Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Интеллектуал мулк агентлиги фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
2019-07-03 | Ҳужжатлар
Мамлакатимизда интеллектуал мулк соҳасида, шу жумладан, мазкур соҳада давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш бўйича ислоҳотлар изчил амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 8 февралдаги “Интеллектуал мулк соҳасида давлат бошқарувини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–4168-сон қарорига мувофиқ интеллектуал мулкни ҳуқуқий муҳофаза қилиш ва умумэътироф этилган халқаро нормаларни имплементация қилишга оид фаолияти қониқарсиз деб топилганлиги сабабли Интеллектуал мулк агентлиги Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги тизимига ўтказилди.
Мамлакатимизда интеллектуал мулк соҳасида давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш бўйича олиб борилаётган ислоҳотларни давом эттириш, мамлакатнинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш
мақсадида, шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларни ҳисобга олиб:
1. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Интеллектуал мулк агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) ижро этувчи аппаратининг бошқарув ходимлари чекланган сони 61 штат бирлигидан иборат янгиланган тузилмаси 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси адлия вазирига ходимларнинг белгиланган чекланган сони доирасида Агентликнинг ижро этувчи аппарати тузилмасига ўзгартиришлар киритиш, шунингдек, зарур ҳолларда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги (кейинги ўринларда – Адлия вазирлиги) ва Агентликнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан қўшимча штат бирликларини жорий этиш ҳуқуқи берилсин.
2. Қуйидагилар Агентликнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
интеллектуал мулк соҳасида ягона давлат сиёсатининг амалга оширилишини таъминлаш, ихтиролар, фойдали моделлар, саноат намуналари, товар белгилари ва бошқа интеллектуал мулк объектларини ҳуқуқий муҳофаза қилиш;
интеллектуал мулк объектларининг ҳуқуқий муҳофазаси ҳолатини комплекс таҳлил қилиш, ушбу соҳасини ривожлантириш бўйича аниқ таклифларни ишлаб чиқиш;
интеллектуал мулк соҳасидаги ҳуқуқни қўллаш амалиётини изчил ва бир хилда таъминлаш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш;
интеллектуал мулк масалалари бўйича халқаро-ҳуқуқий ҳамкорликни, шу жумладан, интеллектуал мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни ўзаро муҳофаза қилиш ҳақидаги халқаро шартномаларни тузиш орқали йўлга қўйиш ва мустаҳкамлаш;
интеллектуал мулк соҳасидаги илмий-тадқиқот ва бошқа ишларни ўтказишда иштирок этиш;
жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтириш ва интеллектуал мулкка нисбатан ҳурмат ҳиссини шакллантириш.
а) Агентлик:
интеллектуал мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни муҳофаза ва ҳимоя қилиш соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга оширувчи ваколатли давлат бошқаруви органи;
Ўзбекистон Республикаси Интеллектуал мулк агентлигининг шартномалари ва мажбуриятлари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
б) Агентлик фаолиятига умумий раҳбарлик ва уни назорат қилиш, моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ва Агентлик ходимларининг малакасини оширишни ташкил этиш Адлия вазирлиги томонидан амалга оширилади;
в) Ўзбекистон Республикасининг норезидентлари – юридик ва жисмоний шахслардан келиб тушган патент божлари ва тўловларнинг 20 фоизи миқдоридаги маблағлар, Ўзбекистон Республикасининг резидентлари – юридик ва жисмоний шахслардан келиб тушган патент божлари ва тўловларнинг 80 фоизи миқдоридаги маблағлар, электрон ҳисоблаш машиналари учун дастурлар ва маълумотлар базаларини рўйхатдан ўтказиш учун амалга оширилган тўловлар, интеллектуал мулк соҳасидаги маъмурий ҳуқуқбузарлик учун қўлланиладиган маъмурий жарима суммалари, қонунчиликка мувофиқ пуллик хизматлар кўрсатишдан тушган маблағлар Агентликнинг бюджетдан ташқари жамғармасига белгиланган тартибда ўтказилади;
г) Агентликнинг бюджетдан ташқари жамғармаси маблағлари Агентлик томонидан тасдиқланадиган ва қонунчиликда белгиланган тартибда рўйхатдан ўтказиладиган харажатлар сметаси ва штатлар жадвалига асосан Агентликни сақлаб туришга, унинг моддий-техника базасини шакллантириш ва мустаҳкамлашга, Агентлик ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш, моддий рағбатлантириш ва ижтимоий ҳимоя қилишга ҳамда қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа мақсадларга йўналтирилади.
