Соғлиқни сақлаш вазирлиги: Алкоголь ва никотин юрак қон-томир ҳамда нерв тизимларининг бузилишига олиб келади
2019-06-24 | Соғлиқни сақлаш
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотларига кўра, бутун дунёда юқумли бўлмаган касалликлар глобал муаммо бўлиб, инсон саломатлигига жиддий таҳдид солмоқда.
Шу сабабли юқумли бўлмаган касалликларни эрта аниқлаш, аҳоли орасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, уларнинг жисмоний фаоллигини таъминлаш соҳасидаги фаолият кўламини кенгайтириш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирлиги мамлакатимизнинг барча ҳудудларида тизимли равишда оммавий тадбирлар ташкил этиб келмоқда. Ушбу тадбирлар аҳолининг соғлом турмуш тарзига бўлган қизиқишини оширишда қўл келаётир.
Режага кўра, жорий йилнинг 22 июнь, шанба куни мамлакатимиз бўйлаб “Зарарли одатлар – умр кушандаси” шиори остида оммавий тадбирлар ўтказилди. Жумладан, пойтахтимиздаги Ашхобод сайилгоҳида ташкил этилган аҳоли иштирокидаги 5 километрга фаол юриш тадбирнинг кўтаринки руҳда ўтишини таъминлади.
Маълумки, зарарли одатлар юқумли бўлмаган касалликлар келиб чиқишининг асосий сабабларидан бири бўлиб, шахсни ўзини инсон сифатида тан олишга ёки соғлиғига бевосита эътиборли бўлишига тўсқинлик қилади. Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг маълумотларига кўра, ҳар йили алкоголь ва тамаки маҳсулотлари тахминан 3,5 ва 5 миллион кишининг умрига зомин бўлаяпти. Бу кўрсаткични автоҳалокат ёки саратоннинг баъзи турлари билан қиёслаш мумкин.
Зарарли одатлар ишемик юрак касаллиги, ўпка саратони, сурункали бронхит ва амфизем, септик ошқозон яраси ва бошқа кўплаб касалликларни ривожланишини тезлаштириши исботланган. Афсуски, дунёда эркакларнинг 50 фоизи ва аёлларнинг эса 25 фоизи сигарет чекмоқда ва чекиш ҳар ўндан бирининг ўлимига сабаб бўлаяпти. Уларнинг сигарет чекмайдиганларга нисбатан миёкард инфарктидан вафот этиши 5 баравар юқори. Ҳар бир сигарет чекиш умр кўришни 5 – 15 дақиқагача қисқартирмоқда.
ЖССТ маълумотларига кўра, йилига киши бошига 8 литр спиртли ичимлик истеъмол қилиш ҳар қандай миллат генофондига жиддий таҳдид солувчи чегара ҳисобланади.Спиртли ичимликлар одатда гиёҳванд моддалар ва турли заҳарлар каби дастлаб ҳаяжонлантиради, кейин эса парализацияловчи таъсир кўрсатади.Алколголь маҳсулотларини тез-тез истеъмол қилиш турли органлар фаолияти бузилишига олиб келади.
Зарарли одатларни бартараф этишда меъёридаги парҳез, жисмоний машқ ва турли спорт ўйинлари, тўғри меҳнат фаолияти ва дам олиш тартиби муҳим аҳамиятга эга. Конфуций таъкидлаганидек, “Бугунги кунда зарарли одатларни енгиб ўтиш эртага қараганда осонроқдир”.
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида ташкил этилган мазкур оммавий саломатлик тадбирларида Соғлиқни сақлаш вазирлиги, республика ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказлари, ҳудудлардаги тиббиёт муассасалари ходимлари, ҳамкорлик ташкилотлари вакиллари ҳамда юртимиз санъат усталари фаол иштирок этишди.

Министерство здравоохранения: алкоголь и никотин приводит к разрушению сердечно-сосудистой и нервной систем
2019-06-24 | Здравоохранение
Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, неинфекционные заболевания во всем мире превращаются в глобальную проблему, представляя серьезную угрозу здоровью людей.
С целью расширения объема работ, осуществляемых в направлениях раннего выявления неинфекционных заболеваний, пропаганды здорового образа жизни среди населения, поддержания физической активности граждан, Министерством здравоохранения традиционно организуются массовые оздоровительные мероприятия во всех регионах нашей страны.Данные мероприятия повышают интерес населения к здоровому образу жизни, призывают людей к физической активности.
Согласно плану, также в субботу, 22 июня нынешнего года по всей стране прошли мероприятия под девизом “Вредные привычки — губители жизни”.В частности, в столичном парке “Ашхабад” с участием населения проведено мероприятие по ходьбе на 5 километров.
Известно, что одной из причин происхождения неинфекционных заболеваний становятся вредные привычки.Они мешают или не дают возможность человеку реализовать себя как личность или причиняют прямой вред здоровью. По статистике ВОЗ, алкоголизм и курение уносят каждый год примерно 3,5 и 5 миллионов жизней, что сопоставимо с числом жертв автомобильных катастроф и некоторых форм рака.
Доказано, что курение играет большую роль в развитии многих заболеваний, основными из которых являются ишемическая болезнь сердца, рак легкого, хронический бронхит и эмфизема, септические язвы и другие. В мире курят 50 процентов мужчин и 25 процентов женщин и курение убивает каждого десятого. Смерть от инфаркта миокарда в 5 раз выше у курильщиков, чем у некурящих. Каждая выкуренная сигарета снижает продолжительность жизни на 5-15 минут.
По данным ВОЗ, употребление 8 литров алкоголя на 1 человека в год — это предел, который угрожает генофонду любой нации, каждый литр выше нормы уносит дополнительно 65 000 жизней в год. Алкоголь действует подобно наркотическим веществам и типичным ядам — вначале возбуждающе, а затем парализующе. При частом употреблении алкогольных напитков наблюдается нарушение деятельности различных органов, а потом появляются анатомические изменения в них.
Искоренению вредных привычек служат рациональное питание, закаливание и занятие спортом, правильный режим труда и отдыха. И как говорил Конфуций: «Побороть дурные привычки легче сегодня, чем завтра».
В массовых оздоровительных мероприятиях, организованных в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте, участвовали работники Министерства здравоохранения, республиканских специализированных научно-практических медицинских центров, медицинских учреждений республики и регионов, представители сотрудничающих организаций в регионах, студенты медицинских вузов и колледжей.