Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг ахбороти
Маълумки, 2019 йил 1 июлдан бошлаб, Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг эски намунадаги (2001-2002, 2004 ва 2009 йиллар намунасидаги) 50 сўмлик, 100 сўмлик тангалари ҳамда (1994 йил намунасидаги) 50 сўмлик ва 100 сўмлик банкнотлари тўлов қобилиятини йўқотади ва муомаладан чиқарилади.
Адлия вазирлигида 2018 йил 19 майда 3014-сон билан рўйхатга олинган “Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг эски намунадаги 50 ва 100 сўмлик тангаларини, шунингдек 50, 100, 200 ва 500 сўмлик банкнотларини айирбошлаш ҳамда муомаладан қайтариб олиш тартиби тўғрисида”ги Низомга асосан:
Жорий йил 1 июль кунига қадар эски намунадаги 50 сўмлик ва 100 сўмлик банкнотлар ва тангалар Марказий банк ҳудудий Бош бошқармаларининг Ҳисоб-китоб касса марказлари, барча тижорат банклари ва уларнинг филиаллари томонидан қабул қилиниб, алмаштириб берилди;
2019 йил 1 июлдан бошлаб эски намунадаги 50 сўмлик ва 100 сўмлик тангалар ва банкнотлар товар ва хизматлар учун тўловга қабул қилинмайди.
Аҳоли қўлида қолиб кетган эски намунадаги 50 сўмлик ва 100 сўмлик тангалар ва банкнотларни бевосита Марказий банкнинг ҳудудий Бош бошқармалари Ҳисоб-китоб касса марказларида янги намунадаги тангаларга ва муомалада бўлган бошқа номиналдаги банкнотларга алмаштириб олишлари мумкин.
Эслатиб ўтамиз, юқоридаги Низомга асосан эски намунадаги 200 сўмлик ва 500 сўмлик банкнотлар 2020 йил 1 июлга қадар муомалада бўлади ҳамда ушбу муддатга қадар қонуний тўлов воситаси ҳисобланади.
2019 йилнинг 1 июлидан бошлаб банк кассаларига топширилган 1997 йил намунасидаги 200 сўмлик ва 1999 йил намунасидаги 500 сўмлик банкнотлар тижорат банклари филиаллари томонидан алмаштириб берилади.

2019-07-02 | Экономика
Известно, что с 1 июля 2019 года монеты достоинством 50, 100 сум (образцов 2001-2002, 2004 и 2009 года) и банкноты номиналом 50, 100 сум (образца 1994 года) теряют платежеспособность и изымаются из обращения.
Согласно Положению о порядке обмена и изъятия из обращения монет достоинством 50, 100 сум, а также банкноты номиналом 50, 100, 200 и 500 сум старого образца Центрального банка Республики Узбекистан, зарегистрированного Министерством юстиции № 3014 от 19 мая 2018 года:
до 1 июля текущего года монеты и банкноты номиналом 50, 100 сум принимались и обменивались расчетно-кассовыми центрами Главных территориальных управлений Центрального банка, всеми коммерческими банка и их филиалами;
с 1 июля 2019 года монеты и банкноты номиналом 50, 100 сум старого образца не будут приниматься к оплате за товары и услуги.
Оставшиеся на руках у населения монеты и банкноты номиналом 50 и 100 сум старого образца могут обмениваться непосредственно в расчетно-кассовых центрах Главных территориальных управлений Центрального банка на монеты нового образца или на другие банкноты находящиеся в обращении.
Напоминаем, что согласно данному Положению банкноты номиналом 200 и 500 сум старого образца будут в обращении до 1 июля 2020 года и считаться средством законного платежа.
С 1 июля 2019 года сданные в кассы банков банкноты номиналом 200 сум образца 1997 года и 500 сум 1999 года образца будут обмениваться филиалами коммерческого банка.