4. Адлия вазирлиги:
а) бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан биргаликда Агентликнинг бюджетдан ташқари жамғармаси маблағларидан фойдаланиш тартибини ҳамда Ўзбекистон Республикасининг резидентлари ва норезидентлари бўлган юридик ва жисмоний шахсларнинг патент божлари ва тўловларидан ўрнатилган тартибда тушадиган маблағларни йўналтириш тартибини белгилашни назарда тутувчи ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
б) икки ҳафта муддатда:
мазкур қарорнинг 3-банди “в” кичик бандида кўрсатилган маблағлар келиб тушишининг алоҳида ҳисобини юритиш учун тегишли банк ва ғазна шахсий ҳисобварақалари очилишини;
Агентликнинг ғазна шахсий ҳисобварақасидаги қолдиқ маблағлар Агентликнинг бюджетдан ташқари жамғармаси шахсий ҳисобварақасига ўтказилишини таъминласин;
в) икки ой муддатда Агентлик ходимларини белгиланган тартибда аттестациядан ўтказиш орқали Агентликнинг интеллектуал мулк соҳасида чуқур билимларга ҳамда амалий иш тажрибасига эга ҳалол, тартиб-интизомли ва малакали кадрлар билан тўлдирилишини таъминласин.
5. Агентлик фаолиятини молиялаштиришнинг асосий манбалари этиб Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари, қонунчиликда ўрнатилган тартибда шакллантириладиган Адлия вазирлиги ва Агентликнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳамда қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа маблағлар белгилансин.
6. Агентликка қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
давлат органлари, корхоналари, муассасалари ва бошқа ташкилотлар фаолиятида интеллектуал мулк соҳасидаги қонунчилик талабларига риоя этилиши бўйича ўрганишлар ўтказиш;
давлат органлари, корхоналари, муассасалари ва бошқа ташкилотлар раҳбарларига аниқланган қонунбузилишлар, уларга имкон берувчи сабаб ва шарт-шароитларни бартараф этиш ҳақида кўриб чиқилиши мажбурий бўлган тақдимномалар киритиш;
интеллектуал мулк соҳасидаги қонун ҳужжатлари бузилишига йўл қўймаслик ҳақида мансабдор шахсларни ёзма равишда огоҳлантириш;
интеллектуал мулк соҳасидаги қонун ҳужжатларини бузганлик учун давлат органлари, корхоналари, муассасалари ва бошқа ташкилотлар мансабдор шахсларига нисбатан маъмурий жазо қўллаш;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси билан келишилган ҳолда малакали хорижий мутахассисларни уларга истисно тариқасида Агентликнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан хорижий валютада иш ҳақи ва бошқа тўловларни белгилаган ҳолда ходимлар ва маслаҳатчилар сифатида жалб қилиш.
7. Адлия вазирлигининг ҳудудий бўлинмаларига қуйидаги қўшимча вазифалар юклатилсин:
корхоналар, муассасалар ва ташкилотларга интеллектуал мулк объектларини ҳуқуқий муҳофаза қилишни таъминлаш бўйича консультатив ва амалий кўмаклашиш;
интеллектуал мулк объектларининг ҳуқуқий муҳофаза қилинишини, муаллифларнинг ва бошқа ҳуқуқ эгаларининг ҳуқуқлари муҳофаза қилинишини таъминлаш бўйича, шу жумладан, контрафакт маҳсулотларни ишлаб чиқариш, чиқариш, реализация қилишга қарши курашишда ваколатли давлат органларига кўмаклашиш орқали тегишли чоралар кўриш;
давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг интеллектуал мулк соҳасини тартибга солишдаги фаолиятида ҳуқуқни қўллаш амалиётини изчил ва бир хилда таъминлаш;
аҳоли ўртасида интеллектуал мулк муҳофазаси соҳасида ҳуқуқий маданиятни ошириш бўйича тарғибот тадбирларини ташкиллаштириш ва ўтказиш.
