Ўзбекистон БМТ Бош Ассамблеяси 74-сессияси раиси ўринбосари лавозимига сайланди
2019 йилнинг 4 июнь куни БМТнинг Нью-Йорк шаҳридаги қароргоҳида БМТ Бош Ассамблеяси 73-сессиясининг навбатдаги ялпи мажлиси бўлиб ўтди. Мажлисда Ўзбекистон Республикаси илк бор Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг навбатдаги 74-сессияси раиси ўринбосари лавозимига сайланди.
Ўзбекистон вакили 2019 йилнинг сентябрь ойидан ўз вазифаларини бажаришга киришади ва 74-сессия якунланадиган 2020 йилнинг сентябрь ойигача Бош Ассамблея раисига мазкур орган фаолиятини бошқаришда ёрдам беради.
Ўзбекистоннинг БМТдаги Доимий ваколатхонаси (Нью-Йорк шаҳри) берган маълумотга кўра Бош Ассамблея ташкилотга аъзо барча давлатлар вакиллари иштирок этадиган асосий маслаҳат органидир. Ушбу орган тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш, қуролсизлантириш, тараққиёт, қашшоқликка барҳам бериш ҳамда инсон ҳуқуқлари ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш учун масъулдир. Бош Ассамблея БМТнинг энг нуфузли ва асосий органларидан бири сифатида ҳамда аъзо мамлакатларнинг ноёб форумини ўзида мужасcам этган ҳолда кенг доирадаги халқаро масалаларни кўриб чиқади ва улар бўйича қарорлар қабул қилади.
Раис ўринбосарларининг асосий ваколатлари доирасига раис иштирок этмаган ҳолларда Бош Ассамблея ялпи мажлисларини очиб бериш ва ёпиш, ялпи мажлисларда муҳокамаларни бошқариш, овоз беришга масалалар киритиш, улар бўйича қарорларни эълон қилиш каби вазифалар киради.
Ўзбекистон Республикаси БМТнинг ушбу юқори лавозимга сайланиши мамлакатимизнинг минтақада ва бутун дунёда дўстона муҳитни ҳамда ҳамкорликни мустаҳкамлаш, халқаро хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, барқарор ривожланишга қаратилган ташқи сиёсати жаҳон ҳамжамияти ва БМТ раҳбарияти томонидан тўлақонли қўллаб-қувватланишидан далолат беради.

Узбекистан избран на должность заместителя председателя 74-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН
4 июня 2019 года в штаб-квартире ООН в г.Нью-Йорке состоялось очередное пленарное заседание 73-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. В ходе заседания Республика Узбекистан была впервые избрана на должность заместителя председателя предстоящей 74-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
Представитель Узбекистана приступит к исполнению своих обязанностей в сентябре 2019 года и будет оказывать содействие председателю Генеральной Ассамблеи руководить деятельностью данного органа до ее закрытия в сентябре 2020 года.
По информации Постоянного представительства Узбекистана при ООН (г.Нью-Йорк), Генеральная Ассамблея - это главный совещательный орган ООН, в котором представлены все государства-члены организации. Данный орган несет ответственность за обеспечение мира и безопасности, разоружение, развитие, ликвидации бедности, а также защиту прав человека и окружающей среды. Являясь наиболее представительным и ключевым органом ООН и представляя собой уникальный форум государств-членов, Генассамблея рассматривает широкий круг международных вопросов и принимает по ним решения.
В круг основных полномочий заместителей председателя входят открытие и закрытие каждого пленарного заседания Генеральной Ассамблеи в период отсутствия ее председателя, руководство прениями на пленарных сессиях, поддержание порядка на заседаниях, в частности предоставление слово государствам-членам, внесение вопросов на голосование, а также объявление по ним решений.
Избрание Республики Узбекистан на столь высокую должность ООН является свидетельством полной поддержки международным сообществом и со стороны руководства ООН взвешенной внешней политики Узбекистана, направленной на укрепление атмосферы дружбы и сотрудничества в регионе и в мире целом, обеспечение международной безопасности и стабильности, а также устойчивого развития.