Тадбиркорлик субъектларини тугатиш тартиб-таомилларини соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
Тадбиркорлик субъектларини тугатиш тартибини соддалаштириш, тугатиш жараёнини амалга оширишда тадбиркорлик субъектлари учун асоссиз харажатлар қилишга олиб келувчи ортиқча маъмурий чекловларни бекор қилиш, бизнесни юритиш бўйича халқаро рейтинг ва индексларда Ўзбекистон Республикасининг ўрнини янада яхшилаш, шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурида белгиланган вазифаларни амалга ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил, Давлат солиқ қўмитаси ва Адлия вазирлигининг 2020 йил 1 январдан бошлаб:
молия-хўжалик фаолиятини амалга оширмаётган ва (ёки) қонунчиликда белгиланган муддатларда ўзларининг устав жамғармаларини шакллантирмаган корхоналарни тугатиш бўйича доимий ишловчи махсус ҳудудий комиссияларни тугатиш;
давлат рўйхатидан ўтказилган пайтдан эътиборан бир йил ичида устав фонди таъсис ҳужжатларида назарда тутилган миқдорда шакллантирилмаганлиги учун тадбиркорлик субъектларини тугатиш тартибини бекор қилиш;
давлат органлари ўртасида электрон ахборот алмашинувини жорий этиш орқали тадбиркорлик субъектларини тугатиш жараёнидаги ортиқча ҳужжатлар ва тартиб-таомилларни қисқартириш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
2. 2020 йил 1 январдан бошлаб шундай тартиб жорий этилсинки, унга мувофиқ:
а) тадбиркорлик субъектлари – юридик шахсларни(кейинги ўринларда – корхоналар) ихтиёрий тугатишда:
бир ёки бир неча даврий босма нашрларда корхонанинг тугатилиши тўғрисида эълонлар бериш талаб этилмайди, бунда тегишли маълумотлар рўйхатдан ўтказувчи органнинг расмий сайтига жойлаштирилади;
давлат рўйхатидан ўтказилган вақтдан бошлаб молия-хўжалик фаолиятини амалга оширмаган ҳамда солиқ қарзи мавжуд бўлмаган корхоналарнинг молия-хўжалик фаолияти текширилмайди;
давлат солиқ хизмати органлари томонидан ўтказиладиган, тугатиладиган корхонанинг молия-хўжалик фаолиятини текширишнинг энг узоқ даврийлиги уч йилни ташкил этади;
молия-хўжалик фаолиятини текшириш учун ваколатли давлат органларидан корхона тўғрисидаги мавжуд маълумотларни олиш Тадбиркорлик субъектларини давлат рўйхатидан ўтказиш ва ҳисобга қўйишнинг автоматлаштирилган тизими (кейинги ўринларда – Тизим) орқали амалга оширилади;
корхонани ихтиёрий тугатишнинг умумий муддатирўйхатдан ўтказувчи орган ихтиёрий тугатиш тўғрисида хабардор қилинган кундан бошлаб олти ойдан ошмаслиги керак;
б) тадбиркорлик субъектлари – жисмоний шахслар фаолиятини тўхтатишда ариза берувчи томонидан давлат солиқ хизмати органининг солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар бўйича қарзи йўқлиги тўғрисидаги хулосасини олиш талаб этилмайди;
в) молия-хўжалик фаолиятини амалга оширмаётган корхоналарни тугатишда:
корхонани молия-хўжалик фаолиятини амалга оширмаётган деб ҳисоблаш учун асос бўладиган муддат тўққиз ойни ташкил этади;
молия-хўжалик фаолиятини амалга оширмаётган корхоналар давлат солиқ хизмати органининг тақдимномасига асосан рўйхатдан ўтказувчи орган томонидан уч йил муддатга ҳаракатсиз режимга ўтказилади;
ҳаракатсиз режимга ўтказилган корхоналар фаолияти уч йил давомида тикланмаган тақдирда рўйхатдан ўтказувчи орган уларни Тадбиркорлик субъектларининг Ягона давлат реестридан чиқаради.
3. Белгилаб қўйилсинки, Тизимга уланган давлат органлари ва бошқа ташкилотлари томонидан тегишли ахборотларнинг ўз вақтида, тўлиқ ва ишончли тарзда киритилишини таъминламаслик давлат хизматлари кўрсатилишининг белгиланган тартибини бузиш деб ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги Тизимга уланган давлат органлари ва бошқа ташкилотлари томонидан тегишли ахборотлар ўз вақтида, тўлиқ ва ишончли тарзда киритилиши устидан, шу жумладан, Тизим орқали доимий назорат ўрнатсин.
4. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги “Ўзархив” агентлиги бир ой муддатда ихтиёрий тугатилаётган тадбиркорлик субъектларининг ҳужжатларини қабул қилишда архив хизматларининг амалдаги норматив бўйича аниқланадиган нархларини икки баробаргача пасайтириш чораларини кўрсин ҳамда натижаси бўйича Вазирлар Маҳкамасига ахборот киритсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси, Адлия вазирлиги Вазирлар Маҳкамасига икки ой муддатда:
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги билан биргаликда Тизимни мазкур Фармон талабларига мослаштириш, манфаатдор давлат органлари ва ташкилотларининг унга уланишларини ташкил этиш бўйича молиялаштириш манбалари аниқ кўрсатилган чора-тадбирлар дастурини;
Ўзбекистон Республикаси Олий суди, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил билан биргаликда Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси, Иқтисодий процессуал кодекси ҳамда “Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги Қонунига молия-хўжалик фаолиятини амалга оширмаётган корхоналарни рўйхатдан ўтказувчи орган томонидан уч йил муддатга ҳаракатсиз режимга ўтказиш, фаолияти уч йил давомида тикланмаган тақдирда уларни Тадбиркорлик субъектларининг Ягона давлат реестридан чиқаришни назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги таклифларни;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда Тадбиркорлик субъектларини ихтиёрий тугатиш ва уларнинг фаолиятини тўхтатиш тартиби тўғрисидаги низом ҳамда Молия-хўжалик фаолиятини амалга оширмаётган тадбиркорлик субъектларини давлат реестридан чиқариш тартиби тўғрисидаги низом лойиҳаларини;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда қонун ҳужжатларига мазкур Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисидаги таклифларни киритсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатлари 2020 йил 1 январдан эътиборан иловага мувофиқ ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
7. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О мерах по упрощению процедуры ликвидации субъектов предпринимательства
В целях упрощения порядка ликвидации субъектов предпринимательства, отмены излишних административных ограничений, способствующих возникновению необоснованных расходов для субъектов предпринимательства в процессе ликвидации, дальнейшего улучшения позиций Республики Узбекистан в мировых рейтингах и индексах по ведению бизнеса, а также во исполнение задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития»:
1. Согласиться с предложениями Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства, Государственного налогового комитета и Министерства юстиции о том, что с 1 января 2020 года:
упраздняются постоянно действующие территориальные специальные комиссиипо ликвидации предприятий, не осуществляющих финансово-хозяйственную деятельность и (или) не сформировавших свои уставные фонды в установленные законодательством сроки;
отменяется порядок ликвидации субъектов предпринимательства, не сформировавших в течение одного года с даты государственной регистрации уставные фонды в размерах, предусмотренных учредительными документами;
вводится электронный обмен информацией между государственными органами путем сокращения излишних документов и процедур при ликвидации субъектов предпринимательства.
2. Ввести с 1 января 2020 года порядок, в соответствии с которым:
а) при добровольной ликвидации субъектов предпринимательства – юридических лиц (далее – предприятия):
не требуется опубликование в одном или нескольких периодических печатных изданиях объявления о ликвидации предприятия, при этом соответствующие данные размещаются на официальном сайте регистрирующего органа;
не подлежит проверке финансово-хозяйственная деятельность предприятий, не осуществлявших финансово-хозяйственную деятельность с момента государственной регистрации, не имеющих налоговой задолженности;
максимальная периодичность проведения проверок финансово-хозяйственной деятельности ликвидируемых предприятий органами государственной налоговой службысоставляет три года;
получение имеющихся сведений о предприятии из уполномоченных государственных органов для проверки его финансово-хозяйственной деятельности осуществляется через Автоматизированную систему государственной регистрации и постановки на учет субъектов предпринимательства (далее – Система);
общий срок добровольной ликвидации предприятия не должен превышать шести месяцев со дня получения регистрирующим органом уведомления о добровольной ликвидации;
б) не требуется получение заявителем заключения органа государственной налоговой службы об отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежампри приостановлении деятельности физических лиц – субъектов предпринимательства;
в) при ликвидации предприятий, не осуществляющих финансово-хозяйственную деятельность:
срок, являющийся основанием для признания предприятия не осуществляющим финансово-хозяйственную деятельность, составляет девять месяцев;
по представлению органа государственной налоговой службы предприятия, не осуществляющие финансово-хозяйственную деятельность, переводятся регистрирующим органом на бездействующий режим сроком на три года;
регистрирующий орган исключает их из Единого государственного реестра субъектов предпринимательствапри невосстановлении деятельности предприятий, переведенных на бездействующий режим в течение трех лет.
3. Определить, что несвоевременное, неполноценное и недостоверное обеспечение введения государственными органами и иными организациями, подключенными к Системе, соответствующей информации считается нарушением установленного порядка оказания государственных услуг.
Агентству государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан обеспечить постоянный контроль, в том числе через Систему, за своевременным, полноценным и достоверным введением соответствующей информации государственными органами и другими организациями, подключенными к Системе.
4. Агентству «Узархив» при Кабинете Министров Республики Узбекистан в месячный срок принять меры по снижению в два раза расценок на оказываемые архивные услуги, определяемые по действующему нормативу при принятии документов добровольно ликвидируемых субъектов предпринимательства, и внести информацию о результатах в Кабинет Министров.
5. Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан, Министерству юстиции в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров:
совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерством финансов программу мер по приведению Системы в соответствие с требованиями настоящего Указа, подключению к ней заинтересованных государственных органов и организаций с указанием конкретных источников финансирования;
совместно с Верховным судом Республики Узбекистан, Уполномоченным при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства предложения по внесению изменений и дополнений в Гражданский кодекс Республики Узбекистан, Экономический процессуальный кодекс Республики Узбекистан, Закон Республики Узбекистан «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности», предусматривающих перевод регистрирующим органом на бездействующий режим предприятий, не осуществляющих финансово-хозяйственную деятельность, сроком на три года, при невосстановлении деятельности – исключение их из Единого государственного реестра субъектов предпринимательства;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами проекты Положения о порядке добровольной ликвидации субъектов предпринимательства и приостановлении их деятельности и Положения о порядке исключения из государственного реестра субъектов предпринимательства, не осуществляющих финансово-хозяйственную деятельность;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
6. Признать утратившими силу некоторые акты Президента Республики Узбекистан начиная с 1 января 2020 года согласно приложению.
7. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.