Ўзбекистон делегацияси Стокголмда музокаралар ўтказди
2019 йилнинг 17 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев бошчилигидаги делегация Стокголм шаҳрида бўлди ва Швеция Парламенти, шунингдек, қатор вазирлик ва идораларда музокаралар ўтказди.
Мамлакатимизнинг Берлин шаҳридаги Элчихонаси маълумотига кўра, Швеция Риксдаги (Парламенти) раисининг биринчи ўринбосари Аса Линдестам ва Европа Кенгаши Парламент ассамблеясидаги Швеция делегацияси раҳбари Бориана Аберг билан учрашув давомида Швеция томони Ўзбекистонда амалга оширилаётган сиёсий-ҳуқуқий ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар билан яқиндан таништирилди ҳамда парламентлараро алоқаларни фаоллаштириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Шу куннинг ўзида Швеция Ташқи ишлар вазирлиги, Швеция халқаро тараққиёт агентлиги SIDA ва Стокголм Халқаро сув институти SIWI да ушбу идораларнинг масъул раҳбарлари иштирокида давра суҳбатлари ўтказилди. Икки томонлама ва кўп томонлама шакллардаги муносабатларни ривожлантиришнинг амалий жиҳатлари юзасидан фикр алмашилди, хавфсизлик, иқтисодиёт, экология ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Орол фожиасининг салбий оқибатларини бартараф этиш бўйича, шу жумладан, БМТ шафелигида мамлакатимиз ташаббуси билан Оролбўйи минтақаси учун ташкил этилган Кўп шерикли инсон хавфсизлиги бўйича траст фонди доирасидаги Ўзбекистон ҳукумати саъй-ҳаракатларини Швеция томонининг қўллаб-қувватлаши имкониятларига алоҳида эътибор қаратилди. Швеция компаниялари иштирокида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш орқали республиканинг сув хўжалиги соҳасини ривожлантиришга кўмаклашиш мақсадида Ўзбекистон билан яқин ҳамкорликни ўрнатишга Швеция томони тайёр эканлигини изҳор этди.
Шунингдек, Швеция Савдо ва инвестиция кенгаши «Business Sweden»да ва Стокголм ўтиш иқтисодиёти институти раҳбарияти билан ўтказилган учрашувларда икки томонлама ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари юзасидан конструктив фикр алмашилди. Инвестиция ва савдо соҳасида ҳамкорликни, шу жумладан, бизнес миссияларини ташкил этиш ва икки мамлакатда ўтказилаётган кўргазма ва ярмаркаларда иштирок этиш орқали алоқаларни -фаоллаштириш имкониятлари муҳокама қилинди.

Делегация Узбекистана провела переговоры в г.Стокгольме
17 июня 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с первым заместителем Председателя Сената Олий Мажлиса Содиком Сафоевым посетила г.Стокгольм, где провела переговоры в Парламенте, а также ряде министерств и ведомств Швеции.
По информации Посольства нашей страны в г.Берлине, в ходе встречи с первым заместителем Спикера Риксдага (Парламента) Швеции Асой Линдестам и руководителем шведской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы Борианой Аберг шведская сторона была подробно ознакомлена с осуществляемыми в Узбекистане политико-правовыми и социально-экономическими реформами, также были обсуждены возможности активизации межпарламентских контактов.
В этот же день в Министерстве иностранных дел Швеции, Шведском агентстве международного развития SIDA и Стокгольмском международном институте воды SIWI были проведены «круглые столы» с участием ответственных руководителей данных ведомств. Состоялся конструктивный обмен мнениями по практическим аспектам развития отношений в двустороннем и многостороннем форматах, обсуждены перспективы развития взаимодействия в области безопасности, экономики, экологии и в других сферах.
Особое внимание было уделено возможностям поддержки со стороны Швеции усилий Правительства Узбекистана по предотвращению негативных последствий Аральской катастрофы, в том числе в рамках созданного по инициативе нашей страны под эгидой ООН Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья. Шведской стороной выражена готовность к налаживанию тесного взаимодействия с Узбекистаном для содействия развитию водного сектора республики посредством реализации совместных проектов с участием шведских компаний.
Конструктивный обмен мнениями по перспективным направлениям двустороннего сотрудничества также состоялся в ходе проведенных встреч в Шведском торговом и инвестиционном совете «Business Sweden» и с руководством Стокгольмского института переходной экономики. Стороны обсудили возможности активизации взаимодействия в сфере инвестиций и торговли, в том числе посредством организации бизнес-миссий, участия в проводимых на территории двух стран выставках и ярмарках.