2019-06-14 | Технологиялар
12 июнь куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқовнинг Хитойнинг ZTE телекоммуникация компанияси катта вице-президенти Ван Сианг билан учрашуви бўлиб ўтди.
Мазкур учрашув узоқ йиллар мобайнида томонлар ўртасида амалга ошириб келинаётган музокараларнинг давоми ҳисобланади.
Вазир меҳмонни қутлар экан, Хитойнинг етакчи технологик компанияларининг Ўзбекистон бозоридаги фаол иштироки мамлакатларимиз ўртасидаги самарали ҳамкорлик ҳамда республикамизда қулай инвестиция муҳити яратилгани натижаси эканини таъкидлади.
Симли ва мобил кенг полосали уланиш (Интернет) тармоқларини кенгайтиришнинг истиқболлари муҳокамаларнинг марказий мавзусига айланди. Шунингдек, кадрлар тайёрлаш ва соҳа мутахассислари малакасини ошириш бўйича ҳам фикр алмашилди.
ZTE корпорациясининг катта вице-президенти компания Ўзбекистонда ўз фаолиятини янада фаоллаштиришга тайёр эканини билдирди.
Вазирлик томонидан ҳам замонавий ва талаб юқори бўлган телекоммуникация хизматларини кўрсатиш учун энг янги технологияларни жорий этиш юзасидан ҳамкорликдаги инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда ZTE корпорациясининг Ўзбекистондаги телекоммуникация операторлари билан яқиндан ҳамкорлик қилиши қўллаб-қувватланиши маълум қилинди.

Встреча со старшим вице-президентом Корпорации ZTE
12 июня состоялась встреча министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрата Садикова со старшим вице-президентом китайской телекоммуникационной компании ZTE Ван Сиангом.
Встреча стала продолжением проводимых переговоров, которые имеют место между сторонами на протяжении долгих лет.
Министр, приветствуя гостя, отметил, что активное присутствие ведущих китайских технологических компаний на узбекском рынке – это результат эффективного сотрудничества между нашими странами, а также благоприятного инвестиционного климата в нашей стране.
Центральными темами обсуждения стали перспективы сотрудничества по расширению сети фиксированного и мобильного широкополосного доступа. Также состоялся обмен мнениями по сотрудничеству в области подготовки кадров и повышения квалификации специалистов отрасли.
Старший вице-президент Корпорации ZTE выразил готовность компании активизировать свою дальнейшую деятельность в Узбекистане.
Со стороны Министерства также выражена поддержка тесного взаимодействия Корпорации ZTE с телекоммуникационными операторами Узбекистана для реализации совместных инвестиционных проектов по внедрению новейших технологий для оказания современных и востребованных услуг телекоммуникаций.