Ноёб Конгресс-холл ҳар қандай форматдаги йирик анжуманларни қабул қилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 июнь куни Tashkent City қурилиш майдонига ташриф буюрди.
Мазкур халқаро бизнес маркази саккизта лотга ажратилган ҳолда барпо этилмоқда. Шу пайтгача 7 миллион куб метр тупроқ ишлари бажарилиб, элликдан зиёд бинога мустаҳкам пойдевор яратилди. Бугунги кунда бетон каркаслар ва деворлар қуриш, муҳандислик тармоқлари тортиш ишлари олиб борилмоқда.
Конгресс-холл ва Hilton меҳмонхонаси қурилаётган 5-лот энг илғор майдонлардан бири. Ушбу биноларда темир-бетон, металл конструкция ва том ёпиш ишлари якунланган бўлиб, қурилиш ҳажмининг саксон фоиздан зиёди битган. Ҳозирда электр тармоқларини монтаж қилиш, ички пардозлаш ва механика ишлари бажарилмоқда.
Давлатимиз раҳбарига аввалги ташриф чоғидаги кўрсатмаларнинг ижроси ҳақида маълумот берилди. Жумладан, улкан конгресс-холлда барча форматдаги халқаро тадбирлар ташкил этиш учун замонавий шароитлар яратилмоқда. Бу ерда саммитлар, улар доирасида икки томонлама учрашув ва музокараларни юқори даражада ўтказиш мумкин бўлади. Катта делегациялар вакиллари, оммавий ахборот воситалари ходимлари, хизмат кўрсатувчилар учун зарур қулайликлар яратилади.
Президент конгресс-холлга туташ қурилган 21 қаватли, беш юлдузли Hilton меҳмонхонасини ҳам кириб кўрди. Шу ерда маҳаллий ва хорижий инвесторлар билан суҳбатлашди.
Давлатимиз раҳбари конгресс-холл ва меҳмонхонада юқори даражада хизмат кўрсатишни йўлга қўйиб, мунтазам даромад топишни таъминлаш, ҳудудда барпо этиладиган истироҳат боғида юртдошларимиз ва туристлар учун кенг шароитлар яратиш бўйича кўрсатмалар берди.

A unique Congress Hall to host major events of any format
On June 25, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the construction site of Tashkent City.
This international business center is being built with division into eight lots. Thus far, ground works in the amount of 7 million cubic meters have been completed, the foundations of more than 50 buildings have been laid. Today, concrete frames and supporting structures are being installed, engineering networks laid.
In the area of the fifth lot, underway is the construction of Congress Hall and Hilton Hotel. The installation of reinforced concrete and metal structures have been completed, roofing works are in progress, so are electrical, internal finishing and mechanical ones.
The head of state was briefed about the course of execution of directives voiced by him during previous visits. In the majestic building of the Congress Hall, conditions are created for organizing international events of any format, with an eye to state-of-the-art achievements. The venue will be able to play host to major international summits, along with bilateral meetings and talks. Amenities will be delivered for representatives of numerous delegations, media workers, service personnel.
The President also visited the five-star 21-storeyed Hilton Hotel being erected next to the Congress Hall. Here, Shavkat Mirziyoyev talked to local and foreign investors.
The head of state gave instructions for organizing high-level services at the Congress Hall and the hotel, delivering extensive conditions and comfort for locals and foreign tourists in a park being created in Tashkent City.