МТВ ота-оналарни фарзандлари МТТга ноқонуний равишда қатнаши билан боғлиқ хавф-хатарлар ҳақида огоҳлантиради
2019-07-02 | Таълим
Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги томонидан мунтазам равишда ўтказиб келинаётган аудиторлик текширувлари тарбияланувчилар саломатлиги ва хавфсизлигини таҳдид остида қолдираётган қоидабузарликларни аниқлаш ва уларнинг олдини олиш имконини бермоқда. Айни пайтда республикада болалар мактабгача таълим ташкилоти(МТТ)ларига тегишли тартибда расмийлаштирилмаган ҳолда қатнаши масаласи долзарб тус олмоқда.
2019 йил 2 июль, Тошкент шаҳри – Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги Ички аудит хизмати томонидан 2018 йилда Тошкент шаҳри ва республика вилоятларида мактабгача таълим ташкилотларига (МТТ) тегишли йўлланмасиз қатнаётган 1059 нафар болалар аниқланди. 2019 йилнинг биринчи чорагида ушбу кўрсаткич 373 нафар болаларни, шу жумладан 3 ёшга тўлмаган тарбияланувчиларни ташкил этди.
“Мактабгача таълим вазирлиги МТТга ғайриқонуний равишда қатнаш ҳолатлари жойлар етишмаслиги сабабли юзага келаётганлигини тушунади. Биз янги МТТларни очиш ва мактабгача таълимнинг муқобил шаклларини жорий этиш масаласи юзасидан фаол иш олиб бормоқдамиз. Биз ушбу масала тўлиқ ҳал этилгунга қадар ота-оналардан фарзандлари хавфсизлигини биринчи ўринга қўйишини сўраб қоламиз. Бунда шуни ёдда тутишингиз керакки, МТТ маъмурияти ва педагоглари расмийлаштирилмаган тарбияланувчилар учун жавобгар бўлмайди. Мактабгача таълим вазирлиги аудиторлари қиш мавсумида уларни совуқ заллар ва омборхоналарда, ҳовлидаги шийпончаларда учратган. Баъзан болаларда ҳатто устки иссиқ кийим бўлмаган, чунки уларни гуруҳлардан шошилинч равишда чиқаришган. Амалиётимизда шундай ҳолатлар бўлганки, ҳисобга олинмаган тарбияланувчиларни қуриб битказилмаган биноларда яширишган. Болалар МТТларга тегишли тартибда расмийлаштирилмаган ҳолда қатнаётганда қандай хавф-хатар остида қолиши ва қандай стресс ҳолатларини ўтказишини англаётгандирсиз”, - дейди Мактабгача таълим вазирлиги Ички аудит, молиявий ва ҳуқуқий назорат хизмати бошлиғи Дилшод Норматов.
Хусусан, Самарқанд шаҳридаги 58-сонли МТТда текшириш ўтказилганда, 60 нафар болалар Мактабгача таълим вазирлиги аудиторлари томонидан МТТ яқинида қурилаётган бино ҳудудида аниқланди.
МТТларга ғайриқонуний равишда қатнаш бошқа тарбияланувчилар шароитларига ҳам салбий таъсир этади.
“Ошхона ходимлари озиқ-овқат маҳсулотларини гуруҳлардаги расмий тарбияланувчилар сонидан келиб чиққан ҳолда оладилар. Белгиланган нормаларга мувофиқ, ҳар бир болага муайян миқдорда гўшт, ёрмалар, сут ва бошқа маҳсулотлар ажратилади. Бунда озиқ-овқат маҳсулотлари 30 нафар тарбияланувчиларга ажратилади, тайёр овқат эса 35 та порцияга бўлинади. Натижада гуруҳдаги барча болаларга белгиланганидан кам ҳажмда ривожланиш учун зарур бўлган озуқа моддалари берилади. Албатта, озиқ-овқат сифатига озиқ-овқат маҳсулотларининг ўғирланиши ҳам таъсир этади, бироқ, хабарингиз борки, Мактабгача таълим вазирлиги мактабгача таълим тизимидаги ноинсоф ходимларига қарши фаол курашмоқда”, - дейди Мактабгача таълим вазирлиги Ички аудит, молиявий ва ҳуқуқий назорат хизмати бошлиғи Дилшод Норматов.
