Ўзбекистон Президенти Қозоғистон Парламенти Мажлиси Раисини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 июнь куни Қозоғистон Республикаси Парламенти Мажлиси Раиси Нурлан Нигматулин бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонларни самимий қутлар экан, Қозоғистон парламенти делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи қардош мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари тобора мустаҳкамланиб бораётганидан далолат беришини алоҳида таъкидлади.
Ўз навбатида, Қозоғистон Парламенти Мажлиси Раиси самимий қабул учун Президентимизга чуқур миннатдорлик билдириб, Қозоғистоннинг Биринчи Президенти - Элбоши Нурсултан Назарбоев ва Президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда томонлар Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг жорий йил апрель ойида амалга оширилган Ўзбекистонга илк давлат ташрифининг якунлари кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш, уни амалий мазмун билан бойитиш борасида ўзаро интилиш қатъий эканини яна бир бор тасдиқлаганини таъкидладилар.
Икки томонлама савдо ҳажми ортиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. 2018 йилда товар айирбошлаш 50 фоизга ўсиб, 3 миллиард доллардан ошди. Яқин йилларда бу кўрсаткични камида 5 миллиард долларга етказиш вазифаси турибди.
Мамлакатларимиз етакчи компания ва корхоналари иштирокида кооперация асосида истиқболли лойиҳалар амалга оширилмоқда. Транспорт соҳасида янги автобус ва темир йўл йўналишлари очилди, шаҳарлар ўртасидаги авиақатновлар кўпайтирилди, юк ташиш ҳажми ортмоқда.
Ҳудудлараро алоқалар тобора мустаҳкамланмоқда, маданий-гуманитар алмашинув кенгаймоқда. Ўтган йили Қозоғистонда Ўзбекистон йили муваффақиятли ўтказилди, жорий йилда эса мамлакатимизда тадбирларга бой дастур асосида Қозоғистон йили ўтмоқда.
Учрашувда Ўзбекистон-Қозоғистон парламентлараро ҳамкорлигини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Мамлакатларимиз парламентлари қўмиталари даражасида фаол алоқаларни йўлга қўйиш, эришилган келишувларни ўз вақтида амалга ошириш ва янги шериклик лойиҳаларини илгари суриш мақсадида парламентлараро дўстлик гуруҳлари имкониятларидан янада самарали фойдаланиш лозимлиги қайд этилди.
Нурлан Нигматулин Қозоғистон Парламенти парламентлараро муносабатларни янада мустаҳкамлашда, шунингдек, қардош халқларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган ташаббусларни рўёбга чиқаришда ҳар томонлама кўмаклашишга тайёр эканини таъкидлади.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари Қозоғистон Республикаси сиёсий ҳаётидаги энг муҳим тадбир - жорий йил 9 июнь куни бўлиб ўтадиган Президент сайлови муваффақиятли ўтишини тилади.

Президент Узбекистана принял Председателя Мажилиса Парламента Казахстана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 июня принял делегацию Республики Казахстан во главе с Председателем Мажилиса Парламента этой страны Нурланом Нигматулиным.
Тепло приветствуя гостей, глава нашего государства особо отметил, что прибытие в Узбекистан представительной делегации Парламента Казахстана свидетельствует об укрепляющихся отношениях дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между двумя братскими странами.
Председатель Мажилиса Парламента Казахстана, в свою очередь, выразил глубокую благодарность Президенту нашей страны за радушный прием и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Первого Президента Казахстана – Елбасы Нурсултана Назарбаева и Президента республики Касым-Жомарта Токаева.
В ходе встречи стороны подчеркнули, что итоги состоявшегося в апреле этого года первого государственного визита Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева в Узбекистан вновь подтвердили взаимное стремление и решительную приверженность дальнейшему расширению многопланового сотрудничества, наполнению его практическим содержанием.
С удовлетворением отмечен рост объема двусторонней торговли. В 2018 году товарооборот увеличился на 50 процентов и превысил 3 миллиарда долларов. Целевая задача на ближайшие годы составляет не менее 5 миллиардов долларов.
С участием ведущих компаний и предприятий двух стран реализуются перспективные проекты на основе кооперации. В сфере транспорта запущены новые автобусные и железнодорожные маршруты, увеличена частота авиарейсов между городами, растут объемы грузоперевозок.
Все более прочными становятся межрегиональные связи, расширяется культурно-гуманитарный обмен. В прошлом году в Казахстане успешно проведен Год Узбекистана, а в этом году в нашей стране проводится Год Казахстана с насыщенной программой мероприятий.
На встрече также рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-казахстанского межпарламентского сотрудничества.
Отмечена необходимость налаживания активных контактов на уровне профильных комитетов парламентов и более эффективного использования возможностей межпарламентских групп дружбы в целях своевременной реализации достигнутых договоренностей и продвижения новых проектов партнерства.
Нурлан Нигматулин заверил, что Парламент Казахстана намерен и далее углублять межпарламентские отношения, а также всемерно содействовать продвижению инициатив, направленных на укрепление многопланового сотрудничества в интересах двух братских народов.
В завершение встречи глава нашего государства пожелал успешного проведения предстоящего 9 июня этого года важнейшего внутриполитического мероприятия – президентских выборов в Республике Казахстан.