2020 йил 5-7 май кунлари Ўзбекистонда ФАОнинг 32-ҳудудий конференцияси ўтказилади
Кеча БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ташкилоти (ФАО) 41-сессияси олдидан бўлиб ўтган учрашувларда Ташкилотнинг Европа учун 32-ҳудудий конференцияси Ўзбекистонда ўтказилишига доир ташаббус ФАО ҳамда 51 та Европа ва Осиё мамлакатлари Қишлоқ хўжалиги вазирлари томонидан қўллаб-қувватланди.
Мазкур ҳудудий конференция 2020 йилнинг 5-7 май кунлари Ўзбекистонда, Марказий Осиё давлатларида орасида илк маротаба ўтказилади. ФАОнинг стратегик мақсадлари очликка қарши кураш, қишлоқ хўжалиги, ўрмончилик ва балиқчиликнинг ҳосилдорлик ва барқарорлигини ошириш, қишлоқ ҳудудларида қашшоқликни камайтиришга ҳисса қўшишдир.
Айни пайтда Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев бошчилигидаги делегация турли мамлакатлар, жумладан, Хитой, Миср, Корея, Украина, Қозоғистон, АҚШ, Чили сингари мамлакатлар қишлоқ хўжалиги вазирлари ва бошқа расмий доира вакиллари билан музокаралар олиб бормоқда.
Конференция доирасидаги учрашувларда ФАОнинг Ўзбекистондаги янги лойиҳаларини амалга оширишга келишиб олинмоқда.

5-7 мая 2020 года в Узбекистане пройдет 32-я региональная конференция FAO
Вчера во время встреч, прошедших перед 41-й сессией Продовольственной и сельскохозяйственной организации (FAO) ООН, со стороны FAO и министров сельского хозяйства 51 государства Европы и Азии поддержана инициатива по поводу проведения в Узбекистане 32-й региональной конференции организации для Европы.
Данная региональная конференция состоится 5-7 мая 2020 года и среди стран Центральной Азии впервые пройдет в Узбекистане. Стратегические цели FAO — внесение вклада в борьбу против голода, повышение плодородности и стабильности сельского хозяйства, лесоводства и рыбоводства, снижение бедности в сельских регионах.
В данное время делегация во главе с министром сельского хозяйства Республики Узбекистан Жамшидом Ходжаевым проводит переговоры с разными странами, в частности, министрами сельского хозяйства США, Китайской Народной Республики, Египта, Республики Корея, Украины, Чили, Казахстана и представителями других официальных кругов.