Бунда шуни ҳам таъкидлаб ўтиш керакки, расмийлаштирилмаган болалар учун тўлов МТТ мудири томонидан ўзлаштириб олинади, бу эса мамлакатдаги коррупция омилини кучайтиради.
Ҳисобга олинмаган болалар масаласини ҳал этиш учун Мактабгача таълим вазирлиги МТТларда жойларни кўпайтириш бўйича ишларни давом эттирмоқда. 2019 йилнинг I чораги ҳолатига кўра, Ўзбекистонда 8 000 та МТТлар фаолият юритиб келмоқда, ушбу кўрсаткич эса 2017 йилдаги кўрсаткичдан 53 фоизга юқори. Давлат МТТлар сони 812 тага, нодавлат МТТлар сони эса 2 000 тага кўпайди (МТТлар сонининг кескин ўсиши 1 200 та оилавий МТТлар юзага келиши билан ифодаланади). Кўрилган чоралар болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш ҳажмини 38 фоизгача (2017 йилдаги 27,7 фоизга нисбатан) етказиш имконини берди.

МДО предупреждает родителей об опасности незаконного посещения ребенком ДОО
Регулярные аудиторские проверки Министерства дошкольного образования Узбекистана позволяют выявить и предупредить нарушения, ставящие под угрозу здоровье и безопасность воспитанников. Сегодня в республике остро стоит вопрос посещения детьми дошкольных образовательных организаций (далее – ДОО) без надлежащего оформления.
2 июля 2019 года, Ташкент – Службой внутреннего аудита МДО в Ташкенте и областях республики в 2018 году были выявлены 1059 детей, посещающих дошкольные учреждения без направления. В первом квартале 2019 года этот показатель составил 373 ребенка, включая воспитанников, не достигших 3-летнего возраста.
«Министерство дошкольного образования понимает, что случаи незаконного посещения ДОО вызваны нехваткой мест. Мы активно работаем над открытием новых ДОО и внедрением альтернативных форм дошкольного образования. Пока эта проблема полностью не решена, мы просим родителей ставить на первое место безопасность своих детей. Помните, что администрация и педагоги ДОО не несут ответственности за неоформленных воспитанников. Зимой аудиторы МДО находили их в холодных залах и кладовых, беседках во дворе. Иногда на детях не было теплой верхней одежды, так как их выводили из группы второпях. В нашей практике были случаи, когда неучтенных воспитанников прятали в недостроенном здании. Вы понимаете, какой опасности подвергаются дети и какой стресс они переносят, посещая ДОО без надлежащего оформления», - сказал начальник Службы внутреннего аудита, финансового и правового контроля МДО Дилшод Норматов.
В частности, при проверке ДОО №58 в Самарканде 60 детей были обнаружены аудиторами МДО в строящемся здании возле дошкольного учреждения.
Незаконное посещение ДОО ухудшает и условия содержания остальных воспитанников.
«Работники кухни получают продукты, исходя из официальной численности групп. На каждого ребенка, согласно установленным нормам, выделяется определенное количество мяса, круп, молока и т п. Образно говоря, продуктов выделяется на 30 воспитанников, а готовая еда делится на 35 порций. В итоге все дети в группе недополучают необходимый для развития объем питательных веществ. Конечно, на качестве питания также сказываются хищения продуктов, но, как вы знаете, МДО активно борется с нечистоплотными работниками системы дошкольного образования», - сказал начальник Службы внутреннего аудита, финансового и правового контроля МДО Дилшод Норматов.
Также следует отметить, что плата за неоформленных детей поступает заведующим ДОО, что усиливает коррупционный фактор в стране.
Для решения вопроса неучтенных детей МДО продолжает работу над увеличением количества мест в дошкольных образовательных организациях. По состоянию на 1 квартал 2019 года в Узбекистане функционируют 8,000 ДОО, что на 53% превышает показатель 2017 года. Количество государственных дошкольных учреждений увеличилось на 812 ДОО, а негосударственных - на 2,000 (резкий рост обусловлен появлением 1,200 семейных ДОО). Принятые меры позволили довести процент охвата детей дошкольным образованием до 38,1% (против 27,7% в 2017 году).