Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш саммити бошланди
Душанбе шаҳридаги «Кўҳи Наврўз» саройида Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгашнинг навбатдаги саммити бошланди.
Унда кенгашга аъзо ва кузатувчи мамлакатлар, шунингдек, халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакилларидан иборат 30 дан зиёд делегация иштирок этмоқда.
Тадбир олдидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон самимий қутлади.
Сўнг барча делегациялар раҳбарлари биргаликда суратга тушиш маросимида қатнашди. Тожикистон раҳбари саммитни кириш сўзи билан очди.
ОҲИЧК қитъамизда тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, ҳамкорликни мустаҳкамлаш, мамлакатлар ва халқлар фаровонлигини оширишга қаратилган халқаро форумдир.
Кенгашга бугунги кунда минтақа ҳудуди ва аҳолисининг 90 фоизини қамраган 27 давлат аъзо. Саккиз мамлакат ва бешта нуфузли халқаро тузилма - Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, Араб давлатлари лигаси, Халқаро миграция ташкилоти, Туркий тилли мамлакатлар Парламент ассамблеяси унинг кузатувчиларидир.
Ўтган йилларда ушбу тузилманинг Қозоғистон, Туркия ва Хитой раислигида тўртта саммити бӯлиб ӯтган. Бу галги учрашув “Хавфсиз ва янада равнақ топган минтақа сари ягона ёндашув» мавзусида ўтказилмоқда.
Мажлис кун тартибидан минтақада тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш бўйича ўзаро келишилган ёндашувларни ишлаб чиқиш, терроризм ва экстремизмга, наркотик моддаларнинг ноқонуний айланмасига қарши курашиш, аъзо давлатлар ўртасида савдо-иқтисодий ва гуманитар соҳаларда, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича ҳамкорликни кенгайтиришга доир долзарб масалалар ўрин олган.

CICA summit in progress in Dushanbe
The Fifth Summit of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) has begun in the Kohi Navruz Palace in Tajikistan’s capital city.
The forum is attended by over 30 delegations from participating countries and observer nations, as well as international and regional organizations.
Ahead of the session, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a warm welcome from the President of Tajikistan Emomali Rahmon.
Afterwards, the heads of all delegations took part in the ceremony of joint photographing. The leader of Tajikistan opened the summit.
CICA is an international forum aimed at promoting peace, security and stability, enhancing the well-being of countries and peoples in our continent.
Today, the Conference is composed of 27 member states, accounting for 90 percent of the territory and population of Asia. Eight nations and five prominent international institutions – the United Nations, the Organization for Security and Cooperation in Europe, the League of Arab States, the International Organization for Migration, the Parliamentary Assembly of Turkic-speaking countries – are granted observer status.
Over the past years, four CICA summits have taken place under the chairmanship of Kazakhstan, Turkey, and China. The current meeting is held under the slogan “A single view for a safer and more prosperous region”.
The meeting agenda contains the development of concerted approaches to ensuring peace, security and stability in the continent, countering terrorism and extremism, illicit drug trafficking, to expanding trade, economic and humanitarian cooperation among member states and interaction in environmental protection.