АҚШ савдо миссияси Тошкентга келади
Тошкентда 18 июнь куни АҚШнинг сертификатланган илк савдо миссияси ўз ишини бошлайди. Ушбу ташриф доирасида АҚШ делегацияси мамлакатимиз тегишли вазирлик ва идоралари, ишбилармон доира вакиллари билан турли учрашувлар ўтказади, тадбирлар ташкил этилади.
Ушбу ташриф Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг АҚШ савдо вазири Уилбур Росс билан 2018 йил октбярь ойида Тошкентдаги учрашув чоғида эришилган келишувлар ижроси доирасида, мамлакатимизнинг Вашингтондаги элчихонаси ва АҚШ савдо вазирлиги томонидан ташкил этилди.
Савдо делегацияси таркибидан АҚШнинг 13 та етакчи компаниясининг истеъмол товарлари ишлаб чиқариш, соғлиқни сақлаш ва фармацевтика, қурилиш, геология, металлургия, авиация, логистика, қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, қишлоқ хўжалиги техникаси, дастурий таъминот ва таълим каби соҳаларда фаолият юритувчи 30га яқин вакили ўрин олган.
Шунингдек, АҚШнинг йирик корпорацияси “Fortune 500“ таркибига кирувчи “Procter&Gamble”, “Medtronic”, “Bell Helicopter” компаниялари қаторида “Bechtel” (Ўзбекистонда йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда иштирок этиши кўриб чиқаётган) қурилиш фирмаси, саноат ва фуқаро қурилиши, машинасозлик соҳаси учун дастурий таъминот ишлаб чиқаришда етакчи “AutoDesk”, дунёда етакчи “ETS” синов ва баҳолаш таълим ташкилоти (Ўзбекистон Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан мамлакатимиз олий ўқув юртларига кириш имтиҳонларини топшириш, вазирлик ва идоралар ходимларини аттестациядан ўтказиш жараёнларида ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилиши режалаштирилган), Жиззах вилоятида пахта кластери лойиҳасини амалга оширадиган “Silverleafe” инвестиция компанияларини ҳам келтириш мумкин.

В Ташкент прибывают участники первой сертифицированной торговой миссии США
18 июня 2019 года в г.Ташкенте начинает свою работу первая сертифицированная торговая миссия США, которая проведет серию мероприятий и встреч с участием правительственных и бизнес-кругов нашей страны.
Данный визит организуется Посольством нашей страны в г.Вашингтоне совместно с Министерством торговли США в рамках реализации договорённостей, достигнутых в ходе переговоров Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и министра торговли Уилбура Росса в октябре 2018 года в г.Ташкенте.
В торговой миссии принимают участие порядка 30 представителей 13 ведущих американских компаний. Они представляют такие сферы, как производство потребительских товаров, здравоохранение и фармацевтика, строительство, геология, металлургия, авиация, логистика, сельское хозяйство, животноводство, сельхозмашиностроение, программное обеспечение и образование.
Наряду с входящими в список крупнейших корпораций США «Fortune 500» такими гигантами, как «Procter&Gamble», «Medtronic», «Bell Helicopter», в состав бизнес-миссии также включены:
- всемирно известная строительная фирма «Bechtel», рассматривающая свое участие в реализации крупных инфраструктурных проектов в Узбекистане;
- лидер по разработке программного обеспечения для промышленного и гражданского строительства и машиностроения «AutoDesk»;
- крупнейшая в мире образовательная организация по тестированию и оценке «ETS», которая совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Узбекистана будет обсуждать вопрос разработки тестовых заданий для проведения вступительных экзаменов в ряд ВУЗов и аттестации сотрудников министерств и ведомств республики;
- инвестиционная компания «Silverleafe», реализующая проект по созданию хлопкового кластера в Джизакской области.
В рамках визита американских компаний в г.Ташкенте с участием высокопоставленных представителей Правительства Узбекистана, профильных министерств и ведомств, Американской торговой палаты, международных финансовых институтов и деловых кругов двух стран 18 июня предусматривается проведение бизнес-форума, 19 июня – кооперационной биржи в формате «G2B», а также 20 июня – кооперационной биржи в формате «В2B».