Қонунчилик палатаси томонидан 2019 йил 18 февралда қабул қилинган
1) Ўзбекистон Республикасининг 1991 йил 18 ноябрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида»ги 414–XII-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1992 йил, № 1, 34-модда);
2) Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг 1991 йил
18 ноябрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикасининг Қонунини кучга киритиш ҳақида»ги 415–XII-сонли Қарори (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1992 йил, № 1, 35-модда);
3) Ўзбекистон Республикасининг 1993 йил 28 декабрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига сайлов тўғрисида»ги 990–XII-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикасининг
2003 йил 29 августда қабул қилинган 518–II-сонли Қонуни таҳририда) (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 2003 йил, № 9–10, 132-модда);
4) Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг 1993 йил
28 декабрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига сайлов тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунини амалга киритиш тўғрисида»ги 991–XII-сонли Қарори (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1994 йил, № 1,
7-модда);
5) Ўзбекистон Республикасининг 1994 йил 5 майда қабул қилинган «Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига сайлов тўғрисида»ги 1050–XII-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1994 йил, № 5, 125-модда);
6) Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг 1994 йил 5 майда қабул қилинган «Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига сайлов тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунини амалга киритиш ҳақида»ги 1050а–XII-сонли Қарори (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1994 йил, № 5, 126-модда);
7) Ўзбекистон Республикасининг 1994 йил 5 майда қабул қилинган «Фуқаролар сайлов ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида»ги 1051–XII-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1994 йил, № 5, 127-модда);
8) Ўзбекистон Республикасининг 1997 йил 26 декабрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги 549–I-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 1998 йил, № 3, 38-модда) II, Х ва XI бўлимлари;
9) Ўзбекистон Республикасининг 1998 йил 30 апрелда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси тўғрисида»ги 613–I-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 1998 йил, № 5–6, 95-модда);
10) Ўзбекистон Республикасининг 1998 йил 25 декабрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги 729–I-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 1999 йил, № 1, 20-модда) VII ва XVIII бўлимлари;
11) Ўзбекистон Республикасининг 1999 йил 19 августда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг сайлов тўғрисидаги қонун ҳужжатларига ўзгартишлар киритиш ҳақида»ги 809–I-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 1999 йил, № 9, 206-модда);
12) Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг 1999 йил
19 августда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг сайлов тўғрисидаги қонун ҳужжатларига ўзгартишлар киритиш ҳақида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунини амалга киритиш хусусида»ги 810–I-сонли Қарори (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 1999 йил, № 9, 207-модда);
13) Ўзбекистон Республикасининг 2000 йил 26 майда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги 82–II-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 2000 йил, № 5–6, 153-модда) I, IX, XIII ва XXVII бўлимлари;
14) Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг 2003 йил
29 августда қабул қилинган «Янги таҳрирдаги «Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига сайлов тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунини амалга киритиш ҳақида»ги 519–II-сонли Қарори (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 2003 йил, № 9–10, 133-модда);
15) Ўзбекистон Республикасининг 2003 йил 29 августда қабул қилинган «Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига сайлов тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги 520–II-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 2003 йил, № 9–10, 134-модда);
16) Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг 2003 йил
29 августда қабул қилинган «Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига сайлов тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунини амалга киритиш тўғрисида»ги 521–II-сонли Қарори (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 2003 йил, № 9–10, 135-модда);
17) Ўзбекистон Республикасининг 2004 йил 27 августда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги 671–II-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 2004 йил, № 9, 171-модда) IV, V ва XIII бўлимлари;
