Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти С.Чакрабарти билан музокаралар
Жорий йилнинг 10 июнь куни Тошкент шаҳрида Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти С.Чакрабарти билан музокаралар ўтказди.
Учрашувда коммунал ва энергетика соҳаларида тасдиқланган инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, хусусан, мамлакатда сув таъминоти, алоқа тизимларини модернизация қилиш ва яхшилаш масалалари муҳокама қилинди; Ўзбекистон ва ЕТТБ ўртасидаги ушбу йўналишдаги алоқаларни янада ривожлантириш йўллари, шунингдек, иқтисодий сиёсатининг истиқболлари ва яқин келажакда иқтисодий ислоҳотларнинг асосий йўналишлари қайд этилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашининг биринчи мажлиси муддатлари ҳам келишиб олинди.
Музокаралар якунида томонлар гидроелектростанцияларни тиклаш соҳасида тўртта янги лойиҳани амалга ошириш бўйича келишувни имзоладилар.
Шу билан бир қаторда ЕТТБ делегацияси кун давомида Ўзбекистон Республикаси Марказий банки Раиси М.Нурмуродов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Д.Кучкаров билан учрашувлар ўтказди.

Переговоры с президентом Европейского банка реконструкции и развития
10 июня текущего года в Ташкенте министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков провел переговоры с президентом Европейского банка реконструкции и развития С.Чакрабарти.
В рамках встречи были обсуждены вопросы по реализации утвержденных инвестиционных проектов в муниципальном и энергетическом секторах, а именно по модернизации и улучшению систем водоснабжения и коммуникаций в стране; пути дальнейшего развития отношений между Узбекистаном и ЕБРР в данном направлении, а также отмечены приоритеты экономической политики и основные направления экономических реформ на ближайший период в Узбекистане.
Помимо этого, были оговорены возможные даты проведения первого заседания Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан.
По итогам переговоров представителями сторон было подписано соглашение по реализации четырех новых проектов в секторе реабилитации гидроэнергостанций.
Также в течение дня делегация ЕБРР провела встречи с председателем Центрального банка Республики Узбекистан М.Нурмурадовым и заместителем премьер-министра Республики Узбекистан Д.Кучкаровым.