Шавкат Мирзиёев автомобиль йўллари сифатини ошириш бўйича кўрсатмалар берди
Давлатимиз раҳбари Тошкент вилоятининг Қибрай ва Юқори Чирчиқ туманлари ҳудудида қурилган янги автомобиль йўлини бориб кўрди.
19 километрдан зиёд узунликдаги мазкур йўл қурилиши уч босқичда амалга оширилиши белгиланган. Бугунги кунда унинг 12 километри, жумладан, Чирчиқ дарёси устида кўприк барпо этилган.
Маълумки, Тошкент шаҳрини Чорвоқ ҳудуди билан боғлайдиган автомобиль йўлида қатнов жуда кўп. Дам олиш мавсумида кўпинча тирбандлик юзага келади. Бу янги йўл катта юкламани ўзига олиб, масофани ҳам қисқартиради, аҳоли ва сайёҳларнинг курорт зоналарга тез ва осон етиб боришини таъминлайди.
Президент йўллар қурилишини изчил давом эттириш, бу соҳада сифатни таъминлаш учун малакали кадрлар тайёрлаш зарурлигини таъкидлади. Тошкент автомобиль йўлларини лойиҳалаштириш, қуриш ва фойдаланиш институтида Германиянинг ўқитиш тизимини жорий қилиш, шу соҳада ўрта мутахассислар тайёрлайдиган минтақавий коллежлар ташкил этиш бўйича тавсиялар берди.

Шавкат Мирзиёев дал указания по повышению качества автомобильных дорог
Глава государства осмотрел новую автодорогу, пролегающую по территории Кибрайского и Юкоричирчикского районов Ташкентской области.
Строительство дороги протяженностью более 19 километров будет осуществлено в три этапа. К настоящему времени завершены 12-километровый отрезок дороги, включающий мост над рекой Чирчик.
Как известно, существующая автомобильная дорога, связывающая Ташкент с Чарвакской зоной, перегружена. В туристический сезон на ней возникают пробки. Новая дорога возьмет на себя большую часть этой нагрузки, сократит расстояние, в результате добираться до курортных зон станет легче и быстрее.
Президент отметил необходимость продолжения дорожного строительства, подготовки квалифицированных кадров для обеспечения высокого качества работ. Шавкат Мирзиёев дал рекомендации по внедрению немецкого опыта в деятельность Ташкентского института по проектированию, строительству и эксплуатации автомобильных дорог, организации региональных колледжей для подготовки специалистов среднего звена.