ТИВ консуллик-ҳуқуқий департаменти ахбороти
Ўзбекистоннинг Олмаота шаҳридаги Бош консулхонаси берган маълумотга кўра 2019 йил 25 июнь куни Уфа шаҳридан келаётган 382-сон темир йўл рейсининг қолган барча йўловчилари автобуслар орқали Тошкент шаҳрига юборилди.
Шунингдек, Челябинск-Тошкент йўналишида ҳаракатланаётган ва Арис шаҳридаги ўқ-дорилар портлашларии оқибатида Туркистон шаҳрида тўхтатиб қўйилган «Россия темир йўллари»га қарашли 365-рейс йўловчилари «Жибек Жолй» - «Ғишт кўприк» назорат-ўтказиш пунктигача Қозоғистоннинг Туркистон вилояти Акимати кўмагида, уй ёғига Тошкент шаҳригача эса «Ўзавтотранс» авбобусларида етказилди.
25 июнь куни кечаси Чимкент шаҳрида тўхтатиб қўйилган «Новосибирск-Тошкент» 370-темир йўл рейсининг 264 нафар йўловчиларини Тошкент шаҳрига етказиш ишлари 26 июнь куни эрталаб давом эттирилди.
Консуллик-ҳуқуқий департаменти Қозоғистон ҳудудида бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари зарур вазиятларда Ўзбекистоннинг Нур-Султон шаҳридаги Элчихонасига (тел.: +7-717-295-42-52) ёки Олмаота шаҳридаги Бош консулхонасига (тел.: +7-727-291-11-78) мурожаат қилишлари мумкинлигини эслатади.

2019-06-26 | Общество
По информации Генерального консульства Узбекистана в г.Алматы, 25 июня 2019 года все оставшиеся пассажиры железнодорожного рейса №382, следовавшего из г.Уфы, переправлены в г.Ташкент автобусами.
Также при содействии Акимата Туркестанской области (Казахстан) доставлены до КПП «Жибек жолы» - «Гишт-Куприк», а далее автобусами «Узавтотранса» до г.Ташкента пассажиры рейса №365 «Российских железных дорог», следовавшего по маршруту Челябинск-Ташкент и остановленного в г.Туркестане вследствие взрывов боеприпасов в г.Арысь.
К утру 26 июня продолжилась транспортировка в г.Ташкент 264 пассажиров железнодорожного рейса №370 «Новосибирск-Ташкент», остановленного в г.Шымкенте поздно вечером 25 июня.
Консульско-правовой департамент напоминает, что граждане Узбекистана, находящиеся на территории Казахстана, могут в необходимых случаях обратиться в Посольство Узбекистана в г.Нур-Султане (тел.: +7-717-295-42-52) или Генконсульство в г.Алматы (тел.: +7-727-291-11-78).