Кичик саноат зоналари фаолиятини мувофиқлаштириш ва бошқаришни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2019-06-21 | Ҳужжатлар
Янги рақобатбардош ишлаб чиқаришлар ва кичик корхоналарнинг ривожлантирилишини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш бўйича узлуксиз равишда амалга оширилаётган чора-тадбирлар доирасида 150 та кичик саноат зонаси ташкил қилинган бўлиб, уларнинг ҳудудида ҳар йили жами 1,7 триллион сўмдан ортиқ қийматдаги маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмига эга бўлган 1 691 та кичик корхона фаолият юритади ва 27 мингдан зиёд иш ўринлари яратилди.
Кичик саноат зоналари фаолиятини мувофиқлаштириш ва бошқариш тизимини янада такомиллаштириш, уларнинг иштирокчилари учун фаолият юритиш шароитларини сифат жиҳатидан яхшилаш ва маҳсулотларни сотишга кўмаклашиш, инвестициялар жалб қилинишини фаоллаштириш, авваламбор, фойдаланилмаётган, фаолият юритмаётган ишлаб чиқариш майдонлари негизида ташкил қилинаётган импортбоп маҳсулотларни чиқариш бўйича замонавий ишлаб чиқаришларнинг жорий этилишини жадаллаштириш, ушбу асосда янги турғун иш жойлари ташкил этилишини таъминлаш ва аҳоли даромадини ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳамда Давлат активларини бошқариш агентлигининг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида давлат муассасаси шаклидаги кичик саноат зоналарини бошқариш бўйича ягона дирекцияларни (кейинги ўринларда – дирекциялар) ҳар бир кичик саноат зонасига дирекцияларнинг масъул ходимларини бириктирган ҳолда ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари бир ой муддатда янги ташкил қилинаётган дирекцияларнинг рўйхатдан ўтказилишини таъминласин.
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 10 январдаги “Иқтисодий ривожланиш соҳасида давлат сиёсатини амалга ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–5621-сон Фармони билан кичик саноат зоналари иштирокчиларига қуйидаги ҳуқуқлар берилганлиги маълумот учун қабул қилинсин:
ўз маблағлари ҳисобига қурилган бинолар ва иншоотлар (ёки уларнинг қисмлари)га мулк ҳуқуқини белгиланган тартибда расмийлаштириш;
реконструкция қилиш ёки капитал таъмирлашни ўз маблағлари ҳисобидан амалга оширган тақдирда, бироқ кичик саноат зонаси иштирокчиси мақомини олган кундан бошлаб камида 3 йил муддат ўтгандан кейин, бинолар ва иншоотлар (ёки уларнинг қисмлари)ни хусусийлаштириш;
инвестиция ва бошқа ижтимоий мажбуриятларни тўлиқ бажарган тақдирда, бироқ кичик саноат зонаси иштирокчиси мақомини олган давридан бошлаб камида 5 йил муддат ўтгандан кейин, ўзларига берилган бинолар ва иншоотлар (ёки уларнинг қисмлари)ни хусусийлаштириш.
