлари қурилмоқда, фаолият кўрсатиб турганлари таъмирланмоқда ва уларнинг қувватлари оширилмоқда, мактабгача таълим тизимига ўтган йилларда олиб қўйилган бинолар қайтариб берилмоқда. Биз бизнеснинг бугунги кунда болаларга ёрдам беришни хоҳлаётганидан жуда хурсандмиз. ЛУКОЙЛ компанияси шарофати билан вилоятлардаги яна 550 нафар бола сифатли мактабгача таълим олиш имконига эга бўлади. Бухородаги МТТ умумий турдаги ташкилот, бошқа икки МТТ эса — реабилитация марказларига эга бўлган кўп тармоқли ихтисослашган ташкилотлар бўлади. Бу реабилитация марказлари, тарбияланувчилардан ташқари, ҳар йили соғломлаштириш муолажаларига муҳтож бўлган 5-7 минг болани қабул қилади”, — дейди Мактабгача таълим вазири Агриппина Шин.
Қарши шаҳри ва Тошкент вилоятидаги лойиҳалар учун Нукусдаги “Имкон” реабилитация марказига эга ИМТТ прототип бўлиб хизмат қилади. Лойиҳада жисмоний ва ақлий ривожланиши ўзига хос болалар учун мактабгача таълим ва тиббиёт муассасалари бирлаштирилган. Янги МТТда замонавий даволаш-физкультура ва физиотерапия заллари,  уқалаш хоналари, сенсор хоналари, майда моторикани ривожлантириш, ижтимоий-маиший адаптация, мусиқа ва арт-терапия хоналари, шунингдек врачларнинг кабинетлари жойлашади.
“Ўзбекистонда “Имкон” реабилитация марказига эга биринчи ихтисослашган МТТнинг очилиш маросимида биз бундай мактабгача таълим ташкилотлари республиканинг бошқа ҳудудларида ҳам ташкил этилишини ваъда қилган эдик. Бугун биз ЛУКОЙЛ билан битим имзоладик. У Қашқадарё ва Тошкент вилоятларининг алоҳида  парваришга муҳтож болаларига эрта ёрдам кўрсатиш ва уларни ижтимоий-маданий муҳитга киритиш имконини беради. Уйда ўтириб қолмасдан, доим мулоқотда бўлиш, дунёни билиш, ривожланиш ва мослашиш имконияти – бу тўлақонли ҳаёт сари қўйилган биринчи қадам демак. Бунда бола саломатлигида чекланиш бўлсада, унинг имкониятлари чекланганмаган бўлиши даркор. Нукус шаҳрида “Имкон” очилган вақтдан бор-йўғи уч ой ўтди, лекин биз ҳозирнинг ўзидаёқ натижаларни кўришимиз мумкин. Болалар анча бақувватлашиб, жонланиб қолди, кўп болаларда ижобий ўзгаришлар кузатилмоқда”, — деди лойиҳа раҳбари Шахноза Мирзиёева.
Ўзбекистонда мактабгача таълим ташкилотларини қуриш ташаббуси  “ЛУКОЙЛ” ОАЖ Президенти Вагит Алекперов томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёв билан жорий йилнинг май ойида бўлиб ўтган учрашувда таклиф этилган.
“ЛУКОЙЛ” Ўзбекистонда таълим, соғлиқни сақлаш, спорт ва маданиятни қўллаб-қувватлашга йўналтирилган фаол хайрия фаолиятини олиб боради. Бизнинг компаниямиз томонидан Ўзбекистондаги хайрия мақсадлари учун йўналтирилган маблағларнинг умумий суммаси бугунги кунда 13 млн. доллардан ортиқни ташкил этади. Янги учта мактабгача таълим ташкилоти қурилиши лойиҳасига биз 12 млн. АҚШ доллари йўналтиришни режалаштирмоқдамиз. Бухоро шаҳридаги МТТ ЛУКОЙЛ томонидан махсус ишлаб чиқилган лойиҳа бўйича қурилади. “Биринчи бундай МТТ компания томонидан Россияда, Астрахань шаҳрида қурилган», — деди “ЛУКОЙЛ” Узбекистан Оперейтинг Компани” МЧЖ Бош директори Степан Гуржий.
