Соғлиқни сақлаш вазирлиги: ЎЗБЕКИСТОНДА ИННОВАЦИОН ТИББИЁТ ПАРКИ ЯРАТИШ РЕЖАЛАШТИРИЛМОҚДА
Хитойнинг Фанчэнган шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти томонидан ташкил этилган Инновацион тиббиёт ва ҳамкорлик бўйича халқаро форумда 28 давлат вакиллари қатори Ўзбекистон делегацияси ҳам муваффақиятли иштирок этди.
Делегация раҳбари, Тошкент врачлар малакасини ошириш институти ректори, профессор Ҳабибулла Оқилов форумдаги чиқишида тадбир иштирокчиларини мамлакатимиздаги ислоҳотлар, жумладан, соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш борасидаги лойиҳалар билан таништирди.
Форум доирасига Ўзбекистон делегацияси «ZJ Innopark Group» (Шанхай шаҳридаги технология парки) компаниялар гуруҳи раҳбарияти билан учрашди. Томонлар Ўзбекистон Республикасида инновацион тиббиёт паркини ташкил этиш масаласини муҳокама қилдилар. Хитой томони ушбу лойиҳа доирасида ўзбек мутахассислари учун тренинглар ўтказиш учун маслаҳат ёрдамини кўрсатишга тайёр эканини билдиришди.
Бундан ташқари, Покистон Ислом Республикаси Баҳрий университети Соғлиқни сақлаш хизмати ректори Нажим Соҳиб Хон билан ҳам учрашув бўлиб ўтди. Музокаралар натижасида Тошкент врачлар малакасини ошириш институти ҳамда Баҳрий университети ўртасида тиббий таълим, профессор-ўқитувчилар алмашинуви ва мамлакатимизда қўшма факултетлар очиш бўйича меморандум лойиҳаси имзоланди.

Министерство здравоохранения: В Узбекистане планируется создать инновационный медицинский парк
Делегация Узбекистана участвовала в Международном форуме по инновационной медицине и сотрудничеству, принявшем представителей 28 стран и организованном в городе Фанчэнган (КНР) под руководством Шанхайской организации сотрудничества.
В рамках участия в мероприятии, в своем выступлении глава узбекской делегации ректор Ташкентского института усовершенствования врачей профессор Х.А. Акилов выступил с докладом, где ознакомил участников с осуществляющимися в нашей стране реформами, программой развития системы здравоохранения.
Делегация Узбекистана встретилась с руководством группы компаний организации «ZJ Innopark Group» (технологический парк в городе Шанхае). Стороны обсудили вопрос организации инновационного медицинского парка в Республике Узбекистан. Китайская сторона согласилась оказать консультативную поддержку, провести тренинги для узбекских специалистов в рамках реализации данного проекта.
Кроме того, состоялась встреча с ректором службы здравоохранения Бахрийского университета Исламской Республики Пакистан Наджимом Сахибханом. Результатом стало подписание Проекта Меморандума между Ташкентским институтом усовершенствования врачей Узбекистана и Бахрийским университетом Пакистана в сфере медицинского образования, обмена профессорско-преподавательским составом и открытия совместных факультетов в нашей стране.