Космик соҳада ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиянинг 2019 йил 21 июнь куни ўз ишини якунлаган навбатдаги 18 йиғилишида Комиссия икки томонлама ҳамкорликни кенгайтиришнинг жорий ҳолати ва истиқболлари, жумладан, космос соҳасидаги ҳамкорлик бўйича Томонларнинг маълумотларини кўриб чиқди.
22 июнь куни АКТ Вазирлигида ҳамкорликнинг айнан мазкур йўналиши Қозоғистон Республикаси Рақамли ривожланиш, инновациялар ва аэрокосмик саноати вазири ўринбосари М. Нургужин билан муҳокама этилди.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири ўринбосари Қ. Юлдашев меҳмонни қутлар экан, Ўзбекистон Республикасида космик соҳаси ташкил этиш бўйича амалга оширилаётган ишлар тўғрисида сўз юритди.
Ўз навбатида, Қозоғистон Республикаси Рақамли ривожланиш, инновациялар ва аэрокосмик саноати вазири ўринбосари М. Нургужин Қозоғистондаги космик соҳа ва ушбу йўналишдаги истиқболли лойиҳалар ҳақида маълумот берди.
Учрашув якунида томонлар мазкур соҳада ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ахборот алмашишдан манфаатдор эканликларини билдирдилар.

Обсуждены перспективы сотрудничества в космической отрасли
На очередном 18-м заседании Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Узбекистаном и Казахстаном, завершившем свою работу 21 июня 2019 года в Ташкенте, Комиссия рассматривала информацию Сторон о текущем состоянии и перспективах расширения двустороннего сотрудничества в приоритетных отраслях, в том числе в области космоса.
Именно это направление сотрудничества обсуждалось 22 июня в Мининфокоме при встрече с заместителем министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан М.Нургужиным.
Заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан К.Юлдашев, приветствуя гостя, рассказал о проводимых работах по организации космической отрасли в Республике Узбекистан.
В свою очередь, заместитель министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан М.Нургужин проинформировал о космической отрасли Казахстана и перспективных проектах в этом направлении.
По итогам встречи стороны выразили заинтересованность в укреплении взаимовыгодного сотрудничества и обмена информацией в данной области.