Юқори малакали ўқитувчилар ва иқтидорли ўқувчилар қабули
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги тасарруфидаги Абу Али ибн Сино номидаги ёш биологлар ва кимёгарлар ихтисослаштирилган мактаб-интернати 2019-2020 ўқув йили учун юқори малакали ўқитувчилар ва иқтидорли ўқувчилар қабули эълон қилинади
Республикамизнинг барча ҳудудларидан мактаб-интернатнинг 7-10-синфларига (ҳар бир синфга 80 нафардан (40 нафар ўзбек, 40 нафар рус) жами 320 нафар иқтидорли ўқувчилар танлов (тест синови ва суҳбат) асосида қабул қилинади. Айнан ушбу йилда кириш учун имконият кўпроқ бўлиб, кейинги йиллардан эса фақат 7-синфга қабул амалга оширилади.
Мактаб-интернатда умумий ўрта таълим олиш бепул, таълим-тарбия жараёни ўзбек ва рус тилларида шунингдек, босқичма-босқич инглиз тилида амалга оширилади. Ҳар бир синфда ўқувчилар сони 20 нафарни ташкил этилади.
Ўқувчиларнинг ёшини инобатга олган ҳолда ҳар бир синф учун ботаника, зоология, математика, биология, кимё ва инглиз тили фанларидан танлов учун тест саволлари мураккаблик даражаси давлат таълим стандартлари доирасида ўзбек ва рус тилларида тайёрланади ва маҳфийлиги таъминланади.
Танлов 2019 йил 5 - 15 августгача ўтказилиши режалаштирилган. Танловнинг аниқ вақти, жойи танлов ўтказилишидан камида бир ҳафта олдин мактаб-интернатнинг расмий web-сайти ibnsino-maktab.uz орқали эълон қилинади.
Танловда иштирок этувчи ўқувчиларга қўйилган асосий талаблар:
1) Кимё ва биология фанларига қизиқиши юқори ҳамда ушбу фанлардан дастлабки билим, кўникма ва малакага эга бўлган.
2) Билимлар белллашуви, республика ва халқаро фан олимпиадаларида иштирок этган, совринли ўринларни эгаллаган.
3) Мустақил тадқиқот иши билан шуғулланишга ва келажакда олим ёки етук мутахассис бўлиш ҳохиш-истаги бўлган.
4) Ўзбек ва рус тилларини мукаммал, хорижий тилни бошланғич босқичини ҳамда ахборот коммуникацион технологиялардан фойдаланиш малакасига эга.
5) Ҳаётга қатъий ишончи бўлган, кенг дунёқарашли ва лидерлик маҳоратини ривожлантиришга интилувчан.
6) Ўз имкониятларини намоён этиш ва ривожлантиришга, касб-ҳунар сирларини ўрганишга истаги юқори бўлган.
Ўқувчилар томонидан танловда иштирок этиш учун тақдим этиладиган ҳужжатлар
ота-оналарнинг мактаб-интернат директори номига аризаси
боланинг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси нусхаси
боланинг 3 х 4 см ҳажмдаги 4 дона рангли фотосурати
умумтаълим мактаб директорининг тавсифномаси
туман, вилоят (шаҳар), республика ёки халқаро танловларда ғолиб бўлганини исботловчи ҳужжатларнинг нусхалари (диплом, фаҳрий ёрлиқ ва б.қ. ҳужжатлар).
Танловда иштирок этувчи ўқитувчиларга қўйилган асосий талаблар:
олий маълумотли, олий тоифали, истисно тариқасида 1-, 2-тоифали, нутқи равон, ўзига талабчан, ижодкор ва фаол ўқитувчи, шунингдек, олий таълим муассасасининг профессор ўқитувчиси
ўқув фанининг илмий-назарий асослари, мазмуни, амалда қўлланилиши, дарс ташкил қилиш ва ўтиш методикасини мукаммал билган
таълим-тарбия жараёнини қизиқарли ва самарали ташкил этиш маҳоратига эга, креатив ёндашувга мойиллиги бўлган
ўқувчилар билимини баҳолашнинг замонавий тизимини билган ва самарали татбиқ этиш тажрибасига эга бўлган
илмий тадқиқот ишлари билан шуғулланишга ва касбий маҳоратини такомиллаштириб боришга ҳохиш-истаги бўлган
ўзбек ва рус тилларини мукаммал,  хорижий тилни бошланғич босқичи ва мустақил ахборот коммуникацион технологиялардан фойдаланишни билган.
