Ўзбекистон делегацияси Гаага конференциясида иштирок этмоқда
Адлия вазири ўринбосари Худоёр Мелиев бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Голландияда 18-24 июнь кунлари бўлиб ўтаётган хусусий ҳуқуқ бўйича Гаага конференциясида иштирок этмоқда.
Ўзбекистоннинг Бенилюкс давлатларидаги элчихонаси хабарига кўра, делегация мамлакатимиз Ташқи ишлар вазирлиги, Олий суд, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Тошкент халқаро арбитраж маркази вакилларидан таркиб топган.
Хусусий ҳуқуқ бўйича Гаага конференцияси 1893 йили тузилган бўлиб, дунёдаги биринчи ҳукуматлараро ташкилотлардан бири ҳисобланади. Тузилманинг мақсади – халқаро ҳуқуқ меъёрларини босқичма-босқич унификация қилишга кўмаклашишдан иборат. Ҳозирги пайтда жаҳоннинг 82 давлати ушбу ташкилотга аъзо.
Ўзбекистонни конференция аъзолигига қабул қилиш жараёни 2019 йилнинг март ойида бошланган бўлиб, унинг жорий йил якунига қадар ниҳоясига етиши кутилмоқда.
Дипломатик сессия якуни бўйича фуқаролик ёки тижорий ишлар бўйича қабул қилинган хорижий суд қарорларининг тан олиниши ва ижро этилиши бўйича Гаага конференциясининг Конвенцияси қабул қилиниши режалаштирилган.
Мамлакатимиз делегацияси тадбирдаги иштироки доирасида бир қатор, жумладан, халқаро хусусий ҳуқуқ бўйича Гаага конференцияси раҳбарияти ва Третей суди доимий палатаси билан икки томонлама учрашувлар ўтказиши кўзда тутилган.

Делегация Узбекистана участвует в 22-й дипломатической сессии Гаагской конференции по международному частному праву
18-24 июня 2019 года делегация Узбекистана во главе с заместителем министра юстиции Худояром Мелиевым принимает участие в работе 22-й дипломатической сессии Гаагской конференции по международному частному праву, которая проходит в Нидерландах.
По информации Посольства Узбекистана в странах Бенилюкс, в состав делегации также вошли представители Министерства иностранных дел, Верховного суда, а также Ташкентского международного арбитражного центра при Торгово-промышленной палате Узбекистана.
Гаагская конференция по международному частному праву создана в 1893 году и является одной из старейших межправительственных организаций. Ее цель - содействие постепенной унификации норм международного частного права. В настоящее время членами организации являются 82 государства мира.
В марте 2019 года начата процедура вступления Узбекистана в Конференцию, которая, как ожидается, завершится к концу текущего года.
Планируется, что по итогам 22-й дипломатической сессии Гаагская конференция примет Конвенцию о признании и исполнении решений иностранных судов, принятых по гражданским или коммерческим делам.
В рамках визита планируется проведение ряда двусторонних встреч, в частности с руководством Гаагской конференции по международному частному праву, а также Постоянной палаты третейского суда.