8. Адлия вазирлигининг қуйидаги таклифларига розилик берилсин:
“Интеллектуал мулк соҳасида кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ўқув маркази” давлат унитар корхонасини “Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Интеллектуал мулк агентлиги қошидаги Интеллектуал мулк консультатив маркази” давлат унитар корхонаси этиб қайта номлаш;
2019/2020 ўқув йилидан бошлаб Тошкент давлат юридик университетида “Интеллектуал мулк ҳуқуқи” мутахассислиги бўйича янги магистратура йўналишини очиш ва унга базавий олий маълумотдан қатъий назар интеллектуал мулк соҳасидаги мутахассисларни тайёрлаш вазифасини юклаш;
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Юристлар малакасини ошириш марказига интеллектуал мулк соҳасидаги кадрларнинг малакасини, шу жумладан, пуллик асосда ошириш бўйича қўшимча вазифа юклаш.
а) Адлия вазирлиги ҳузурида Ўзбекистон Республикаси адлия вазири раис ҳисобланадиган интеллектуал мулк объектларининг ҳуқуқий муҳофазаси билан боғлиқ бўлган апелляцияларни судгача кўриб чиқувчи Апелляция кенгаши ташкил этилади;
Апелляция кенгаши таркибига интеллектуал мулк соҳасидаги мустақил олимлар ва мутахассислар киради;
Апелляция кенгашининг таркибида Адлия вазирлиги ва Агентлик ходимлари сони Апелляция кенгаши аъзолари умумий сонининг ўттиз фоизидан ошмаслиги лозим;
б) қуйидаги мезонларга мувофиқ келувчи товар белгиси ва хизмат кўрсатиш белгиси (кейинги ўринларда – товар белгиси) Ўзбекистон Республикасида ҳаммага маълум деб эътироф этилади:
товар белгиси қўлланиладиган товарлар ва (ёки) хизматларнинг тури Ўзбекистон Республикасининг амалдаги ва (ёки) потенциал истеъмолчилари томонидан ёхуд товар белгиси қўлланиладиган товарлар ва (ёки) хизматларнинг тури уни тарқатилишини таъминлашда иштирок этаётган шахслар томонидан ёхуд товар белгиси қўлланиладиган товарлар ва (ёки) хизматларнинг турига алоқадор бўлган ишбилармонлар доираси томонидан таниб олиниши, бунда товарнинг сифат даражаси ҳақида тушунча мамлакатдаги товар белгиси билан боғлиқ бўлиши керак;
аввалдан хос бўлган ёки фаол фойдаланиш натижасида вужудга келган юқори фарқланиш хусусияти;
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида, шу жумладан, Интернет тармоғининг миллий сегменти домен номлари тизимида товар белгисидан кенг фойдаланиш ва унинг реклама қилиниши;
республикада узоқ муддат давомида ва фаол фойдаланиш натижасида вужудга келган тижорат қиймати;
в) Апелляция кенгаши томонидан қарор қабул қилишда юқоридаги мезонлар билан бир қаторда мазкур қарорда акс этмаган ушбу соҳадаги халқаро стандартлар, шу жумладан, Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилотининг ҳужжатларига мувофиқ қўшимча мезонлар инобатга олиниши мумкин.
10. Агентлик Тошкент шаҳри, Мустақиллик шоҳ кўчаси, 59-уйга беғараз фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси икки ҳафта муддатда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Интеллектуал мулк агентлиги тўғрисидаги низомни тасдиқласин.
12. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг айрим қарорларига 2-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорлари 3-иловага мувофиқ ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
14. Адлия вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О мерах по организации деятельности агентства по интеллектуальной собственности при министерстве юстиции Республики Узбекистан
2019-07-03 | Документы
В стране последовательно осуществляются реформы в области интеллектуальной собственности, в том числе по совершенствованию системы государственного управления в данной сфере.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 8 февраля 2019 года № ПП-4168 «О мерах по совершенствованию государственного управления в сфере интеллектуальной собственности» Агентство по интеллектуальной собственности передано в систему Министерства юстиции Республики Узбекистан в связи с признанием неудовлетворительной его деятельности по правовой охране интеллектуальной собственности и имплементации общепризнанных международных норм.
