Соғлиқни сақлаш вазирлиги “Фарҳод” деҳқон бозори ҳудудида рўй берган вазиятга ойдинлик киритди
Шу кунларда ижтимоий тармоқларда тарқалган “Фарҳод” деҳқон бозори ҳудудида кекса ёшли бир аёлнинг тоби қочгани ва чақирилган “тез ёрдам” кечикиб келгани туфайли бемор шифохонада вафот этгани ҳақида хабарлар юзасидан Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан ушбу ҳолат ўрганилди.
Бироқ, соат 10:59 да “Фарҳод” бозоридан яна телефон бўлиб “тез ёрдам” кутишаётганини маълум қилишади. Шунда бозор ҳудудида иккита бемор борлиги маълум бўлади ва зудлик билан бошқа “тез ёрдам” бригадаси жўнатилади. Аммо, “тез ёрдам” боргунича бемор йўловчи машинада шифохонага олиб кетилган экан.
Бозорлар, чорраҳалар, жамоат жойларида бирор бахтсиз ҳодиса рўй берса ёки кимнингдир тоби қочиб қолса, одатда воқеага гувоҳ бўлган йўловчилар “тез ёрдам” чақиради. Бундай мурожаатларда кўпинча тез тиббий ёрдамга муҳтож беморлар бозорнинг ёки чорраҳанинг қайси бурчагида эканлиги аниқ кўрсатилмайди. Аксарият ҳолларда телефон қилган одам ҳам воқеа жойидан кетиб қолади, — дейди Тошкент шаҳар тез тиббий ёрдам станцияси бош шифокори Даврон Султонов. — Натижада “тез ёрдам” машинаси беморни тополмай овора-ю сарсон бўлади, бемор топилгунча анча вақт йўқотилади. Кўпчилик ҳолларда бундай чақириқларда беморларни топиш имконияти бўлмайди.
Айтиш жоизки, бугунги кунда Тошкент шаҳар тез тиббий ёрдам станциясида 179 та тез тиббий ёрдам бригадаси аҳолига хизмат кўрсатаяпти. Тизимда 705 нафар шифокор ва 1150 нафар ўрта тиббий ходимлари ҳамда диспетчерлар фаолият юритаяпти. Ушбу тез тиббий ёрдам бригадаларига кунига ўртача 3000га яқин (куз-қиш мавсумларида чақириқлар 4000 дан ҳам ошади) чақириқ тушади. Уларга ўз вақтида бориб тиббий ёрдам кўрсатиляпти.
Тез тиббий ёрдам хизматининг муҳим бўғини бўлган Call- марказлар фаолияти ҳам такомиллашяпти. Тошкент шаҳар тез тиббий ёрдам станция таркибидаги шундай марказда 2 нафар шифокор 36 нафар ўрта тиббий ходим – диспетчерлар аҳолидан тушган қўнғироқларни қабул қиляпти. Ушбу тиббиёт ходимлари қўнғироқни қабул қилиш баробарида беморнинг яқинларига биринчи ёрдам кўрсатиш йўлларини ҳам уқтиради. Зеро, беморга шошилинч вазиятда токи шифокор етиб келгунича аниқ ва тўғри кўрсатилган биринчи ёрдамнинг инсон ҳаётини асрашда ўрни ниҳоятда муҳим.

Министерство здравоохранения внесло ясность по поводу случая, произошедшего на территории дехканского рынка “Фархад”
2019-06-13 | Здравоохранение
Министерством здравоохранения изучен случай по поводу распространившейся в социальных сетях информации о том, что на территории дехканского рынка “Фархад” ухудшилось здоровье престарелой женщины, вызванная “скорая помощь” приехала с опозданием, из-за чего больная скончалась в больнице.
Но в 10:59 из “Фархадского рынка” поступает еще один звонок, где сообщается о том, что до сих пор ждут “скорую помощь”. Тогда и выясняется, что на территории базара есть два больных и тут же направляется другая бригада скорой помощи. Но до приезда бригады больную отвозят в больницу на попутной машине.
Когда происходят несчастные случаи или у кого-то ухудшается здоровье на территории рынков, перекрестков, общественных мест, обычно “скорую помощь” вызывают ставшие свитеделями события люди. В таких обращениях часто четко не указывается точное место нахождения нуждающегося в скорой медицинской помощи человека. Бывает и так, что позвонивший человек уходит с места события, — говорит главный врач Ташкентской городской станции скорой медицинской помощи Даврон Султонов . — В результате, машина скорой помощи теряет много времени в поисках больного. Часто в таких случаях из-за большого количества народа в данных общественных местах и отсутствия точного места нахождения больного не возможно даже найти его.
Стоит отметить, что сегодня в Ташкентской городской станции скорой медицинской помощи населению служит 179 бригад скорой медпомощи. В системе действуют 705 врачей, 1150 средних медицинских работников и диспетчеров. В эти бригады скорой медицинской помощи каждый день поступают около 3 000 вызовов, в осенне-зимнем сезоне их количество превышает 4 000. Им своевременно оказывается медицинская помощь.