Ўқитувчилар томонидан тақдим этиладиган ҳужжатлар
ваколатли таълим муассасасининг номзод тўғрисидаги тавсияномаси
номзод тўғрисида маълумотнома (объективка)
номзоднинг паспорти нусхаси
номзоднинг таржимаи холи (автобиография)
номзоднинг ҳарбийлик гувоҳномаси нусхаси
номзоднинг меҳнат дафтарчаси нусхаси
номзоднинг маълумоти тўғрисидаги дипломи нусхаси
Ф-86 тиббиёт хулосаси.
Хужжатлар 2019 йил 1 июндан - 20 июлгача  мактаб-интернатнинг расмий web-сайти ibnsino-maktab.uz орқали онлайн тарзда (ҳужжатлар сканер варианти 300 dpi, рангли тасвир ва файл ҳажми 1 Мб дан ортиб кетмаслиги керак) расман қабул  қилинади.

Набор опытных учителей и одаренных учеников на 2019-2020 учебный год
Специализированная школа-интернат молодых биологов и химиков имени Абу Али ибн Сино при Министерстве инновационного развития объявляет набор опытных учителей и одаренных учеников на 2019-2020 учебный год
В школу-интернат в 7–10-е классы на основе тестовых испытаний и собеседования будут приниматься одаренные учащиеся (в каждый класс 80 человек: из них 40 с узбекским и 40 с русским языками обучения, общее количество учеников будет составлять 320 человек. В этом учебном году возможность поступить в учреждение велика, так как в последующие учебные года набор будет осуществляться только а 7-е классы.
Общее среднее образование в школе-интернате бесплатно, а воспитательно-образовательный процесс будет осуществляться на русском и узбекском языках. Поэтапно будет вводиться обучение на английском языке. Число учеников в каждом классе не будет превышать 20 человек. Принимая во внимание возраст учеников, в рамках государственного образовательного стандарта по предметам — ботанике, зоологии, математике, химии и английскому языку — для каждого класса будут составляться тестовые вопросы на русском и узбекском языках и обеспечиваться секретность.
Проведение конкурса планируется 5–15 августа 2019 года. Точное время, место конкурса будет объявлено заранее, за неделю до его начала, на официальном веб-сайте школы-интерната ibnsino-maktab.uz.
Основные требования к учащимся-участникам конкурса:
• Большой интерес, наличие первоначальных знаний и навыков по предметам химии и биологии.
• Участие и получение призовых мест на состязаниях, республиканских и международных предметных олимпиадах.
• Желание в будущем заниматься самостоятельно научными исследованиями, стать ученым, ценным кадром для своей страны.
• Владение начальными знаниями иностанного языка, хорошее владение узбекским и русским языками, навыками использования информационно-коммуникационных технологий.
• Лидерские качества и широкое мировоззрение, решительность и уверенность в завтрашнем дне.
• Проявление глубокого интереса к получению профессиональных навыков, стремление к развитию своих способностей и навыков.
Документы, предоставляемые учениками для участия в конкурсе:
• заявление родителей на имя директора школы-интерната;
• копия свительсва о рождении ребенка;
• фото 3х4 см 4 шт;
• характеристика от директора общеобразовательной школы;
• копии документов, подтверждающиз победы в районных, областных, республиканских и международных олимпиадах (диплом, почетная грамота и другие).
Основные требования, предявляемые к учителям для участия в конкурсе:
• Имеющие высшее образование, высшую категорию, за исключением 1-й, 2-й категорий, обладающие ораторским мастерством, требовательные, талантливые и активные учителя, а также профессора и преподаватели вузов.
• В совершенстве знающие свой предмет, его научно-теоретитеские основы, использование в практике методики организации и проведения занятий.
• Имеющие склонность креативного подхода к занятиям, занимательной и эффективной организации воспитательно-образовательного процесса.
• Знающие современную систему оценивания знаний учеников и имеющие опыт ее эффективного внедрения в практику.
• Имеющие желание совершенствовать профессиональное мастерство и заниматься научным исследованием.
• В совершенстве владеющие узбекским и русским языками, знание иностранного языка на начальном уровне и умение самостоятельно пользоваться информационными технологиями.
Необходимые документы для учителей:
• характеристика на кандидата уполномоченного образовательного учреждения;
• сведения о кандидате (объективка);
• копия паспорта;
• автобиография;
• копия военного удостворения;
• копия трудовой книжки;
• копия диплома об образовании;
• медицинское заключение Ф-86.
Документы будут приниматься онлайн на официальном веб-сайте ibnsino-maktab.uz школы-интерната с 1 июня по 20 июля (документы в сканированном варианте 300 dpi, цветном виде, объем файла не должен превышать 1 Мб).