В целях дальнейшей реализации проводимых в стране реформ
по совершенствованию системы государственного управления в сфере интеллектуальной собственности, повышения инвестиционной привлекательности страны, а также с учетом задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
1. Утвердить обновленную структуру исполнительного аппарата Агентства по интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции Республики Узбекистан (далее – Агентство) с предельной численностью управленческого персонала в количестве 61 единицы согласно приложению № 1.
Предоставить министру юстиции Республики Узбекистан право вносить изменения в структуру исполнительного аппарата Агентства в пределах установленной предельной численности работников, а также вводить, при необходимости, дополнительные штатные единицы за счет внебюджетных средств Министерства юстиции Республики Узбекистан (далее – Министерство юстиции) и Агентства.
обеспечение реализации единой государственной политики в области интеллектуальной собственности, предоставление правовой охраны изобретениям, полезным моделям, промышленным образцам, товарным знакам и другим объектам интеллектуальной собственности;
осуществление комплексного анализа состояния правовой охраны объектов интеллектуальной собственности, выработку конкретных предложений по развитию данной сферы;
реализацию мер по обеспечению последовательной и единообразной правоприменительной практики в сфере интеллектуальной собственности;
налаживание и укрепление международно-правового сотрудничества по вопросам интеллектуальной собственности, в том числе путем заключения международных договоров о взаимной охране прав на объекты интеллектуальной собственности;
участие в проведении научно-исследовательских и других работ в сфере интеллектуальной собственности;
повышение правовой культуры и формирование в обществе уважительного отношения к интеллектуальной собственности.
а) Агентство является:
уполномоченным органом государственного управления, осуществляющим единую государственную политику в области охраны и защиты прав на объекты интеллектуальной собственности;
правопреемником по договорам и обязательствам Агентства по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан;
б) общее руководство и контроль за деятельностью Агентства, укрепление материально-технической базы и организация повышения квалификации работников Агентства осуществляются Министерством юстиции;
в) 20 процентов средств патентных пошлин и плат, поступающих от юридических и физических лиц – нерезидентов Республики Узбекистан, 80 процентов средств патентных пошлин и плат, поступающих от юридических и физических лиц – резидентов Республики Узбекистан, платы за регистрацию программ для электронных вычислительных машин и баз данных,
суммы административных штрафов, применяемых за административные правонарушения в сфере интеллектуальной собственности, а также средства, поступающие от оказания платных услуг в соответствии с законодательством, зачисляются в установленном порядке во внебюджетный фонд Агентства;
г) средства внебюджетного фонда Агентства направляются на содержание, формирование и укрепление его материально-технической базы, оплату труда, материальное стимулирование и социальную защиту работников Агентства, а также иные цели в соответствии с законодательством на основании смет расходов и штатных расписаний, утверждаемых Агентством и регистрируемых в установленном законодательством порядке.
4. Министерству юстиции:
а) в месячный срок совместно с Министерством финансов внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения, предусматривающий определение порядка использования средств внебюджетного фонда Агентства и порядка направления средств, поступающих в установленном порядке от патентных пошлин и плат юридических и физических лиц – резидентов и нерезидентов Республики Узбекистан;
б) в двухнедельный срок обеспечить:
открытие соответствующих банковских и казначейских лицевых счетов для отдельного учета поступления средств, указанных в подпункте «в» пункта 3 настоящего постановления;
перечисление на лицевой счет внебюджетного фонда Агентства остатков средств, находящихся на казначейском лицевом счете Агентства;
в) в двухмесячный срок обеспечить укомплектование Агентства честными, добропорядочными и квалифицированными кадрами, обладающими глубокими знаниями и практическим опытом работы в сфере интеллектуальной собственности, путем проведения аттестации работников Агентства в установленном порядке.
5. Определить основными источниками финансирования деятельности Агентства средства Государственного бюджета Республики Узбекистан, внебюджетные средства Министерства юстиции и Агентства, формируемые в установленном законодательством порядке, а также иные источники, не запрещенные законодательством.