18) Ўзбекистон Республикасининг 2004 йил 3 декабрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритиш, шунингдек айрим қонун ҳужжатларини ўз кучини йўқотган деб топиш тўғрисида»ги
714–II-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Ахборотномаси, 2005 йил, № 1, 18-модда) I бўлимининг 5, 21, 27 ва
28-бандлари;
19) Ўзбекистон Республикасининг 2008 йил 25 декабрда қабул қилинган «Сайлов тўғрисидаги қонун ҳужжатлари такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонунларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги ЎРҚ–194-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2008 йил, № 12, 637-модда) 2, 3, 6 ва 11-моддалари;
20) Ўзбекистон Республикасининг 2011 йил 12 декабрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 90-моддасига тузатиш киритиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни қабул қилинганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар киритиш ҳақида»ги
ЎРҚ–306-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2011 йил, № 12/1, 344-модда) 1-моддаси;
21) Ўзбекистон Республикасининг 2012 йил 19 декабрда қабул қилинган «Сайлов эркинлиги янада таъминланиши ва сайлов қонунчилиги янада ривожлантирилиши муносабати билан «Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига сайлов тўғрисида»ги ҳамда «Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига сайлов тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги ЎРҚ–340-сонли Қонуни (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2012 йил, № 12, 331-модда);
22) Ўзбекистон Республикасининг 2014 йил 20 январда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги ЎРҚ–365-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2014 йил, № 1, 2-модда) 5-моддаси;
23) Ўзбекистон Республикасининг 2014 йил 4 сентябрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги ЎРҚ–373-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2014 йил, № 9, 244-модда) 19-моддаси;
24) Ўзбекистон Республикасининг 2015 йил 29 декабрда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги ЎРҚ–396-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2015 йил, № 12, 452-модда) 1, 4, 5 ва 17-моддалари;
25) Ўзбекистон Республикасининг 2017 йил 29 августда қабул қилинган «Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов тўғрисида»ги ЎРҚ–439-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2017 йил, № 8, 383-модда) 3-моддаси;
26) Ўзбекистон Республикасининг 2018 йил 18 апрелда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги ЎРҚ–476-сонли Қонунининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2018 йил, № 4, 224-модда) 10, 11 ва 32-моддалари.
3-модда. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси:
ҳукумат қарорларини Кодексга мувофиқлаштирсин;
давлат бошқаруви органлари Кодексга зид бўлган ўз норматив-ҳуқуқий ҳужжатларини қайта кўриб чиқишлари ва бекор қилишларини таъминласин.
4-модда. Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва бошқа манфаатдор ташкилотлар билан биргаликда Кодекснинг ижросини, ижрочиларга етказилишини ҳамда моҳияти ва аҳамияти аҳоли ўртасида тушунтирилишини таъминласин.

Принят Законодательной палатой 18 февраля 2019 года
«О выборах Президента Республики Узбекистан» (Ведомости Верховного Совета Республики Узбекистан, 1992 г., № 1, ст. 34);
2) Постановление Верховного Совета Республики Узбекистан
от 18 ноября 1991 года № 415–XII «О порядке введения в действие Закона Республики Узбекистан «О выборах Президента Республики Узбекистан»(Ведомости Верховного Совета Республики Узбекистан, 1992 г., № 1, ст. 35);
3) Закон Республики Узбекистан от 28 декабря 1993 года № 990–ХII «О выборах в Олий Мажлис Республики Узбекистан» (в редакции Закона Республики Узбекистан от 29 августа 2003 года № 518–II) (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2003 г., № 9–10,
ст. 132);
4) Постановление Верховного Совета Республики Узбекистан
от 28 декабря 1993 года № 991–XII «О введении в действие Закона Республики Узбекистан «О выборах в Олий Мажлис Республики Узбекистан» (Ведомости Верховного Совета Республики Узбекистан, 1994 г., № 1, ст. 7);
5) Закон Республики Узбекистан от 5 мая 1994 года № 1050–XII
«О выборах в областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов»(Ведомости Верховного Совета Республики Узбекистан,
1994 г., № 5, ст. 125);
6) Постановление Верховного Совета Республики Узбекистан
от 5 мая 1994 года № 1050а–XII «О введении в действие Закона Республики Узбекистан «О выборах в областные, районные
и городские Советы народных депутатов
» (Ведомости Верховного Совета Республики Узбекистан, 1994 г., № 5, ст. 126);
7) Закон Республики Узбекистан от 5 мая 1994 года № 1051–XII
«О гарантиях избирательных прав граждан» (Ведомости Верховного Совета Республики Узбекистан, 1994 г., № 5, ст. 127);
