Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш саммити бошланди
Душанбе шаҳридаги «Кўҳи Наврўз» саройида Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгашнинг навбатдаги саммити бошланди.
Унда кенгашга аъзо ва кузатувчи мамлакатлар, шунингдек, халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакилларидан иборат 30 дан зиёд делегация иштирок этмоқда.
Тадбир олдидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон самимий қутлади.
Сўнг барча делегациялар раҳбарлари биргаликда суратга тушиш маросимида қатнашди. Тожикистон раҳбари саммитни кириш сўзи билан очди.
ОҲИЧК қитъамизда тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, ҳамкорликни мустаҳкамлаш, мамлакатлар ва халқлар фаровонлигини оширишга қаратилган халқаро форумдир.
Кенгашга бугунги кунда минтақа ҳудуди ва аҳолисининг 90 фоизини қамраган 27 давлат аъзо. Саккиз мамлакат ва бешта нуфузли халқаро тузилма - Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, Араб давлатлари лигаси, Халқаро миграция ташкилоти, Туркий тилли мамлакатлар Парламент ассамблеяси унинг кузатувчиларидир.
Ўтган йилларда ушбу тузилманинг Қозоғистон, Туркия ва Хитой раислигида тўртта саммити бӯлиб ӯтган. Бу галги учрашув “Хавфсиз ва янада равнақ топган минтақа сари ягона ёндашув» мавзусида ўтказилмоқда.
Мажлис кун тартибидан минтақада тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш бўйича ўзаро келишилган ёндашувларни ишлаб чиқиш, терроризм ва экстремизмга, наркотик моддаларнинг ноқонуний айланмасига қарши курашиш, аъзо давлатлар ўртасида савдо-иқтисодий ва гуманитар соҳаларда, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича ҳамкорликни кенгайтиришга доир долзарб масалалар ўрин олган.

Начался саммит Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии
Во Дворце "Кухи Навруз" в городе Душанбе начался очередной саммит Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА).
В работе форума принимают участие более 30 делегаций из стран-участниц и наблюдателей совещания, а также международных и региональных организаций.
Перед началом заседания Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева тепло поприветствовал Президент Таджикистана Эмомали Рахмон.
Затем главы всех делегаций приняли участие в церемонии совместного фотографирования. Лидер Таджикистана открыл саммит вступительным словом.
СВМДА – международный форум, нацеленный на содействие обеспечению мира, безопасности и стабильности, повышению благополучия стран и народов на нашем континенте.
Сегодня в структуре состоят 27 государств, на которые приходятся 90 процентов территории и населения Азии. Восемь стран и пять авторитетных международных организаций – Организация Объединенных Наций, Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе, Лига арабских государств, Международная организация по миграции, Парламентская ассамблея тюркоязычных стран – имеют статус наблюдателя.
За минувшие годы состоялись четыре саммита СВМДА под председательством Казахстана, Турции, Китая. Нынешняя встреча проходит под лозунгом "Единый взгляд на безопасный и более процветающий регион".
В повестку дня заседания вошли вопросы выработки согласованных подходов к обеспечению мира, безопасности и стабильности на континенте, противодействия терроризму и экстремизму, незаконному обороту наркотиков, расширения торгово-экономического и гуманитарного сотрудничества между государствами-членами, взаимодействия в области охраны окружающей среды.