ХХХ ёзги Универcиада ўйинларининг очилиш маросими бўлиб ўтди
3 июль куни Италиянинг Неапол шаҳридаги Сан-Пауло стадионида ХХХ ёзги Универсиада ўйинларининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Мазкур мусобақада 120 га яқин давлатдан 9000 нафарга яқин талаба спортчилар ёзги универсиада таркибидан ўрин олган 18 та спорт тури бўйича беллашади.
Ҳар икки йилда ўтказиладиган ушбу универсиадада 42 нафар Ўзбекистонлик талабалар енгил атлетика, дзюдо, таэквондо WTF, бадиий гимнастика, теннис, спорт гимнастикаси, ўқ отиш ҳамда камондан отиш спорт турлари бўйича медаллар учун баҳс олиб боришади.
«Balich Worldwide Shows» томонидан тайёрланган очилиш маросимига бутун дунё бўйлаб 1000 нафардан ортиқ ижрочи ва катта истеъдод соҳиблари таклиф этилган. Лойиҳа негизидаги тушунчалар Универсиада логотипининг «У» ҳарфига асосланади. Ушбу стадион дизайни Неаполда кутилаётган 120 дан ошиқ мамлакатдан келган университет спортчиларига икки йирик қўл узатиб тургандек таассурот уйғотади.
Неаполи кўрфазига ўхшаб, Сан-Паоло стадиони меҳмондўстлик ва маданий ҳаётнинг ажойиб рамзи бўлиб қолишига астойдил ҳаракат қилинган.
Халқаро универциада ва олимпиадаларнинг энг ҳаяжонли дақиқалари — ҳар бир мамлакат делегациясининг ўз байроғини баланд кўтариб мадҳия садолари остида чиқиб келиши. Қарийб 80 мингга яқин мухлислар билан тўлиб-тошган стадионга Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғини, дзюдо бўйича ўсмирлар ўртасида Олимпия ўйинлари чемпиони, кўплаб халқаро турнирлар ғолиби Сухроб Турсунов баланд тутган ҳолда олиб кирди. Байроғимиз ортидан Ватан шарафини муносиб ҳимоя қиладиган, баҳсларда ўзбек фарзандлари ҳеч кимдан кам эмаслигини дунёга яна бир карра кўрсатадиган спортчилар, мураббий ва мутахассислар майдонга кириб келди.Тантали очилиш маросимида мусобақада делегациямизга раҳбарлик қилаётган жисмоний тарбия ва спорт вазири Дилмурод Набиев ҳамда мамлакатимизнинг Италиядаги фавқулодда ва мухтор элчиси Отабек Акбаров иштирок этди.
Шундай қилиб, ХХХ ёзги Универсиада ўйинлари бошланди. Мусобақаларда спортчиларимизга ғалаба ёр бўлишини тилаб қоламиз.

Состоялось торжественное открытие ХХХ летней Универсиады
3 июля на стадионе Сан-Паоло в городе Неаполь Италии прошла церемония открытия ХХХ летней Универсиады.
В соревновании принимают участие около 9000 студентов-спортсменов из 120 стран мира. Состязания пройдут по 18 видам спорта.
Нынешней Универсиаде, которая организуется раз в два года, за медали будут бороться 42 представителя из Узбекистана по таким видам, как легкая атлетика, дзюдо, таэквондо WТF, теннис, художественная и спортивная гимнастика, пулевая стрельба и стрельба из лука.
В церемонии открытия, которая подготовлена «Balich Worldwide Shоws», были приглашены 1000 исполнителей, мастера искусства и спорта со всего мира. Содержание, понятие и смысль проекта обоснованы и обобщены в первой букве «У» слова «Универсиада». А дизайн стадиона - протянутые две руки отражает такое представление, как в Неаполе с нетерпением ждут участников, гостей из 120 стран земного шара.
Одним словом, творческая группа старалась, чтобы стадион Сан-Паоло, как и Наполи стал знаком гостеприимства, культурного центра.
Самым волнующим моментом крупных международных спортивных праздников - соревнований Универсиады и Олимпиады несомненно является прохождение делегаций стран-участников, с высоко поднятым флагом, под аплодисментами и звучанием гимна своего государства. ...На стадион, заполненный 80 тысячи поклонниками спорта гордо наступает победитель юношеских Олимпийских игр по дзюдо Сухроб Турсунов. У него на руках ярко-красочный, неповторимый Государственный флаг Республики Узбекистан. За ним идут спортсмены, тренера, специалисты, представители нашей страны, которые намерены достойно защищать честь Родины на этих соревнованиях, решительно настроены доказать, что наша молодежь ни кому ни в чем не уступает.
На торжественной церемонии открытия ХХХ летней Универсиады приняли участие руководитель делегации, Министр физической культуры и спорта Дилмурод Набиев и Чрезвычайный и полномочный посол Республики Узбекистан в Италии Отабек Акбаров.