Вазир Жамшид Ходжаев Римда БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) конференциясида иштирок этмоқда
Жорий йилнинг 21-24 июнь кунлари Қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев бошчилигидаги делегация Италия пойтахти Рим шаҳрида БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО)нинг Минтақавий вазирлар конференциясида иштирок этмоқда.
Мазкур конференция доирасида ташкилотнинг 2020-2021 йилларга мўлжалланган стратегияси, ФАО Бош директори ҳамда унинг ўринбосарлари сайловини ўтказишга доир муҳим тадбирлар ўрин олган. Бош директор вазифасига Хитой Халқ республикасидан Цюй Дунъюй, Франциядан Катрин Жеслен-Ланеель, Грузиядан Давид Кирвалидзе, Ҳиндистондан Рамеш Чанд номзодлари ташкилот аъзолари томонидан кўрсатилган. Айни пайтда мазкур сайловолди жараёнига қизғин тайёргарлик кўрилмоқда. ФАО ташкил этилган даврдан шу пайтга қадар ташкилотда 8 нафар раҳбар ўзгарган. Янги сайланадиган Бош директор 2011 йилдан шу пайтга қадар фаолият олиб борган Жозе Грациану да Силванинг ўрнини эгаллайди. ФАОнинг янги раҳбари кўп сонли овоз орқали сайланади. Ҳар бир мамлакат бир овозга эга бўлади.
21 июнь куни мазкур йиғилиш доирасида вазир Жамшид Ходжаев «Besana» компанияси президенти Джузеппе (Пино) Кальканьи билан учрашди. Учрашувда Наманган ва Сирдарё вилоятларида турли хил ёнғоқ ва зайтун етиштириш учун интенсив боғларни яратиш бўйича лойиҳаларни амалга оширишга доир масала муҳокама этилди. «Besana» компанияси Неаполдаги бутун дунёда ёнғоқ етиштириш, ишлаб чиқариш, қайта ишлаш ва қуруқ меваларни етказиб бериш билан шуғулланувчи 30 мамлакатдан хом ашё импорт қилиб, йилига 42 минг тонна ёнғоқ ва қуритилган меваларни ишлайдиан йирик компаниялардан биридир.
Ўзбекистон делегацияси, шунингдек, Римдаги Parco dei Principi Grand Hotelда Хитой Қишлоқ хўжалиги ва ишлари вазирлиги томонидан ташкил этилган кўргазмада ҳам қатнашди. Вазир Жамшид Ходжаев Хитой Халқ республикасидан Бош директорлигига номзод Цюй Дунъюй билан учрашди. Бу ерда Ўзбекистон-Хитой қишлоқ хўжалиги соҳасига оид масалалар муҳокама этилди.
Маълумот учун, Ўзбекистон ва ФАО ўртасидаги ҳамкорлик 2001 йилда Ўзбекистон мазкур ташкилотга аъзо бўлиб қўшилганидан бери амалга оширилиб келмоқда. 2014 йилда ФАОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси очилиши ва шериклик тўғрисидаги янги келишув имзоланиши билан мазкур ҳамкорлик янги босқичга кўтарилди. Ҳозирда ташкилотнинг Ўзбекистонда ўндан ортиқ муҳим лойиҳалари амалга оширилмоқда.

Министр Жамшид Ходжаев участвует на конференции Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН в Риме
21-24 июня нынешнего года делегация во главе с министром сельского хозяйства Республики Узбекистан Жамшидом Ходжаевым участвует в Региональной министерской конференции Продовольственной и сельскохозяйственной организации (FAO) ООН, которая проходит в городе Рим (Италия).
В программе данной конференции такие важные мероприятия, как утверждение стратегии организации, рассчитанной на 2020-2021 годы, выборы Генерального директора FAO и его заместителей. Со стороны членов организации на пост Генерального директора выдвинуты такие кандидатуры, как Цюй Дунъюй (Китайская Народная Республика), Катрин Жеслен-Ланеель (Франция), Давид Кирвалидзе (Грузия) и Рамеш Чанд (Индия). В данное время идет подготовка к предвыборному процессу. С момента организации до нынешнего времени в FAO сменились 8 руководителей. Новоизбранный Генеральный директор займет место Жозе Грациану да Силвы, который действует с 2011 года. Нового руководителя организации изберут многочисленным голосом. Каждая страна имеет право одного голоса.
21 июня в рамках данного собрания министр Жамшид Ходжаев встретился с президентом компании «Besana» Джузеппе (Пино) Кальканьи. Стороны обсудили вопросы, связанные с осуществлением проектов по созданию в Наманганской и Сырдарьинской областях интенсивных садов для выращивания разных видов орехов и оливок. Компания «Besana» в Неаполе является одной из крупных компаний, ежегодно производящей 42 тысяч тонны орехов и сухофруктов, импортирующей сырье из 30 стран, занимающихся выращиванием, производством и переработкой орехов, доставкой сухофруктов.
Также делегация Узбекистана участвовала на выставке, организованной Министерством сельского хозяйства Китайской Народной Республики в Римском отеле «Parco dei Principi Grand Hotel». Министр Жамшид Ходжаев встретился с кандидатом на пост Генерального директора FAO от Китайской Народной Республики Цюй Дунъюй. Они обсудили вопросы, связанные с Узбекско-Китайской сельскохозяйственной сферой.
Для сведения: сотрудничество между Узбекистаном и FAO осуществляется с 2011 года, когда наша страна стала членом этой организации. Данное сотрудничество поднялось на новый этап с открытием в 2014 году представительства FAO в нашей стране и подписанием нового соглашения о партнерстве. Сегодня в Узбекистане реализуется более десяти важных проектов организации.