а) кичик саноат зоналари фақатгина транспорт ва муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси мавжуд ёки ўтказиш осон бўлган фаолият юритмаётган корхоналар негизида ва қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган бўш ер майдонларида ташкил қилинади;
б) ер участкаларини бериш, кичик саноат зоналари ҳудудида амалга ошириш учун инвестиция лойиҳаларини танлаш ва жойлаштириш тўғрисидаги қарорлар туман (шаҳар) ҳокимининг ер участкасини бериш тўғрисидаги алоҳида қарорини қабул қилмаган ҳолда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналарининг маъмурий кенгашлари (кейинги ўринларда – маъмурий кенгашлар) баённомалари шаклида расмийлаштирилади;
в) кичик саноат зонаси иштирокчиси томонидан инвестиция лойиҳасини кичик саноат зонасида жойлаштирилган кундан эътиборан уч ой мобайнида амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар кўрилмаганлиги, шунингдек, объектдан шартномада кўрсатилган мақсадга номувофиқ фойдаланилганлиги шартноманинг бир томонлама тартибда бекор қилинишига асос бўлади;
г) кичик саноат зонаси иштирокчиси томонидан инвестиция лойиҳасини амалга ошириш объектив сабабларга кўра шартномада кўрсатилган муддатларда якунланмаган бўлса ёки охирги 6 ой мобайнида ишлаб чиқариш фаолияти амалга оширилмаган бўлса, маъмурий кенгаш унга лойиҳа амалга оширилишини тезлаштириш бўйича “йўл харитаси”ни тасдиқлаган ҳолда қўшимча муддат тақдим этилиши ёхуд шартнома бекор қилиниши тўғрисидаги масалани кўриб чиқиши мумкин;
д) бинолар ва иншоотлар (ёки уларнинг қисмлари)ни хусусийлаштириш қуйидаги тартибда амалга оширилади:
ўз маблағлари ҳисобига реконструкция қилиш ёки капитал таъмирлаш ишлари олиб борилган бинолар ва иншоотлар (ёки уларнинг қисмлари)да, бироқ кичик саноат зонаси иштирокчиси мақомини олган кундан бошлаб камида 3 йил муддат ўтгандан кейин – реконструкция қилиш ёки капитал таъмирлаш ишларининг харажатлари чегириб ташланган ҳолда белгиланган тартибда аниқланадиган баҳолаш қиймати бўйича;
инвестиция ва бошқа ижтимоий мажбуриятларни тўлиқ бажарган тақдирда (иштирокчининг шахсий маблағлари ҳисобига реконструкция қилиш ёки капитал таъмирлаш ишлари олиб бормаган ҳолда), бироқ кичик саноат зонаси иштирокчиси мақомини олган кундан бошлаб камида 5 йил муддат ўтгандан кейин – беш йил мобайнида тенг улушларда тўловларни киритиш ҳуқуқи берилган ҳолда белгиланган тартибда аниқланадиган баҳолаш қиймати бўйича.
4. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги:
а) маъмурий кенгашлар ва дирекциялар билан биргаликда уч ой муддатда:
республиканинг барча ҳудудларидаги кичик саноат зоналарини инвентаризация қилиш ва уларнинг фаолиятини ўрганиш ҳамда натижаси бўйича уларнинг ҳар бири кейинчалик фаолият юритиши мақсадга мувофиқлиги ҳақида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритилишини;
кичик саноат зоналари иштирокчилари билан тузилган бинолар ва иншоотларнинг ижараси тўғрисидаги шартномаларни, зарур ҳолларда, белгиланган тартибда фойдаланилмаётган ва мақсадга номувофиқ фойдаланилаётган бинолар ва иншоотларни қайтариш чора-тадбирларини кўрган ҳолда ёки қўшимча лойиҳаларни жойлаштириш ҳисобига улардан оқилона фойдаланиш бўйича “йўл хариталари”ни ишлаб чиққан ҳолда қайта кўриб чиқилишини;
белгиланган муддатларда инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши бошланишини таъминламаган кичик саноат зоналари иштирокчилари билан инвестициялаш тўғрисидаги битимларнинг бекор қилинишини;
ишлаб чиқаришнинг қисқа муддатларда фойдаланишга топширилишини кўзда тутган ҳолда орқада қолаётган лойиҳалар бўйича тармоқ жадвалларининг ишлаб чиқилишини таъминласин;
б) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда икки ҳафта муддатда ижтимоий-иқтисодий ривожланиши орқада қолаётган туманлар ва шаҳарларда ҳудуднинг салоҳияти, рақобатдаги устувор йўналишлари, табиий ва меҳнат ресурсларидан келиб чиқиб, уларнинг ихтисослашувини белгилаган ҳолда янги кичик саноат зоналарини ташкил қилиш бўйича таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
в) Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги, Транспорт вазирлиги, Энергетика вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда уч ой муддатда янги ташкил қилинаётган кичик саноат зоналари ҳудудларида талаб юқори бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқарилишини йўлга қўйиш учун зарур шарт-шароитлар яратилишини назарда тутган ҳолда ҳудудлар кесимида транспорт ва муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини жадал ривожлантириш бўйича “йўл харитаси”ни тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
г) оммавий ахборот воситалари, шу жумладан, электрон ва интернет нашрларини жалб қилган ҳолда мамлакатнинг кичик саноат зоналари, инвестиция киритишнинг афзалликлари ва яратилаётган имтиёзли шароитлар, кичик саноат зоналари ҳудудларидаги мавжуд бўлган инфратузилма, таклиф қилинаётган хизматлар, шунингдек, амалга оширилиши тавсия этилаётган инвестиция лойиҳалари тўғрисидаги батафсил маълумотларнинг доимий асосда нашр этилишини ташкил этсин.
