МОМИҲ мамлакатлари Тошкентда энергетика соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини муҳокама қиладилар
2019-07-01 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида жорий йилнинг 26 июнь куни Осиё тараққиёт банки (ОТБ) делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди.
Унда МОМИҲ (Марказий Осиё мамлакатлари иқтисодий ҳамкорлиги) ва минтақа давлатлари энергетика вазирларининг сентябрь ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган мулоқотига тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама этилди.
Учрашувда Осиё тараққиёт банки Ўзбекистон Республикасининг энергетика соҳасидаги ўзгаришларга алоҳида эътибор қаратаётгани ва бу жараёнда фаол иштирок этаётгани, бунинг ёрқин мисоли сифатида жорий йилнинг 20-21 сентябрида Ўзбекистон пойтахтида МОМИҲ мамлакатлари энергетика вазирлари мулоқоти ва МОМИҲ Энергетика инвестицион форуми ўтказилаётгани таъкидлаб ўтилди.
Марказий Осиё минтақасида иқтисодий ҳамкорлик (МОМИҲ) дастури Осиё тараққиёт банки (ОТБ)нинг ташаббуси билан 1997 йилда ишга туширилган.
Ҳозирги вақтда МОМИҲда минтақанинг 11 мамлакати - Ўзбекистон, Хитой, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Мўғилистон, Тожикистон, Афғонистон (2005 йилдан бери), Покистон, Туркманистон (2010 йилдан бошлаб) ва Грузия (2016 йилдан бошлаб), шунингдек, халқаро донор ташкилотлар: ОТБ, Жаҳон банки, ЕТТБ, ХВФ, БМТ Тараққиёт дастури, Ислом тараққиёт банки иштирок этмоқда.
Шу муносабат билан биринчи марта ўтказилаётган МОМИҲ энергетика вазирларининг минтақавий мулоқоти ўзида мамлакатлар ва компанияларни бирлаштиргани ҳамда ушбу ҳудуднинг энергетик хавфсизлигини таъминлашга хизмат қилиш билан муҳим аҳамиятга эгадир.
Ишончли электр таъминоти аҳоли фаровонлиги учун зарур бўлиш билан бирга, замонавий иқтисодиётнинг асосини ташкил этади. Ва ушбу мақсадга эришиш МОМИҲ энергетика вазирларининг умумий вазифаси ҳисобланади.
Сентябрь форуми доирасида энергетика соҳасидаги долзарб масалаларни ҳал этиш учун минтақавий ҳамкорлик имкониятларини муҳокама қилиш кўзда тутилган. Тадбир мавзуси бўйича Халқаро энергетика агентлиги (ХЭА), Халқаро энергетика кенгаши, дунёнинг етакчи компаниялари раҳбарларининг чиқишлари режалаштирилган.
Ҳукуматлараро мулоқотнинг биринчи кунида энергетика вазирларининг декларациясини қабул қилиш ва имзолаш кутилмоқда.
Куннинг иккинчи ярмида Энергетика инвестицион форуми (ЭИФ) ўз ишини бошлайди. Мутахассислар унда бизнесни энергетика, хусусан, Марказий Осиё энергетика бозорларига жалб этиш масалаларини муҳокама этадилар.
Маълумки, Ўзбекистон энергетика соҳасида тизимли ислоҳотлар давом этмоқда. Бу 2030 йил учун янги минтақавий энергетика стратегиясини ишлаб чиқиш жараёнида МОМИҲ энергетика сиёсатининг ривожланиши билан ҳамоҳангдир. Шу муносабат билан, ЭИФ-2019 инвесторларга ўтиш давридаги тез ўзгарувчан шарт-шароитларга мослашишга ёрдам беради, ҳукуматлар, инвесторлар ва келгуси авлод тадбиркорларининг бизнес лойиҳаларини рағбатлантиради.
Форум доирасида шунингдек, ОТБ МОМИҲ биринчи стартаплар танловини тақдим этади. Танланган финалчилар ўз бизнес ғояларини «TedTalk» форматида намойиш этишади ва ғолиблар томошабинларнинг овозлари сони билан аниқланади.
Учрашув якунида масъул шахслардан иборат ташкилий қўмитани ташкил этиш бўйича келишувларга эришилди. Шунингдек, тадбирни юқори савияда ўтишини таъминлашга хизмат қиладиган вазифалар белгилаб олинди.

Страны ЦАРЭС обсудят в Ташкенте развитие энергетического партнерства
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан 26 июня т.г. состоялась встреча с делегацией Азиатского банка развития (АБР), на которой обсуждены вопросы подготовки к проведению в сентябре в Ташкенте Диалога министров энергетики стран ЦАРЭС и региона.
Была отмечена динамичная деятельность и внимание Азиатского банка развития к энергетическому сектору Республики Узбекистан, ярким подтверждением чему являются планы по проведению 20-21 сентября т.г. в столице Узбекистана  Диалога министров энергетики ЦАРЭС и Энергетического инвестиционного форума ЦАРЭС.
ЦАРЭС - Программа развития регионального экономического сотрудничества в Центральной Азии - была запущена в 1997 году по инициативе Азиатского банка развития (АБР).
В настоящее время в ЦАРЭС участвуют 11 стран региона – Узбекистан, КНР, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Монголия, Таджикистан, Афганистан (с 2005 г.), Пакистан, Туркменистан (с 2010 г.) и Грузия (с 2016 г.), а также международные организации доноры: АБР, Всемирный банк, ЕБРР, МВФ, Программа развития ООН, Исламский банк развития.
В этой связи Региональный диалог министров энергетики ЦАРЭС, проводимой впервые, является важным мероприятием для обеспечения энергобезопасности такого значимого по масштабам и своей роли региона, интеграции стран и компаний.
Надежное электроснабжение является необходимым для благополучия людей и составляет основу любой современной экономики. И перед министрами энергетики в регионе ЦАРЭС стоит общая задача по его обеспечению.
В ходе сентябрьского форума планируется обсудить возможности для регионального сотрудничества с целью решения актуальных вопросов в сфере энергетики. С программными докладами по теме планируется выступления  руководителей Международного энергетического агентства (МЭА), Всемирного энергетического совета, руководителей ведущих компаний.
В первый день межправительственного диалога ожидается принятие и подписание декларации министров энергетики.
Во второй половине дня открытия начнется Энергетический инвестиционный форум (ЭИФ). Специалисты обсудят тему привлечения бизнеса на переходные энергетические рынки, в частности в Центральную Азию.
Как известно, в энергетической сфере Узбекистана в настоящее время идут структурные реформы. Это созвучно и ходу развития энергополитики ЦАРЭС, где идет процесс разработки новой региональной энергетической стратегии 2030. В этой связи ЭИФ 2019 поможет инвесторам лучше ориентироваться в стремительно меняющихся условиях и будет побуждать правительства, инвесторов и следующее поколение предпринимателей обсуждать бизнес-модели, которые работают во времена переходного периода.
Также в рамках Форума, АБР презентует первый конкурс стартапов ЦАРЭС, который был проведен в преддверии Форума. Отобранные финалисты представят свои бизнес-идеи в формате «TedTalk», и победитель будет определен путем голосования зрителей.
По итогам встречи достигнуты договоренности о создании совместного оргкомитета с определением ответственных, а также поставлены задачи по  качественной подготовки  к мероприятию.