Шавкат Мирзиёев БМТ Бош котиби ўринбосари билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бишкекда БМТ Бош котибининг сиёсий масалалар бўйича ўринбосари Розмери ДиКарлони қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистон билан БМТ институт ва муассасалари ўртасидаги Барқарор тараққиёт мақсадларига эришишга қаратилган кўп қиррали шериклик истиқболлари кўриб чиқилди.
Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлашнинг долзарб масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Орол фожиаси оқибатларини, жумладан, БМТ шафелигидаги Оролбўйи минтақаси учун кўп шериклик Траст фонди доирасида бартараф этиш бўйича фаол саъй-ҳаракатларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Розмери ДиКарло самимий қабул учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдириб, БМТ Бош котиби Антониу Гутерришнинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
БМТнинг юқори мартабали вакили  Яқин Шарқдаги қуролли можаролар ҳудудидан Ўзбекистон Республикаси фуқароларини қайтариш бўйича миссия муваффақиятли амалга оширилганини алоҳида қайд этди.
Учрашув якунида устувор лойиҳа ва дастурларни биргаликда илгари суриш орқали ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш борасидаги интилиш қатъий экани таъкидланди.

Шавкат Мирзиёев встретился с заместителем Генерального секретаря ООН
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял в Бишкеке заместителя Генерального секретаря ООН по политическим вопросам Розмери ДиКарло.
В ходе встречи рассмотрены перспективы многопланового партнерства Узбекистана с институтами и учреждениями ООН, направленного на достижение Целей устойчивого развития.
Особое внимание уделено актуальным вопросам обеспечения безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии.
Отмечена важность продолжения активных усилий по преодолению последствий Аральской катастрофы, в том числе в рамках Многопартнерского Трастового фонда для Приаралья под эгидой ООН.
Розмери ДиКарло поблагодарила главу нашего государства за теплый прием и передала приветствия и наилучшие пожелания Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша.
Высокий представитель ООН особо отметила успешно проведенную миссию по возвращению граждан Республики Узбекистан из горячих точек на Ближнем Востоке.
В заключение подтверждена взаимная приверженность дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества путем совместного продвижения приоритетных проектов и программ.