2019 йилнинг 2 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимиздаги дипломатик миссиясини якунлаётган Япония Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Нобуаки Итони қабул қилди.
Бўлиб ўтган суҳбат чоғида Ўзбекистон – Япония кун тартибининг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Япония ўртасида ишонч ва ўзаро англашувнинг юқори даражасига эришилгани, икки томонлама ҳамкорликнинг зарурий механизмлари яратилгани, томонларнинг халқаро майдонда муваффақиятли алоқа қилаётганлиги таъкидланди.
Элчининг Ўзбекистондаги уч йиллик фаолияти давомида Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) билан ҳамкорлик сезиларли даражада фаоллашиб, унинг доирасида мамлакатимизда энергетика, транспорт, телекоммуникация, соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларида ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Ҳозирда Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Япония ва Япония – Ўзбекистон қўмиталарининг 15-йиғилишига (Токио шаҳри, 10 июль) ҳамда икки мамлакат олий таълим муассасалари ректорларининг 3-конференциясига (Тошкент шаҳри, 8-9 июль) тайёргарлик кўрилмоқда
Таъкидланганидек, шу ва бошқа қўшма тадбирлар Ўзбекистон Президентининг Японияга бўлажак ташрифига тайёргарлик кўришнинг муҳим босқичлари бўлиши керак.
Учрашувда томонларни қизиқтирган бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Суҳбат якунида Вазир Элчига Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган салмоқли шахсий ҳиссаси учун миннатдорчилик билдирди.
Нобуаки Ито, ўз навбатида, Япониянинг Ўзбекистондаги Элчиси сифатидаги фаолияти давомида кўрсатилган ёрдам ва қўллаб-қувватлаш учун миннатдорчилик изҳор этди.

2019-07-02 | Политика
2 июля 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии Нобуаки Ито, завершающего свою дипломатическую миссию в нашей стране
В ходе состоявшейся беседы обсуждены актуальные аспекты узбекско-японской повестки дня.
Отмечалось, что Узбекистаном и Японией достигнут высокий уровень доверия и взаимопонимания, созданы необходимые механизмы двустороннего сотрудничества, стороны успешно взаимодействуют на международной арене.
За три года деятельности Посла в Узбекистане значительно активизировалось взаимодействие с Японским агентством международного сотрудничества (JICA), в рамках которого в нашей стране реализуются социально значимые проекты в сферах энергетики, транспорта, телекоммуникаций, здравоохранения и образования.
В настоящее время стороны готовятся к 15-му заседанию Узбекско-японского и Японо-узбекского комитетов по экономическому сотрудничеству (г.Токио, 10 июля) и 3-й конференции ректоров вузов двух стран (г.Ташкент, 8-9 июля).
Эти и другие совместные мероприятия, как подчеркивалось, должны стать важными этапами подготовки к предстоящему визиту Президента Узбекистана в Японию.
В заключение беседы Министр выразил Послу признательность за его личный весомый вклад в развитие многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Японией.
Нобуаки Ито, в свою очередь, поблагодарил за содействие и поддержку в его деятельности в качестве Посла Японии в Узбекистане.