Ўзбекистон ва Афғонистон Президентларининг учрашуви бўлиб ўтди
ШҲТнинг Бишкек саммити тадбирлари доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани билан учрашди.
Давлатимиз раҳбари турли даражадаги икки томонлама мулоқотлар фаоллашгани, товар айирбошлаш ҳажми ортаётгани, ўзаро манфаатли иқтисодий ҳамкорлик ва гуманитар алмашинувлар кенгайиб бораётганини алоҳида таъкидлади.
Учрашувда Афғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий тикланишига кўмаклашиш ҳамда ушбу мамлакатни Марказий Осиёдаги минтақавий ҳамкорликка жалб этишга қаратилган аниқ дастур ва лойиҳаларни рўёбга чиқаришнинг амалий масалалари кўриб чиқилди.
Президент Ашраф Ғани Афғонистондаги вазиятни тез фурсатда тинч йўл билан ҳал этиш борасидаги фаол саъй-ҳаракатлари учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.

Состоялась встреча Президентов Узбекистана и Афганистана
В рамках мероприятий Бишкекского саммита ШОС Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Исламской Республики Афганистан Ашрафом Гани.
Глава нашего государства особо отметил активизацию двусторонних контактов на разных уровнях, рост взаимной торговли, развитие взаимовыгодного экономического сотрудничества и гуманитарных обменов.
На встрече рассмотрены практические вопросы продвижения конкретных программ и проектов, направленных на содействие социально-экономическому восстановлению Афганистана и вовлечение этой страны в региональное сотрудничество в Центральной Азии.
Президент Ашраф Гани выразил глубокую признательность Президенту Шавкату Мирзиеёву  за активные усилия по скорейшему мирному урегулированию ситуации в Афганистане.