БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ташкилоти (ФАО)ни илк марта Хитой вакили бошқаради
Кеча Хитой вакили Цюй Дунъюй БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ташкилоти (ФАО)нинг янги бош директори этиб сайланди. ФАОнинг Бош қароргоҳида ўтказилган навбатдаги сайловда Ўзбекистон делегацияси ҳам иштирок этди.
Аввал Хитойнинг қишлоқ хўжалиги вазирининг ўринбосари лавозимида ишлаган Цюй Дунъюй биринчи турда яширин овоз бериш йўли билан сайланиб, 191 овоздан 108 овоз олишга эришди. ФАОнинг янги бош директори Цюй Дунъюй 2011 йилдан бери ташкилотни бошқариб келаётган бразилиялик Хосе Гразиано да Силванинг ўрнини эгаллайди ва иккинчи муддатга қайта сайланади. Цюй Дунъюй шу йилнинг 1 августидан ўз вазифасини бажаришга киришади.
ФАО раҳбарлигига 3 нафар номзод - Цюй Дунъюй (ХХР), Катрин Жеслен-Ланеель (Франция), Давид Кирвалидзе (Грузия)лар даъвогарлик қилишди. Сайловда Цюй Дунъюйдан сўнг энг кўп овоз тўплаган номзод франциялик Катрин Жеслен-Ланеель бўлди. У 72 та овоз олди. Учинчи номзод грузиялик Давид Кирвалидзе сайловда 12 та овоз тўплай олди.
ФАО нинг 1945 йилда ташкил этилганидан шу вақтга қадар унинг бош директорлари Буюк Британия, Америка Қўшма Штатлар (икки марта), Ҳиндистон, Нидерландия, Ливан, Сенегал ва Бразилиядан сайланган.
Ўзбекистон ФАОга 2001 йилда аъзо бўлган. 2014 йилда ФАОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси очилиши ва шериклик тўғрисидаги янги келишув имзоланиши билан мазкур ҳамкорлик янги босқичга кўтарилди. 2020 йил 5-7 май кунлари Ўзбекистонда ФАОнинг 32-ҳудудий конференцияси ўтказилиши режалаштирилган.

Продовольственной и сельскохозяйственной организацией (FAO) ООН впервые будет руководить представитель из Китая
Сегодня представитель Китайской Народной Республики Цюй Дунъюй избран новым Генеральным директором Продовольсвтенной и сельскохозяйственной организации (FAO) ООН. На очередных выборах, проведенных в Головном офисе FAO, участвовала и делегация Узбекистана.
Ранее занимавший пост заместителя министра сельского хозяйства Китайской Народной Республики Цюй Дунъюй на первом туре был избран тайным голосованием, ему удалось собрать 108 голосов из 191 голоса. Новый Генеральный директор FAO Цюй Дунъюй сменит бразильца Хосе Гразиано да Силву, руководящего организацией с 2011 года и будет переизбран на второй срок. Цюй Дунъюй примется за выполнение своих задач с 1 августа нынешнего года.
На должность Генерального директора FAO претендовали 3 кандитата — Цюй Дунъюй (КНР), Катрин Жеслен-Ланеель (Франция), Давид Кирвалидзе (Грузия). На выборах после Цюй Дунъюй большинство голосов собрал претендент из Франции Катрин Жеслен-Ланеель (всего 72 голосов). Давид Кирвалидзе из Грузии на выборах собрал 12 голосов.
Со дня создания в 1945 году до нынешнего времени в организацию были избраны Генеральные директоры из Великобритании, США (два раза), Индии, Нидерландии, Ливана, Сенегала и Бразилии.
Узбекистан стал членом FAO в 2001 году. Данное сотрудничество поднялось на новый этап с открытием в 2014 году представительства FAO в нашей стране и подписанием нового соглашения о партнерстве. 5-7 мая 2020 года планируется организовать в Узбекистане 32-ю региональную конференцию FAO.