Бухоро шаҳридаги МТТнинг умумий майдони 11 минг кв. метрдан ортиқ бўлган уч қаватли биноси ва ҳудуди энг замонавий техника ва ускуналар, бассейн, рақс ва спорт заллари, комьютер синфи, шунингдек гуруҳлар учун хоналар билан бутланади. Болаларнинг фаол ўйинлари ва спорт билан шуғулланиши учун ҳудудда велосипед йўлакчалари ва  чим қопланган ва хавфсиз синтетик қопламали болалар майдончалари кўзда тутилган.

Министерство дошкольного образования и ЛУКОЙЛ подписали соглашение о строительстве ДОО в Узбекистане
2019-07-06 | Образование
5 июля 2019 года в Нукусе состоялось подписание соглашения о реализации совместного проекта между Министерством дошкольного образования Республики Узбекистан и ООО «ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани». Документом предусмотрено строительство трёх новых дошкольных образовательных организаций (далее — ДОО) в Бухарской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях.
6 июля 2019 г., Нукус — Церемония подписания соглашения состоялась в первой специализированной ДОО с реабилитационным центром «Имкон» для детей с ограниченными возможностями здоровья. Новые дошкольные организации будут построены в Бухаре (на 250 мест), Карши (на 150 мест) и Ташкентской области (на 150 мест).
«Охват детей дошкольным образованием — один из наиболее остро стоящих вопросов в системе дошкольного образования. МДО активно работает над улучшением ситуации: строятся новые ДОО, ремонтируются и увеличиваются мощности действующих, в систему дошкольного образования возвращаются здания, отчужденные в прошлые годы. Мы рады, что бизнес сегодня хочет помогать детям. Благодаря компании ЛУКОЙЛ еще 550 ребят в регионах получат доступ к качественному дошкольному образованию. Бухарская ДОО станет организацией общего типа, а две другие — многопрофильными специализированными организациями с реабилитационными центрами. Помимо воспитанников, эти реабилитационные центры будут ежегодно принимать по 5-7 тысяч детей, нуждающихся в оздоровительных процедурах», — сказала министр дошкольного образования Агриппина Шин.
Прототипом для проектов в Карши и Ташкентской области выступит нукусская СДОО с реабилитационным центром «Имкон». В проекте объединены дошкольное образовательное и медицинское учреждения для детей с особенностями физического и умственного развития. В новых ДОО будут располагаться современные залы ЛФК и физиотерапии, массажные кабинеты, сенсорная комната, комната развития мелкой моторики, социально-бытовой адаптации, музыкальной и арт-терапии, а также кабинеты врачей.
«Во время открытия первой в Узбекистане ДОО с реабилитационным центром «Имкон» мы пообещали, что подобные дошкольные организации появятся и в других регионах республики. Сегодня МДО подписало соглашение с ЛУКОЙЛ, которое позволит оказать раннюю помощь и включить в социокультурную среду детей с особыми потребностями в Кашкадарьинской и Ташкентской областях. Возможность не сидеть дома, а общаться, познавать мир, развиваться и адаптироваться - это первый шаг к полноценной жизни, в которой ограничение здоровья не станет ограничением возможностей ребенка. С момента открытия «Имкона» в Нукусе прошло всего три месяца, но мы уже видим результаты. Дети окрепли, оживились, у многих наблюдается положительная динамика», — сказала руководитель проекта Шахноза Мирзиёева.
Инициатива по строительству дошкольных образовательных организаций в Узбекистане была предложена Президентом ПАО «ЛУКОЙЛ» Вагитом Алекперовым в ходе встречи с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в мае текущего года.
«ЛУКОЙЛ в Узбекистане ведет активную благотворительную деятельность, направленную на поддержку образования, здравоохранения, спорта и культуры. Общая сумма, которую наша компания направила на благотворительность в Узбекистане по сегодняшний день, составила более 13 млн. долларов. На проект строительства трех новых дошкольных организаций мы планируем направить 12 млн долларов США. ДОО в Бухаре будет построена по проекту, специально разработанному ЛУКОЙЛом. Первая такая дошкольная организация построена компанией в России, в Астрахани», — сказал Генеральный директор ООО «ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани» Степан Гуржий.
Трёхэтажное здание и территория ДОО в Бухаре с общей площадью более 11 тыс. кв. м. будут укомплектованы самой современной техникой и оборудованием, бассейном, танцевальным и спортивным залами, компьютерным классом, а также групповыми помещениями. Для активных игр и занятий спортом на территории предусмотрены велосипедные дорожки и детские площадки с травяным и безопасным синтетическим покрытием.