8) разделы II, Х и XI Закона Республики Узбекистан от 26 декабря 1997 года № 549–I «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1998 г., № 3, ст. 38);
9) Закон Республики Узбекистан от 30 апреля 1998 года № 613–I
«О Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1998 г., № 5–6, ст. 95);
10) разделы VII и XVIII Закона Республики Узбекистан
от 25 декабря 1998 года № 729–I «О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1999 г., № 1, ст. 20);
11) Закон Республики Узбекистан от 19 августа 1999 года № 809–I «О внесении изменений в законодательство о выборах Республики Узбекистан» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1999 г., № 9, ст. 206);
12) Постановление Олий Мажлиса Республики Узбекистан
от 19 августа 1999 года № 810–I «О введении в действие Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений в законодательство
о выборах Республики Узбекистан» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1999 г., № 9, ст. 207);
13) разделы I, IX, XIII и XXVII Закона Республики Узбекистан
от 26 мая 2000 года № 82–II «О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2000 г., № 5–6,
ст. 153);
14) Постановление Олий Мажлиса Республики Узбекистан
от 29 августа 2003 года № 519–II «О введении в действие Закона Республики Узбекистан «О выборах в Олий Мажлис Республики Узбекистан» в новой редакции» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2003 г., № 9–10, ст. 133);
15) Закон Республики Узбекистан от 29 августа 2003 года № 520–II «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан
«О выборах в областные, районные и городские Советы народных депутатов»(Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2003 г.,
№ 9–10, ст. 134);
16) Постановление Олий Мажлиса Республики Узбекистан
от 29 августа 2003 года № 521–II «О введении в действие Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О выборах в областные, районные
и городские Советы народных депутатов» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2003 г., № 9–10, ст. 135);
17) разделы IV, V и XIII Закона Республики Узбекистан
от 27 августа 2004 года № 671–II «О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2004 г., № 9, ст. 171);
18) пункты 5, 21, 27 и 28 раздела I Закона Республики Узбекистан от 3 декабря 2004 года № 714–II «О внесении изменений и дополнений,
а также признании утратившими силу некоторых законодательных актов Республики Узбекистан» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2005 г., № 1, ст. 18);
19) статьи 2, 3, 6 и 11 Закона Республики Узбекистан от 25 декабря 2008 года № ЗРУ–194 «О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи
с совершенствованием законодательства о выборах» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2008 г., № 12, ст. 637);
20) статью 1 Закона Республики Узбекистан от 12 декабря 2011 года № ЗРУ–306 «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием Закона Республики Узбекистан «О внесении поправки в статью 90 Конституции Республики Узбекистан» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2011 г., № 12/1, ст. 344);
21) Закон Республики Узбекистан от 19 декабря 2012 года
№ ЗРУ–340 «О внесении изменений и дополнений в законы Республики Узбекистан «О выборах в Олий Мажлис Республики Узбекистан» и «О выборах в областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов» в связи с дальнейшим обеспечением свободы выбора и развитием избирательного законодательства» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2012 г., № 12, ст. 331);
22) статью 5 Закона Республики Узбекистан от 20 января 2014 года № ЗРУ–365 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2014 г., № 1, ст. 2);
23) статью 19 Закона Республики Узбекистан от 4 сентября 2014 года № ЗРУ–373 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2014 г., № 9, ст. 244);
24) статьи 1, 4, 5 и 17 Закона Республики Узбекистан от 29 декабря
2015 года № ЗРУ–396 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2015 г., № 12, ст. 452);
25) статью 3 Закона Республики Узбекистан от 29 августа 2017 года № ЗРУ–439 «О выборах в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2017 г., № 8, ст. 383);
26) статьи 10, 11 и 32 Закона Республики Узбекистан от 18 апреля 2018 года № ЗРУ–476 «О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2018 г., № 4,
ст. 224).
привести решения правительства в соответствие с Кодексом;
обеспечить пересмотр и отмену органами государственного управления их нормативно-правовых актов, противоречащих Кодексу.
Статья 4. Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан и другими заинтересованными организациями обеспечить исполнение, доведение до исполнителей и разъяснение среди населения сути и значения Кодекса.