Соғлиқни сақлаш вазирлиги: тиббий маданият шифокорга нисбатан муносабатдан бошланади
Дунёда Яратган томонидан ато этилган иккита касб бор: биринчиси — ўқитувчилик, иккинчиси — шифокорликдир. Ўзининг олижаноб касбига содиқ шифокор ҳар куни барчамизга олий инсонпарварлик мақсадларига холис хизмат қилишнинг ёрқин намунасини кўрсатади.
Шунга қарамай, тиббиёт ходимлари билан боғлиқ нохуш вазиятларнинг тез-тез учраётгани, уларни ижтимоий ҳимоялаш баробарида, ҳуқуқий манфаатларини таъминлаш ҳам айни пайтда долзарб вазифа экани такрор ва такрор ойдинлашмоқда. Жумладан, ижтимоий тармоқларда тарқалган “Ўзбекистонда яна бир шифокорга таҳдид қилинган видео тарқалди” сарлавҳали материалда акс этган ҳолатни олайлик.
Тиббий маданиятнинг бирламчи белгиси шифокорга нисбатан муносабатдан бошланади. Минглаб, миллионлаб инсонлар дардига малҳам бўлишга бел боғлаган тиббиёт ходимлари беморнинг қариндошлари томонидан ҳақорат қилиниши, айрим ҳолларда эса, ҳатто, тан жароҳати етказилишини қандай баҳолаш мумкин? Бундан ҳолатлар шифокорлар руҳиятига салбий таъсир қилиши, шунингдек, ёшларнинг ушбу касбга нисбатан қизиқишининг сўнишига сабаб бўлиши мумкин. – дейди Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Эльмира Баситханова. – Жамиятимизда фуқароларнинг шифокорларга тажовуз қилиш каби ҳолатларнинг кўпайиб кетаётганини ҳисобга олиб, ушбу иллатнинг олдини олишни энг самарали йўлларидан бири сифатида тиббиёт ходимига нисбатан содир этилаётган ноқонуний хатти-ҳаракатлар учун қатъий жавобгарликни кучайтириш, ҳуқуқ-тартибот органлари томонидан зарур чоралар кўрилиши лозим, деб ҳисоблаймиз.
Аниқланишича, 2019 йил 16 январь куни соат 23:00 ларда Навоий вилояти Навбаҳор туман тиббиёт бирлашмаси қабул бўлимида шошилинч тиббий ёрдам бўлими навбатчи терапевт шифокори А.Э.га Навбаҳор туман “Арабхона” МФЙда яшовчи фуқаро И.Э 4 ойлик фарзандининг безовта бўлганлиги сабабли навбатсиз кириб келади. Шифокор А.Э. ҳомиладор аёлни тиббий кўрикдан ўтказаётган бўлишига қарамай, боласини кўришини айтади. Ҳақоратли сўзлар билан пўписа қилиб, шифокорга таҳдид қилган ва ҳаттоки урмоқчи бўлган. Шифокор А.Э. педиатр шифокор эмаслиги ҳамда педиатр шифокор бўлимда бошқа, оғир аҳволдаги болани тиббий кўрикдан ўтказаётганини тушунтиришига қарамай, фуқаро И. Э. жанжал қилган ва боласини шифокорларга кўрсатмасдан уйига олиб кетган. Бола бугунги кунда соғлом, режали эмлашларни ўз вақтида олиб келмоқда ҳамда ҳудуд шифокорларининг доимий назоратида турибди.
Айни пайтда ушбу ҳолат юзасидан Навбаҳор туман ички ишлар бўлими томонидан суриштирув ишлари олиб борилмоқда.
Маълумотларга кўра, биргина Ресупублика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази ва унинг ҳудудлардаги филиалларида 2018 йил ва 2019 йилнинг ўтган уч ойи давомида 40 дан зиёд тиббиёт ходимларига бемор ва бемор қариндошлари томонидан тан жароҳати етказиш билан боғлиқ ҳолатлар қайд этилган. Уларнинг аксарияти бўйича ҳуқуқ-тартибот органлари томонидан тегишли чоралар кўрилган бўлсада, ҳамон етарли чора кўрилмаган ҳолатлар ҳам мавжуд. Жумладан, Марказнинг Сурхондарё вилоят филиали педиатрия бўлимида шифокор Г.М.ни тиббий ёрдам кўрсатилаётган беморнинг онаси урган. Шунингдек, Хоразм вилоят филиалида 103 чақирувида бемор кўриги вақтида шифокор Т.Қ.ни беморнинг отаси маст ҳолда урган. Ҳар икки ҳолат бўйича тегишли органларга хабар берилган бўлса-да, ҳозирча чора кўрилгани йўқ. Бу каби мисолларни яна кўплаб келтириш мумкин. – дейди Соғлиқни сақлаш вазирлиги юридик бўлими бошлиғи Руслан Муҳаммадиев. –Афсуски, юқоридаги каби иллатлар йўқолиш ўрнига кўпайишда давом этмоқда. Қувонарлиси, биз ички ишлар, прокуратура идораси ёки суд ходимига нисбатан бундай тажовуз бўлганини жуда кам эшитамиз. Бунга нима сабаб? Сабаби битта. Қонунни бундай шаклда бузмоқчи бўлган фуқаро қилмиши учун оёғини ерга теккизмай олиб бориб, қамаб қўйишлари мумкинлигини билади. Бу эса бугунги кунда яхши профилактик самара бермоқда. Улар каби жамият ва халққа хизмат қилаётган тиббиёт ходимига нисбатан тажовуз қилганлик учун кўзда тутилган жиноий жазолар эса бирмунча либерал. Оқибатда эса ҳеч бир айби бўлмаган тиббиёт ходимининг соғлиғига тиклаб бўлмайдиган зарар етказган шахслар ҳам айрим ҳолларда амалда ҳеч қандай жазо ўтамасдан қолиб кетаётганлигини аччиқ алам билан қайд этиб ўтмасдан иложимиз йўқ.