6. Предоставить Агентству право:
осуществлять изучение деятельности государственных органов, предприятий, учреждений и иных организаций на предмет соблюдения требований законодательства в сфере интеллектуальной собственности;
вносить руководителям государственных органов, предприятий, учреждений и организаций обязательные для рассмотрения представления об устранении выявленных нарушений, причин и условий, им способствующих;
письменно объявлять должностным лицам предостережения о недопустимости нарушения законодательства в сфере интеллектуальной собственности;
применять в отношении должностных лиц государственных органов, предприятий, учреждений и иных организаций административные взыскания за нарушение законодательства в сфере интеллектуальной собственности;
по согласованию с Кабинетом Министров Республики Узбекистан привлекать в качестве сотрудников и консультантов квалифицированных зарубежных специалистов с установлением им, в порядке исключения, заработной платы и иных выплат в иностранной валюте за счет внебюджетных средств Агентства.
7. Возложить на территориальные подразделения Министерства юстиции следующие дополнительные задачи:
оказание консультационного и практического содействия предприятиям, учреждениям и организациям по обеспечению правовой охраны объектов интеллектуальной собственности;
принятие мер по обеспечению правовой охраны объектов интеллектуальной собственности, защиты прав авторов и других правообладателей, в том числе путем оказания содействия уполномоченным государственным органам в борьбе с производством, выпуском и реализацией контрафактной продукции;
обеспечение последовательной и единообразной правоприменительной практики в деятельности органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах в области регулирования интеллектуальной собственности;
организацию и проведение просветительских мероприятий по повышению правовой культуры населения в области охраны интеллектуальной собственности.
8. Одобрить предложения Министерства юстиции:
о переименовании Государственного унитарного предприятия «Учебный центр по переподготовке и повышению квалификации кадров в сфере интеллектуальной собственности» в Государственное унитарное предприятие «Консультационный центр интеллектуальной собственности при Агентстве интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции Республики Узбекистан»;
об открытии, начиная с 2019/2020 учебного года, в Ташкентском государственном юридическом университете нового направления магистратуры по специальности «Право интеллектуальной собственности», возложив на него задачу по подготовке специалистов в сфере интеллектуальной собственности, независимо от их базового высшего образования;
о возложении на Центр повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан дополнительной задачи по повышению квалификации кадров в сфере интеллектуальной собственности, в том числе на платной основе.
а) при Министерстве юстиции образуется Апелляционный совет для досудебного рассмотрения апелляций, связанных с правовой охраной объектов интеллектуальной собственности, председателем которого является министр юстиции Республики Узбекистан;
в состав Апелляционного совета входят независимые ученые и специалисты в области интеллектуальной собственности;
число работников Министерства юстиции и Агентства в составе Апелляционного совета не должно превышать тридцати процентов от общего числа членов Апелляционного совета;
б) товарный знак и знак обслуживания (далее – товарный знак) признаются общеизвестными в Республике Узбекистан при соответствии следующим критериям:
узнаваемость фактическими лицами и (или) потенциальными потребителями Республики Узбекистан того вида товаров и (или) услуг, к которым применяется товарный знак, либо лицами, участвующими в обеспечении каналов распространения того вида товаров и (или) услуг, к которым применяется товарный знак, либо деловыми кругами, имеющими отношение к тем видам товаров и (или) услуг, к которым применяется товарный знак, и при этом представление об уровне качества товара должно быть связано с товарным знаком в стране;
высокая различительная способность, присущая изначально, либо приобретенная в результате интенсивного использования;
широкое использование и реклама товарного знака на территории Республики Узбекистан, в том числе в системе доменных имен национального сегмента сети Интернет;
коммерческая ценность в результате длительного и интенсивного использования в республике.
в) Апелляционным советом при вынесении решения наряду
с вышеуказанными критериями могут быть учтены дополнительные критерии в соответствии с международными стандартами в этой области, в том числе актами Всемирной организации интеллектуальной собственности, не отраженные в настоящем постановлении.
10. Разместить Агентство на праве безвозмездного пользования по адресу: город Ташкент, проспект Мустакиллик, дом 59.
11. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухнедельный срок утвердить Положение об Агентстве по интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции Республики Узбекистан.
12. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
13. Признать утратившими силу некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
14. Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.