Қайси ОТМларга ДХМ орқали ҳужжат топшириш мумкинлиги ойдинлашди
Бир неча ойлардан буён интернет, ОАВ ва босма матбуот нашрлари сарлавҳалари миллий олий таълим ўқув юртларига қабул қилиш учун ҳужжатларни топшириш тартибидаги ўзгаришларга бағишланган эди.
Муҳим янгиликлардан бири — қатор олий таълим муассасаларга абитуриентнинг жойлашиши ва яшаш жойидан қатъий назар, онлайн тарза my.gov.uz портали орқали ёки Давлат хизматлари марказлари ёрдамида ҳужжат топшириш имконияти яратилгани ҳисобланади.
Бугунги кунда республикамизнинг ҳар бир туманида 201 та шундай марказлар мавжуд, олис ҳудудлар аҳолиси учун эса ДХМларнинг 50 дан ортиқ шохобчалари фаолият кўрсатмоқда.
Қуйидаги рўйхатдаги ОТМларга ҳужжатни соддалаштирилган тартибда топишириш мумкин:
1. Тошкент давлат юридик университети;
2. Қорақалпоқ давлат университети;
3. Гулистон давлат университети;
4. Фарғона давлат университети;
5. Самарқанд давлат университети.
Айтганча, ўтган йили ҳужжатларни тажриба тариқасида қабул қилиш тартиби Тошкент давлат юридик университети томонидан синовдан ўтказилди.
Натижада мамлакатимизнинг 7 мингдан зиёд оилалари 1,5 миллиард сўмдан ортиқ маблағни тежаб қолишди.
Мутахассисларнинг ўртача ҳисобига кўра, Давлат хизматлари агентлиги томонидан ОТМларга ҳужжатларни топширишнинг соддалаштирилган тартиби жорий этилиши натижасида айнан шунча маблағлар оилалар бюджетида сақлаб қолинган.
Бир қатор ҳужжатлар учун қўшимча ҳаражатлар камайтирилди — 086-сонли тиббий маълумотнома, яшаш жойидан маълумотнома, фотосуратлар, шунингдек, пойтахтга келиб-кетишга ва бу ерда яшаш билан боғлиқ ҳаражатлар қисқартирилди.
Шундай қилиб, Ўзбекистон аҳолиси маблағлари оилавий бюджетда қолиб, қўшимча ҳужжатлар олиш ва университетга келиб-кетиш учун сарфланган қимматли вақти тежалди.
Бугун ДХМлар орқали ҳужжат топшириш учун фақатгина 2 та ҳужжат сўралади:
- фуқаролик паспорти (паспорт ёшига етмаганлар учун туғилганлик тўғрисидаги гувоҳнома);
- умумий ўрта таълим (11-синф негизида) ёки ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасасини тугатганлиги ҳақидаги ҳужжат (иловаси билан).

В какие вузы можно подать документы через ЦГУ?
Вот уже несколько месяцев заголовки интернет-СМИ и печатных изданий пестрят новостями об изменениях в порядке приема документов для поступления в национальные ВУЗы.
Среди ключевых нововведений — возможность подать документы в некоторые ВУЗы, вне зависимости от места нахождения и проживания абитуриента онлайн — через портал my.gov.uz и с помощью Центров госуслуг. Таких Центров сегодня 201 в каждом районе республики, для жителей отдалённых регионов функционирует более 50 филиалов ЦГУ.
Список вузов, в которые можно подать документы в упрощенном порядке следующий:
1. Ташкентский государственный юридический университет;
2. Каракалпакский государственный университет;
3. Гулистанский государственный университет;
4. Ферганский государственный университет;
5. Самаркандский государственный университет.
К слову, в прошлом году в Ташкентском государственном юридическом университете данный порядок по приёму документов в качестве эксперимента был апробирован. Результаты говорят за себя — более 7 тысяч семей страны сэкономили свыше 1,5 миллиардов сум.
По средним подсчетам специалистов, именно такая сумма сэкономлена в результате внедрения Агентством госуслуг упрощенной процедуры по подаче документов в ВУЗ. Сокращены лишние расходы на целый ряд документов —медицинская справка формы 086, справка с места жительства, фотографии, а также траты, связанные с посещением столицы и проживанием. Таким образом, денежные средства жителей Узбекистана остаются в семейном бюджете, сокращается драгоценное время, потраченное бы на получение лишних документов и поездку в ВУЗ.
Сегодня для подачи документов через ЦГУ необходимо предоставить подлинники всего 2 документов:
- паспорта гражданина (свидетельство о рождении для лиц, не достигших возраста получения паспорта;);
- аттестата об окончании общего среднего образования (на базе 11-го класса) или учреждения среднего специального профессионального образования (с приложением).