Нима бўлганда ҳам Соғлиқни сақлаш вазирлиги тиббиёт ходимларининг ҳуқуқлари ҳимоя қилинишини таъминлаш, уларни ҳар қандай ноқонуний хатти-ҳаракатлардан асраш бўйича қонун ҳужжатларида белгиланган ваколатлар доирасида бундан буён ҳам тегишли чораларни кўриб боради. Шифокорларимиздан эса бу каби ҳар қандай нохуш вазият юзага келиб қолганда кечиктирмасдан ҳуқуқ-тартибот органларига мурожаат этишларини сўраб қоламиз.

Министерство здравоохранения: медицинская культура начинается с уважительного отношения к врачу
В мире есть две профессии, как говорится, от Бога, первая — это профессия учителя, вторая — врача. Врач, преданный своему благородному делу, ежедневно проявляющий самые лучшие человеческие качества, для всех нас является примером бескорыстного служения высоким идеалам гуманизма.
Не смотря на это, сегодня часто встречаются связанные с медицинскими работниками неприятные случаи, что раз за разом доказывает, что вместе с социальной защитой медработников актуальной задачей является и обеспечение их правовых интересов. В частности, можем рассмотреть случай, отраженный в размещенном в социальных сетях материале под названием «Распространилось видео, где угрожают еще одному врачу в Узбекистане».
Медицинская культура, в первую очередь, начинается с уважительного отношения к врачу. Как можно оценивать то, что медицинские работники, которые принялись лечить тысячи, миллионы людей, оскобляются со стороны родственников больных, в некоторых случаях им даже наносят телесные повреждения? Такие случаи могут оказать негативное влияние на настроение врача, снизить интерес молодежи по отношению к данной профессии, — говорит заместитель министра здравоохранения Эльмира Баситханова . — Учитывая увеличение в нашем обществе количества случаев нападения со стороны граждан на врачей, одним из эффективных путей их предотвращения считаем усиление ответственности за незаконные действия, совершенные по отношению к медицинскому работнику, принятие правоохранительными органами необходимых мер.
Как выясняется, 16 января 2019 года в 23:00 в приемном отделении Навбахорского районного медицинского объединения Навоийской области к А.Э., дежурному врачу-терапевту отделения экстренной медицинской помощи, по причине беспокойства четырехмесячного ребенка безочереди входит проживающий в МСХ “Арабхона” Навбахорского района И.Э. Не смотря на то, что врач в это время осматривал беременную женщину, мужчина требует, чтобы его ребенка немедленно обследовали. Он оскорбляет врача, угрожает ему и даже грозится избить его. Врач А.Э тем временем пытался объяснить, что не является педиатром, а педиатр в данный момент в другом отделении проводит медицинский осмотр тяжело больного ребенка. Не смотря на эти объяснения, гражданин И.Э. устроил скандал и, не показав ребенка врачу, ушел домой. Сегодня этот ребенок здоров, своевременно получает плановые прививки, находится под постоянным присмотром местных врачей.
В данное время по поводу этого случая проводится расследование со стороны Навбахорского районного отдела внутренних дел.
Согласно данным, только в Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи и его региональных филиалах в 2018 году и в течение трех месяцев 2019 года регистрировались более 40 случаев, связанных с нанесением медицинским работникам телесных повреждений со стороны больных и их родственников. В основном принимались соответствующие меры со стороны правоохранительных органов, но до сих пор есть случаи, при которых не были приняты достаточные меры. В частности, в педиатрическом отделении Сурхандарьинского областного филиала центра врача Г.М. во время оказания медицинской помощи избила мать больного. А также в Хорезмском областном филиале прибывшего по вызову через “103” и осматривающего больного врача Т.К. избил находящийся в пъяном состоянии отец больного. По обеим случаям было сообщено в соответствующие органы, но до сих пор не приняты меры. Такие примеры можно привести немало, — говорит начальник юридического отдела Министерства здравоохранения Руслан Мухаммадиев . — К сожалению, подобных случаев становится все больше. Радует, что мы мало слышим о таких нападениях на сотрудников внутренних дел, прокуратуры или суда. В чем же причина? Причина одна: гражданин, попытавший нарушить порядок таким образом, знает, что его после этого немедля могут посадить. А это на сегодня дает хороший профилактический эффект. А предусмотренные уголовные наказания за нападение на тоже служащего обществу и народу медицинского работника немного либеральнее. В результате даже тот, кто наносит непоправимый вред здоровью ни в чем неповинного медицинского работника в некоторых случаях остается без наказания. Мы не можем говорить о таких случаях без горького сожаления.
Министерство здравоохранения и впредь будет принимать соответствующие меры в рамках своих установленных в законодательстве полномочий по обеспечению защиты прав медицинских работников, защите их от всякого рода незаконных действий. А врачей просим при возникновении подобных неприятных случаев немедля обращаться в правоохранительные органы.