ШҲТ саммити якунида муҳим ҳужжатлар қабул қилинди
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгаши мажлисидан сўнг ҳужжатларни имзолаш маросими бўлди.
Бишкек декларацияси қабул қилинди. Аъзо мамлакатлар ўртасида турли соҳалардаги шерикликни ривожлантириш, ШҲТнинг бошқа халқаро тузилмалар билан ҳамкорлигига доир 22 та ҳужжат имзоланди.
Ўзбекистон Президентининг таклифига мувофиқ ШҲТга аъзо мамлакатларнинг рақамлаштириш ва ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидаги ҳамкорлиги концепцияси ҳамда Ҳудудлараро ҳамкорликни ривожлантириш дастури қабул қилинди.

The session of Shanghai Cooperation Organization's Council of the Heads of State gave way to a ceremony of signing the documents.
The participants adopted the Bishkek Declaration. They inked 22 documents directed at the advancement of partnership among the participating countries across diverse spheres and the SCO's interaction with other international institutions.
As the President of Uzbekistan proposed, a concept of cooperation in digitilization and information and communication technologies has been approved along with the program of the development of inter-regional cooperation of SCO member states. These documents are designed to open up new tracks for the multilateral cooperation within the SCO.