АҚШ элчиси билан учрашув
2019 йилнинг 27 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Америка Қўшма Штатларининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Даниел Натан Росенблум билан учрашди.
Суҳбат чоғида Афғонистон муаммосини ҳал қилиш бўйича Ўзбекистон ва АҚШнинг саъй-ҳаракатлари, Афғонистондаги турли лойиҳаларни биргаликда амалга оширишда Ўзбекистон-АҚШ ҳамкорлигининг устувор йўналишлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва АҚШнинг Афғонистон масалалари бўйича мавқеълари яқинлиги алоҳида таъкидланди, бу эса Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил май ойида АҚШга расмий ташрифи давомида яна бир бор таъсдиқланган эди.
АҚШ томони Афғонистондаги тинч сиёсий жараённи бошлаш, мамлакатда амалга оширилаётган кенг миқёсли иқтисодий лойиҳалар бўйича Ўзбекистон саъй-ҳаракатларга юксак баҳо берди.
Афғонистон масалалари бўйича конструктив ва самарали мулоқотни давом эттришдан томонлар манфаатдор эканлиги изҳор этилди.

27 июня 2019 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенных Штатов Америки Дэниэлем Натаном Розенблюмом.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены усилия Узбекистана и США по разрешению афганского кризиса, приоритетные направления узбекско-американского взаимодействия в совместной реализации в Афганистане различных проектов.
Особо подчеркнута близость позиций Узбекистана и США по афганскому вопросу, которая была еще раз подтверждена в ходе майского 2018 года официального визита в США Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Американская сторона дала высокую оценку усилиям Узбекистана по запуску мирного политического процесса в Афганистане, реализуемым в стране масштабным экономическим проектам.
Выражена обоюдная заинтересованность в дальнейшем продолжении конструктивного и плодотворного диалога по афганской тематике.