Соғлиқни сақлаш вазирлиги: 2019/2020 ўқув йилидан янги тиббий таълим йўналишлари очилади
Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан Ўзбекистон миллий матбуот марказида “Тиббий таълимдаги ислоҳотлар — тиббиёт соҳасининг тараққиёт мезонларидан бири” мавзусидаги навбатдаги матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Унда қайд этилганидек, Президентимизнинг 2019 йил 6 майдаги “Тиббиёт ва фармацевтика таълими ва илм-фани тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори тиббий таълим тизимини янги босқичга кўтариш, соҳада ечимини кутаётган устувор вазифаларни ижро этишда муҳим ҳуқуқий асос бўлди.
Ушбу ҳужжат билан тиббиёт олий таълим муассасаларида 2019/2020 ўқув йилидан клиник психология, биотиббиёт муҳандислиги, дори воситаларини стандартлаш, сертификатлаш ва сифат менежменти каби бир қатор янги таълим йуналишлар очилади. Шунингдек, эндиликда тиббиёт коллежларида ҳам ўқитиш муддаларни 3 йилдан 2 йилга қисқартирилиб, фельдшер-лаборатория иши, фельдшерлик иши ва тиббий-ижтимойи иши каби янги таълим йўналишларида малакали ўрта тиббиёт кадрлар тайёрланади.
2019/2020 ўқув йилидан бошлаб республикамизнинг тиббиёт олий таълим муассасасалари ва филиалларида Россия, Германия, Корея Республикаси, Туркия, Хиндистон каби хорижий давлатларнинг 20 дан ортиқ бакалавриат, магистратура ва клиник ординатура мутахассисликлари бўйича қўшма дастур асосида халқаро факултетлар ва янги ўқув йилидан Россиянинг Н.И. Приогова номидаги Россия тиббиёт университети филиалини этиши режалаштирилган. Бундан ташқари, Акфа университети ҳамда Ажу университетлари ҳам ташкил этилди.
Яна бир эътиборли томони, жорий йил давоми 500 нафардан ортиқ мутахассисларимиз чет элга малака оширишга юбориш ва 400 нафардан ортиқ хорижлик мутахассислар томонидан юртимизда маҳорат дарслари ва операциялар ташкил этиш бўйича ишлар олиб борилаяпти. Сўнги бир ярим йил ичида тиббиёт олий таълим муассасалари ва ихтисослаштирилган марказларда ташкил этилган 10 та илмий қенгашларда 173 дан ортиқ ҳимоя килиниб, шундан 107 нафари тиббиёт фанлари бўйича фалсафа доктори (PhD) ва 66 нафари тиббиёт фанлари доктори (Dsc) бўлди.
Бундан ташқари, 2019 – 2022 йилларда Тошкент врачлар малакасини ошириш институти ва тиббиёт олий таълим муассасаларида босқичма-босқич ўқув-симуляцион марказлар ташкил этиш ҳамда 2020 йилдан бошлаб, ҳар йили тиббиёт олий таълим муассасалари талабалари ва тиббиёт коллежларининг ўқувчилари орасида клиник фанлар бўйича Ибн Сино номидаги халқаро тиббиёт олимпиадалари, шунингдек, ёш олимлар орасида Ибн Сино номидаги халқаро илмий танловлар ўтказилиши ёшлар учун катта имконият бўлди.

Министерство здравоохранения: с 2019/2020 учебного года откроются новые медицинские образовательные направления
2019-05-30 | Образование
Министерством здравоохранения организована очередная пресс-конференции на тему «Реформирование медицинского образования — один из критериев прогресса медицинской сферы».
Как было отмечено, постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию системы медицинского и фармацевтического образования и науки» от 6 мая 2019 года стал важной правовой основой для поднятия работ в системе медицинского образования на новый уровень, реализации устойчивых задач, ожидающих своего решения в сфере.
Данным документом определено, что с 2019/2020 учебного года в медицинских и фармацевтических высших образовательных учреждениях в системе бакавлариата будет начата подготовка высококвалифицированных кадров по таким новым образовательным направлениям, как клиническая психология, биомедицинская инженерия, стандартизация, сертификация и менежмент качества лекарственных препаратов. А также теперь в медицинских колледжах сроки обучения будут изменены с 3 лет на 2 года, здесь начнут подготавливать кадров по таким новым образовательным направлениям, как «Фельдшерское дело», «Фельдшерско-лабораторное дело», «Медико-социальное дело».
Начиная с 2019/2020 учебного года в высших медицинских образовательных учреждениях Республики и их филиалах совместно с зарубежными странами (Россия, Германия, Республика Корея, Турция, Индия) запланировано открытие основанных на совместную программу обучения более 20 международных факультетов по направлениям образования бакалавриата, магистратуры и клинической ординатуры и в 2020/2021 учебном году запланировано открытие филиала Российского медицинского университета имени Н.И. Пирогова. Кроме этого, организованы университеты Аджу и Акфа.
Достойно внимания то, что в нынешнем году ведется работа по направлению более 500 молодых специалистов для повышения квалификации в ведущие зарубежные медицинские и научные учреждения и приглашению более 400 зарубежных специалистов для проведения мастер-классов и ряда операций в учреждениях здравоохранения республики. В 10 научных советах, организованных при высших медицинских образовательных учреждениях и специализированных центрах проведено более 173 защит диссертаций, из них 107 на получение ученой степени доктора философии по медицинским наукам (PhD) и 66 — доктора медицинских наук (Dsc).
Кроме этого, для молодежи большие возможности создадут такие работы, как образование в 2019-2022 годах в Ташкентском институте усовершенствования врачей и медицинских высших образовательных учреждениях учебно-симуляционных центров, проведение с 2020 года ежегодной международной медицинской олимпиады имени Ибн Сино по клиническим дисциплинам среди студентов медицинских и фармацевтических высших образовательных учреждений и учащихся медицинских колледжей, а также международных научных конкурсов имени Ибн Сино среди молодых ученых.