Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бишкекда ўтган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитидан сўнг Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгашнинг бешинчи саммитида иштирок этиш учун Душанбе шаҳрига келди.
Душанбе халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Тожикистон Республикаси Бош вазири Қоҳир Расулзода ва Душанбе шаҳри ҳокими Рустам Эмомали кутиб олди.
Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш қитъада ҳамкорликни мустаҳкамлаш, тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашга қаратилган халқаро форумдир.
Бугунги кунда кенгашга 27 давлат аъзо. Саккизта мамлакат ва бешта халқаро ташкилот унинг кузатувчиларидир. ОҲИЧК 2007 йил октябрь ойида БМТ Бош Ассамблеяси ҳузурида кузатувчи мақомини олган. 2018-2020 йилларда ОҲИЧКга Тожикистон Республикаси раислик қилмоқда.
“Хавфсиз ва янада равнақ топган минтақа сари ягона ёндашув» мавзуида ўтадиган бу галги ялпи мажлисда кенгашга аъзо ва кузатувчи мамлакатлардан, шунингдек, халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакилларидан иборат 30 дан зиёд делегация иштирок этади.
Ўзбекистон Президенти саммит доирасида қатор хорижий делегациялар раҳбарлари билан икки томонлама учрашувлар ҳам ўтказади.

Шавкат Мирзиёев прибыл в Таджикистан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, приняв участие в Бишкекском саммите Шанхайской организации сотрудничества, прибыл в Душанбе для участия в пятом саммите Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии.
В международном аэропорту Душанбе главу нашего государства встретили Премьер-министр Республики Таджикистан Кохир Расулзода и мэр Душанбе Рустам Эмомали.
Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии является международным форумом, направленным на укрепление сотрудничества, обеспечение мира, безопасности и стабильности на нашем континенте.
В настоящее время в СВМДА состоят 27 государств, а также 8 стран и пять международных организаций в статусе наблюдателя. С октября 2007 года СВМДА является наблюдателем при Генеральной Ассамблее ООН. На период 2018-2020 годы в совещании председательствует Республика Таджикистан.
В нынешнем саммите, проходящем под лозунгом "Единый взгляд на безопасный и более процветающий регион", примут участие свыше 30 делегаций из стран-участниц и наблюдателей совещания, а также международных и региональных структур.
В рамках саммита Президент Узбекистана проведет также ряд двусторонних встреч с главами зарубежных делегаций.