«Телекоммуникация соҳасида янги хизмат турлари ва телекоммуникация хизматларининг сифатини ошириш масалалари» га бағишланган брифинг ўтказилди
2019-06-26 | Технологиялар
2019 йил 26 июнь куни «Ўзбектелеком» акциядорлик компанияси томонидан оммавий ахборот воситалари учун брифинг ўтказилди, унда телекоммуникация хизматлари сифатини ошириш соҳасида янги хизматларни жорий этиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида сўзлаб берилди.
Ҳозирги кунда бутун Ўзбекистон бўйлаб Wi-fi тармоқлари фаол ривожланмоқда, уларнинг узликсиз ишлаши учун фойдаланувчиларни идентификациялаш ва авторизациялаш зарур. Шу муносабат билан “Ўзбектелекомʼ АК ҳамкорларига симсиз Wi-fi тармоқлари фойдаланувчиларини идентификациялаш ва авторизациялаш учун янги хизмат турини таклиф этди, яъни ушбу хизмат СМС-хабарлар авторизацияси тизимини ва брендланган саҳифаларни ўз логотипи билан лойиҳалаштириш имконини ўзида жамлайди.
Мазкур хизмат Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 3 февралдаги «Ўзбекистон Республикаси туризм салоҳиятини ривожлантириш учун қулай шароитлар яратиш бўйича қўшимча ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПФ-5326-сон Фармонининг бажарилиши, шунингдек, тақдим этилаётган телекоммуникация хизматлари доирасини кенгайтириш мақсадида жорий этилди.
2017-2019 йилларда Интернет жаҳон ахборот тармоғида миллий контентни ривожлантириш бўйича комплекс дастурни амалга ошириш ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 14 август «Интернет жаҳон ахборот тармоғида миллий контентни янада ривожлантириш чора-тадбирлар тўғрисида» ги 625-сонли қарорини амалга ошириш доирасида «Ўзбектелеком» АК «UZ-IX» пиринг тармоғи лойиҳасини йўлга қўйди.
«Ўзбектелеком» АК 3 июндан бошлаб 100 Мбит/с.гача тезликка эга «TURBO» ва «TURBO NIGHT» хизматларини янгилайди. Шунингдек, бутун Ўзбекистон бўйлаб УЗОНЛИНE абонентларида «UZ-IX» ва «TAS-IX» тармоқларига 40 ва 100 Мбит/с. тезлик билан хизматларга уланиш имконияти пайдо бўлди. Мазкур тезлик VDSL ва FTTx технологияларидан фойдаланган абонентлар уланиши мумкин.
Бундан ташқари,жорий йил 3 июндан 31 августгача бутун Ўзбекистон бўйлаб, «TURBO» ва «TURBO NIGHT» хизматлари учун ёзги чегирмалар» акцияси ўтказилмоқда. Энди абонентлар хизматлардан 50 % чегирма билан фойдаланишлари мумкин!(Батафсил маълумот билан: www.uztelecom.uz сайтида танишиш мумкин).
Брифинг яқин вақт мобайнида ахборотларни ҳимоя қилиш воситаларини етакчи ишлаб чиқарувчилари билан ҳамкорликда бизнеснинг асосий эҳтиёжларини таъминлайдиган – корхонанинг рақамли фаоллигини ҳимоя қилиш, уларга рақамли муҳитда хавфсиз ишлашда ёрдам берадиган юқори технологик, сифатли ҳимоя воситалари жорий этилиши ҳақида сўзлаб берилди.
Компаниянинг «Ахборот тизимлари»филиали томонидан юридик шахслар учун қуйидаги хизматлар ишга туширилди:
— «Булутливидеокузатув»;
— WЭБ-хостинг;
— Cо-лоcатион;
— Видео – конференцалоқа.
Ўзбекистон тадбиркорларига ходимлар штати молиявий харажатларини камайтиришга, шунингдек, ходимлар учун бино ижараси, офис ускуналари ва мебеллар харажатларини тежашга имкон берадиган «Виртуал офис» хизматини тақдим этамиз.
Хостинг хизматларининг турлариданбирибўлган — VDC (Virtual Data Center) ёки VPS (Virtual Private Server) каби бошқа хизмат турлари ҳам жорий этилади, улар доирасида фойдаланувчига виртуал ажратилган сервер тақдим этилади.
«Ўзбектелеком» АК бугунги кунда ўз мижозларига контентни сақлаш, узатиш ва қайтаишлаш хизматларини тақдим этиш учун телекоммуникация инфрастуктурасини ривожлантириш мақсадида, «Тошкент, Фарғона ва Бухорода маълумотларни сақлаш ва узатиш марказларини яратиш» лойиҳасини амалга оширмоқда.
Абонентларга хизмат кўрсатиш сифатини яхшилаш мақсадида «Ўзбектелеком» АК 2019 йил 15 майдан бошлаб, жисмоний шахслар учун УЗОНЛИНE Интернет-хизматларига уланишда абонент тўловларини амалга оширишнинг янги тартибини жорий этмоқда, бунда ҳисоб-китоб даври ва тўлов муддатлари «сузувчи давр» тамойили бўйича ўзгариши мумкин.
Телекоммуникация тармоқларини техник модернизацияси, янада тезкор ва арзон тарифлар, янги инновацион хизматларнинг жорий этилиши, шунингдек, абонентларнинг содиқлигини оширувчи кўпсонли акциялар истеъмолчиларнинг компанияга бўлган муносабатларини ўзгаришига олиб келади. Масалан, Brand Analytics компаниясининг тадқиқотларига мувофиқ, ижтимоий тармоқларда фойдаланувчилари салбий ва ижобий баҳоларининг нисбати 2018 йил декабрдан 28% (ижобий) дан, 2019 йил майгача 90% (ижобий)гача ўзгарди. Телекоммуникация тармоқларининг модернизацияси давом этмоқда.

