ТИВ консуллик-ҳуқуқий департаменти ахбороти
Ўзбекистоннинг Олмаота шаҳридаги Бош консулхонаси маълумотига кўра, 2019 йил 24 июнь куни Қозоғистоннинг Туркистон вилояти Арис шаҳри ҳарбий қисми ҳудудидаги портлашлар натижасида жабрланганлар орасида Ўзбекистон фуқаролари мавжуд эмас. Бу Туркистон вилояти бўйича Фавқулодда вазиятлар департаменти томонидан тасдиқланди.
Вазият Бош консулхона назоратига олинган.
Консуллик-ҳуқуқий департаменти Қозоғистон ҳудудида бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари зарур вазиятларда Ўзбекистоннинг Нур-Султон шаҳридаги Элчихонасига (тел.: +7-717-295-42-52) ёки Олмаота шаҳридаги Бош консулхонасига (тел.: +7-727-291-11-78) мурожаат қилишлари мумкинлигини эслатади.

По информации Генерального консульства нашей страны в г.Алматы, среди пострадавших 24 июня 2019 года от взрывов на территории воинской части г.Арысь Туркестанской области (Казахстан) граждане Узбекистана не числятся. Это подтвердили в Департаменте по чрезвычайным ситуациям по Туркестанской области.
Ситуация находится на контроле Генконсульства.
Консульско-правовой департамент напоминает, что граждане Узбекистана, находящиеся на территории Казахстана, могут в необходимых случаях обратиться в Посольство Узбекистана в г.Нур-Султане (тел.: +7-717-295-42-52) или Генконсульство в г.Алматы (тел.: +7-727-291-11-78).