маъмурий кенгашлар котибининг кичик саноат зоналари фаолиятини бошқариш ва мувофиқлаштиришга оид функциялари Қорақалпоғистон Республикаси иқтисодиёт ва саноат вазири, вилоятлар ва Тошкент шаҳар иқтисодиёт ва саноат бош бошқармалари бошлиқлари зиммасига юклатилади;
дирекциялар директорларини лавозимга тайинлаш ва лавозимидан озод этиш маъмурий кенгашлар томонидан Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги билан келишилган ҳолда амалга оширилади;
кичик саноат зоналарининг архитектура-режалаштириш ҳужжатларини ишлаб чиқиш, шу жумладан, ер участкаларини танлаш ва ажратиш бўйича материалларни тайёрлаш Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари томонидан Қорақалпоғистон Республикасининг бюджети ҳамда вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетлари маблағлари ҳисобига лойиҳа ташкилотларини жалб қилган ҳолда таъминланади;
дирекциялар кичик саноат зоналари ҳудудларининг архитектура-режалаштириш лойиҳаларини ишлаб чиқиш бўйича буюртмачилар бўлиб қатнашишга ҳақли.
6. Кичик саноат зоналари дирекциялари 2022 йил 1 июлга қадар ер солиғи ва мол-мулк солиғи тўлашдан озод этилсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда кичик саноат зоналари ҳудудларида амалга оширилаётган инвестиция лойиҳаларини мониторинг қилишнинг автоматлаштирилган тизимини жорий этсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда Қорақалпоғистон Республикаси бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг тегишли маҳаллий бюджетлари маблағлари ҳисобига кичик саноат зоналарининг бўлиниш чегарасигача зарурий ташқи муҳандислик коммуникациялари ва инфратузилмасининг кичик саноат зоналарида тадбиркорлик субъектларини жойлаштиришга оид ишлаб чиқилган лойиҳаларга биноан қурилишини ва модернизация қилинишини таъминласин.
9. Қуйидагиларга:
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – молия вазири Ж.А.Қўчқоровга – ушбу қарор билан қўйилган вазифаларнинг сўзсиз бажарилишини таъминлаш доирасида вазирлик ва идоралар фаолиятини самарали мувофиқлаштириш учун;
Ўзбекистон Республикаси иқтисодиёт ва саноат вазири Б.А.Ходжаевга – маъмурий кенгашлар томонидан кичик саноат зоналари ҳудудида ишлаб чиқаришларни жойлаштиришга инвестиция талабномаларининг ўз вақтида кўриб чиқилиши ҳамда улар бўйича қарорлар қабул қилиниши, шунингдек, кичик саноат зоналарининг салоҳиятидан самарали фойдаланилиши, лойиҳаларнинг ўз вақтида амалга оширилиши ва жорий этилиши учун;
Ўзбекистон Республикаси энергетика вазири А.С.Султановга, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларига– қурилишнинг ўз вақтида тугатилиши, модернизация ва кичик саноат зоналари иштирокчиларини ташқи муҳандислик коммуникациялари ва инфратузилмага уланиши, уларнинг объектлари реал ишлаб чиқариш эҳтиёжларига мувофиқ электр энергияси ва табиий газ билан узлуксиз таъминланиши учун шахсий жавобгарлик юклатилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги икки
ой муддатда Вазирлар Маҳкамасига:
ушбу қарор талабларини ҳисобга олган ҳолда Кичик саноат зоналари тўғрисида янгиланган низом лойиҳасини;
қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида таклифлар киритсин.
11. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – молия вазири Ж.А.Қўчқоров ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосари Г.К.Саидова зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему совершенствованию координации и управления деятельностью малых промышленных зонa
2019-06-21 | Документы
В рамках последовательно реализуемых мер по государственной поддержке развития новых конкурентоспособных производств и малых предприятий организованы 150 малых промышленных зон, на территории которых осуществляет деятельность 1 691 малое предприятие с совокупным объемом производства продукции на сумму свыше 1,7 трлн сумов ежегодно, создано более 27 тысяч рабочих мест.
В целях дальнейшего совершенствования системы координации и управления деятельностью малых промышленных зон, качественного улучшения условий деятельности для их участников и содействия в реализации продукции, активизации привлечения инвестиций, ускорения ввода современных производств по выпуску импортозамещающей продукции, прежде всего создаваемых на базе неиспользуемых, бездействующих производственных площадей, обеспечения организации на этой основе новых устойчивых рабочих мест и повышения доходов населения:
1. Согласиться с предложением Министерства экономики и промышленности, Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан о создании в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте единых дирекций по управлению малыми промышленными зонами в форме государственного учреждения (далее – дирекции) с прикреплением ответственных работников дирекций за каждой малой промышленной зоной.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в месячный срок обеспечить регистрацию вновь создаваемых дирекций.
2. Принять к сведению, что Указом Президента Республики Узбекистан от 10 января 2019 года № УП-5621 «О мерах по кардинальному совершенствованию системы реализации государственной политики в сфере экономического развития» участникам малых промышленных зон предоставлено право:
в установленном порядке оформлять право собственности на здания и сооружения (или их части), возведенные за счет их собственных средств;
приватизировать здания и сооружения (или их части), в которых проведены реконструкция или капитальный ремонт за счет их собственных средств, но не ранее чем через 3 года с даты приобретения статуса участника малой промышленной зоны;
приватизировать переданные им здания и сооружения (или их части) при условии полного выполнения инвестиционных и других социальных обязательств, но не ранее чем через 5 лет с даты приобретения статуса участника малой промышленной зоны.
а) малые промышленные зоны создаются исключительно на базе бездействующих предприятий и пустующих земельных площадей несельскохозяйственного назначения с существующей или легко проводимой транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктурой;
б) решения о предоставлении земельного участка, отборе и размещении инвестиционных проектов для реализации на территориях малых промышленных зон оформляются в форме протоколов административных советов свободных экономических зон и малых промышленных зон в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте (далее – административные советы) без принятия отдельного решения хокима района (города) о предоставлении земельного участка;
в) непринятие участником малой промышленной зоны мер по реализации инвестиционного проекта в течение трех месяцев со дня его размещения в малой промышленной зоне, а также использование объекта не по назначению, указанному в договоре, являются основанием для расторжения договора в одностороннем порядке;
г) в случае, если участником малой промышленной зоны не закончена реализация инвестиционного проекта в течение установленного в договоре срока по объективным причинам либо не осуществлялась производственная деятельность в течение последних 6 месяцев, административный совет может рассмотреть вопрос о предоставлении ему дополнительного срока с утверждением «дорожной карты» по ускорению реализации проекта либо расторжении договора;
д) приватизация зданий и сооружений (или их части) осуществляется:
в которых проведены реконструкция или капитальный ремонт за счет собственных средств участника малой промышленной зоны, но не ранее чем через 3 года с даты приобретения статуса участника малой промышленной зоны – по оценочной стоимости, определяемой в установленном порядке, за вычетом расходов на реконструкцию или капитальный ремонт;
при условии полного выполнения инвестиционных и других социальных обязательств (без проведения реконструкции или капитального ремонта за счет собственных средств участника), но не ранее чем через 5 лет с даты приобретения статуса участника малой промышленной зоны – по оценочной стоимости, определяемой в установленном порядке, с предоставлением права внесения платежей равными долями в течение пяти лет.
4. Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан:
а) совместно с административными советами и дирекциями в трехмесячный срок обеспечить:
проведение инвентаризации и изучение деятельности малых промышленных зон во всех регионах республики с внесением по их итогам в Кабинет Министров предложений о целесообразности дальнейшего функционирования по каждой из них;
пересмотр договоров об аренде зданий и сооружений с участниками малых промышленных зон с принятием, при необходимости, в установленном порядке мер по возврату неиспользуемых и используемых не по целевому назначению зданий и сооружений или разработкой «дорожных карт» по их рациональному использованию за счет размещения дополнительных проектов;
расторжение соглашений об инвестировании с участниками малых промышленных зон, не обеспечившими начало реализации инвестиционных проектов в предусмотренные сроки;
разработку сетевых графиков по отстающим проектам, предусмотрев ввод в эксплуатацию производства в кратчайшие сроки;
б) совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в двухнедельный срок внести в Кабинет Министров предложения по созданию новых малых промышленных зон в районах и городах, отстающих в социально-экономическом развитии, с определением их специализации исходя из потенциала, конкурентных преимуществ, природных и трудовых ресурсов региона;
в) совместно с Министерством жилищно-коммунального обслуживания, Министерством транспорта, Министерством энергетики Республики Узбекистан, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в трехмесячный срок внести на утверждение в Кабинет Министров «дорожную карту» по опережающему развитию транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры в разрезе регионов, предусмотрев создание необходимых условий для налаживания производства востребованной продукции на территории вновь создаваемых малых промышленных зон;
г) организовать с привлечением средств массовой информации, включая электронные и интернет-издания, на постоянной основе публикацию развернутой информации о малых промышленных зонах страны, преимуществах и создаваемых льготных условиях инвестирования, имеющейся инфраструктуре на территории малых промышленных зон, предлагаемых услугах, а также информации о рекомендованных к реализации инвестиционных проектах.
функции секретаря административных советов в части управления и координации деятельности малых промышленных зон возлагаются на министра экономики и промышленности Республики Каракалпакстан, начальников главных управлений экономики и промышленности областей и города Ташкента;
назначение на должность и освобождение от должности директоров дирекций осуществляются административными советами по согласованию с Министерством экономики и промышленности Республики Узбекистан;
разработка архитектурно-планировочной документации малых промышленных зон, включая подготовку материалов по выбору и отводу земельных участков, обеспечивается Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента с привлечением проектных организаций за счет средств бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов областей и города Ташкента;
дирекции вправе выступать заказчиками по разработке архитектурно-планировочных проектов территорий малых промышленных зон.
6. Освободить сроком до 1 июля 2022 года дирекции малых промышленных зон от уплаты земельного налога и налога на имущество.
7. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством экономики и промышленности Республики Узбекистан в трехмесячный срок внедрить автоматизированную систему мониторинга инвестиционных проектов, реализуемых на территориях малых промышленных зон.
8. Министерству энергетики, Министерству жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента обеспечить строительство и модернизацию необходимых внешних инженерных коммуникаций и инфраструктуры до границы раздела малых промышленных зон за счет средств бюджета Республики Каракалпакстан, соответствующих местных бюджетов областей и города Ташкента согласно разработанным проектам размещения субъектов предпринимательства в малых промышленных зонах.
9. Возложить персональную ответственность на:
заместителя Премьер-министра – министра финансов Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. – за эффективную координацию деятельности министерств и ведомств в рамках обеспечения безусловного выполнения задач, поставленных настоящим постановлением;
министра экономики и промышленности Республики Узбекистан Ходжаева Б.А. – за своевременное рассмотрение административными советами инвестиционных заявок на размещение производств на территории малых промышленных зон и принятие по ним решений, а также эффективное использование потенциала малых промышленных зон, своевременную реализацию и ввод проектов;
министра энергетики Республики Узбекистан Султанова А.С., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей и города Ташкента – за своевременное завершение строительства, модернизацию и подключение участников малых промышленных зон к внешним инженерным коммуникациям и инфраструктуре, бесперебойное обеспечение их объектов электрической энергией, природным газом в соответствии с реальными производственными потребностями.
10. Министерству экономики и промышленности в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан:
проект обновленного Положения о малых промышленных зонах с учетом требований настоящего постановления;
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра – министра финансов Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и заместителя советника Президента Республики Узбекистан Саидову Г.К.