АК «Узбектелеком» рассказала о новых видах услуг в сфере телекоммуникаций
26 июня Акционерная компания «Узбектелеком» провела брифинг для средств массовой информации, на котором было рассказано о проводимой работе по внедрению новых видов услуг в сфере телекоммуникаций и повышению качества телекоммуникационных услуг.
Сегодня по всему Узбекистану активно развиваются сети Wi-Fi, для успешного функционирования которых необходимо проводить идентификацию и авторизацию пользователей. АК «Узбектелеком» впервые на рынке Узбекистана предлагает новую услугу по идентификации и авторизации пользователей беспроводных сетей Wi-Fi для партнеров компании, которая включает в себя систему SMS-авторизации с неограниченным количеством SMS и возможность конструировать брендированные страницы со своим логотипом.
Данная услуга внедрена во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан № УП-5326 от 3 февраля 2018 года «О дополнительных организационных мерах по созданию благоприятных условий для развития туристского потенциала Республики Узбекистан», а также в целях расширения спектра предоставляемых телекоммуникационных услуг.
В рамках реализации комплексной программы развития национального контента во всемирной информационной сети Интернет на период 2017-2019 годы постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 14.08.2017 г. N 625 «О мерах по дальнейшему развитию национального контента во всемирной информационной сети Интернет», АК «Узбектелеком» запущен проект по реализации пиринговой сети «Uz-IX».
Создание новой пиринговой сети «Uz-IX» АК «Узбектелеком» позволит осуществить локализацию популярных мировых Интернет ресурсов и порталов, а также сформировать проекты по развитию качественного национального контента, что положительно скажется на доступности услуг доступа к сети Интернет.
Уже сегодня запущен в коммерческую эксплуатацию совместный проект АК «Узбектелеком» с одним из крупнейших сервисов с масштабной легальной библиотекой контента (фильмов, сериалов и мультфильмов) — онлайн-кинотеатром ivi.
Прорабатывается вопрос по внедрению местных каналов телевидения в онлайн кинотеатр IVI, а так же размещению узбекских фильмов и передач в каталоге кинотеатра. Ведутся переговоры на тему совместного сотрудничества с ведущими медиа контент провайдерами, такими как – Megogo, SPB TV, и другими.
В целях предоставления нашим абонентам игрового контента, ведутся работы с ведущими производителями в индустрии компьютерных игр. В том числе, уже проведены переговоры с компанией Wargaming и принято решение по локализации контента в Республике Узбекистан. Уже начаты работы по инсталляции сервера Wargaming в Дата-центре АК «Узбектелеком».
С 3 июня Компания обновила услуги «TURBO» и «TURBO NIGHT» новыми скоростями до 100 Мбит/с. Также, у абонентов UZONLINE по всему Узбекистану появилась возможность подключить услугу со скоростями доступа к сети «UZ-IX» и «TAS-IX» 40 и 100 Мбит/с. Данные скорости доступны для абонентов, подключенных по технологиям VDSL и FTTx. Кроме того с 3 июня по 31 августа текущего года, по всему Узбекистану проводится акция «Летние скидки на услуги «TURBO» и «TURBO NIGHT». Теперь абоненты могут воспользоваться услугами со скидкой до 50%! (Подробна информация на сайте: www.uztelecom.uz).
Во время брифинга было рассказано, что совместно с ведущими производителями средств защиты информации в ближайшее время будут внедрены качественные высокотехнологичные продукты защиты, которые обеспечат базовую потребность бизнеса — защиту цифровых активов предприятий, помогает им работать в безопасной цифровой среде.
Для юридических лиц филиалом компании «Инфосистемы» запущены такие услуги как:
— «Облачное видеонаблюдение»;
— WEB-хостинг;
— Co-location;
— Видео — конференцсвязь.
Предпринимателям Узбекистана предлагается услуга «Виртуальный офис», которая позволяет снизить финансовые затраты на содержание штата сотрудников, а также сэкономить на затратах по аренде помещения для персонала, приобретении офисного оборудования и мебели.
Внедрены и другие виды услуг такие как: VDC (Virtual Data Center) или VPS (Virtual Private Server) — разновидность хостинговых услуг, в рамках которых пользователю предоставляют виртуальный выделенный сервер.
В целях развития телекоммуникационной инфраструктуры для предоставления услуг обработки хранения и передачи контента до своих клиентов, АК «Узбектелеком» реализует проект «Создание центров хранения и обработки данных в Ташкенте, Фергане и Бухаре».
В целях улучшения качества предоставляемых услуг и сервиса обслуживания Абонентов, АК «Узбектелеком» с 15 мая 2019 года внедрила новый порядок списания абонентской платы за услуги доступа к сети Интернет для физических лиц, со сдвигом расчетного периода и циклов оплаты по принципу «плавающий период».
Техническая модернизация сетей телекоммуникаций, внедрение более скоростных и доступных тарифов, внедрение новых инновационных услуг, плюс многочисленные акции по повышению лояльности абонентов приводят к тому, что меняется отношение потребителей к самой Компании. Так, например, согласно исследованиям компании Brand Analytics соотношение негативных и позитивных сообщений пользователей в социальных сетях изменилось с 28% (позитивных) в декабре 2018 года, до 90% (позитивных) в мае 2019 года. Модернизация сетей телекоммуникаций продолжается.