Соғлиқни сақлаш вазирлиги: Прописка масаласи тез тиббий ёрдам кўрсатиш учун тўсиқ бўла олмайди
Соғлиқни сақлаш вазирлиги ижтимоий тармоқлар орқали тез тиббий ёрдам кўрсатишда прописка сўралаётгани ҳақидаги чиқиш ва мурожаатлар юзасидан қуйидагиларни маълум қилади.
Маълумки, тез тиббий ёрдам хизматининг асосий вазифаси фуқаронинг ҳаётига хавф туғдирадиган ҳолатларда биринчи тиббий ёрдамни кўрсатишдир. Ушбу тиббий ёрдам барча ҳолатларда – бемор Ўзбекистон фуқаросими ёки чет эллик меҳмонми, бундан қатъий назар бепул кўрсатилади. Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 40-моддасида ҳам “Ҳар бир инсон малакали тиббий хизматдан фойдаланиш ҳуқуқига эга”, дея қатъий белгилаб қўйилган.
– Тез тиббий ёрдам чақириқларида чақириқ манзилга етиб борганда, албатта, беморнинг рўйхатга олинган манзили тўғрисидаги маълумот сўралади. Бу мавжуд меъёрий ҳужжатларда белгиланганидек, чақириқ қоғозидаги “рўйхатга олинган манзили” графасини тўлдириш учун амалга оширилади, – дейди Тошкент шаҳар тез тиббий ёрдам станцияси бўлим мудири Насиба Маҳмудова. – Чунки эртаси куни ҳар бир тез тиббий ёрдам хизматига мурожаат қилган бемор тўғрисида айнан рўйҳатда турган манзили бўйича тегишли бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасалари, яъни поликлиникаларга маълумотлар етказилади. Бу эса тез тиббий ёрдам хизматига мурожаат қилган беморни кейинчалик поликлиниканинг умумий амалиёт шифокори ва патронаж ҳамшираси назорати остида бўлишини – ўзаро интеграцияни таъминлайди. Тез тиббий ёрдам хизмати беморга фақат симптоматик, яъни касалликнинг белгиларини бартараф қилишга қаратилган муолажаларни бажарса, поликлиникалар эса мана шу касалликнинг қайталанмаслигига қаратилган даво чораларини амалга оширади.
Шунингдек, беморнинг яшаш манзили унинг тегишли тартибга кўра дислокация асосида қайси муассасага госпитализация қилинишини белгилайди. Мақсад барча шифохоналарда бемор ўринлари чекланганлиги боис беморларни шифохоналар бўйича бир хил тақсимланиш орқали уларни самарали даволанишини таъминлашга эришиш ҳисобланади.
– Тошкент шаҳрига меҳмон бўлиб келганлар ва муайян жойда вақтинчалик рўйҳатда турувчиларга Тошкент шаҳрида доимий пропискаси бўлган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари билан тенг тартибда тиббий ёрдам кўрсатилади. Бу масалада қонунчилигимиз инсонийликнинг шу даражада чўққисига чиққанки, ҳаттоки прописка уёқда турсин, шахснинг фуқаролиги ҳам тез тиббий ёрдам кўрсатиш жараёнида аҳамиятга эга эмас. “Фуқаролар соғлиғини сақлаш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунининг 29-моддасига кўра,энг кўп тарқалган касалликлар, шикастланиш, заҳарланиш ва шошилинч ёрдам талаб этиладиган бошқа ҳолатларни даволаш давлат соғлиқни сақлаш тизими муассасаларида бепул ва ҳар қандай чекловларсиз кўрсатилади. Ҳаёти ёки соғлиғи учун хавфли ҳолатда бўлган шахсга шошилинч ва (ёки) кечиктириб бўлмайдиган тиббий ёрдам кўрсатишни асоссиз равишда рад этиш Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 591 -моддасига мувофиқ, тегишли маъмурий жавобгарликни келтириб чиқаради.Беморга жойида ёрдам кўрсатилгач, шифохонага олиб бориш талаб қилинадиган ҳолатлар мавжуд бўлса, Соғлиқни сақлаш вазирлигининг тегишли ҳужжатларига асосан тез тиббий ёрдам ходими беморни Тошкент шаҳрида жойлашган шифохоналарга олиб бориши лозим,– дейди Соғлиқни сақлаш вазирлиги юридик бўлими бошлиғи Руслан Муҳаммадиев.
Хулоса қилиб айтадиган бўлсак, тез тиббий хизмат кўрсатишда прописка билан боғлиқ масалаларнинг рўкач қилиниши қонунбузарлик ҳисобланади.

Министерство здравоохранения: вопрос прописки не может быть препятствием для оказания скорой медицинской помощи
2019-05-29 | Здравоохранение
Министерство здравоохранения сообщает следующее по поводу выступлений и обращений через социальные сети о том, что для оказания скорой медицинской помощи в городе Ташкенте спрашивают о прописке.
Известно, что основная задача службы скорой медицинской помощи — оказание первой медицинской помощи в случаях угрозы жизни граждан. Данная медицинская помощь оказывается в любых случаях — является ли больной гражданином Узбекистана или иностранным гостем, в не зависимости от этого она предоставляется бесплатно. В статье 40 Конституции Республики Узбекистан четко определено: «Каждый имеет право на квалифицированное медицинское обслуживание».
— При вызовах скорой медицинской помощи после того, как бригада приезжает по адресу вызова, медработник обязательно спрашивает место прописки больного. Это осуществляется для того, чтобы заполнить графу «адрес прописки» в листе вызова, — говорит заведующий отделом станции скорой медицинской помощи города Ташкента Насиба Махмудова . — Потому что на следующий день предоставляется информация об обратившемся в службу скорой медицинской помощи больном в учреждения первичной медико-санитарной помощи, то есть поликлинику именно по адресу его прописки. А это обеспечивает дальнейшую взаимоинтеграцию, то есть обратившихся в службу скорой медицинской помощи больной будет под надзором врача общей практики и патронажной медсестры той поликлиники. Служба скорой медицинской помощи больному оказывает только симптоматическую помощь, то есть процедуры, направленные на предотвращение симптомов заболевания, а поликлиники осуществляют лечебные меры, направленные на предотвращение повторного заболевания.
В также адрес прописки больного определяет то, согласно соответствующему порядку на основе дислокации в какое учреждение он может быть госпитализирован. Так как, во всех больницах койки ограничены, цель — достижение обеспечения равного распределения больных по больницам и их эффективного лечения.
— Гостям города Ташкента и имеющим временную прописку в определенном месте оказывается медицинская помощь в равной степени, как и гражданам, имеющим постоянную прописку в городе Ташкенте. В этом вопросе наше законодательство поднялось на настолько высокий уровень человечности, что при оказании скорой медицинской помощи, не то что прописка, даже гражданство личности не имеет значения. Согласно статье 29 Закона Республики Узбекистан «Об охране здоровья граждан», лечение наиболее распространенных болезней, травм, отравлений и других неотложных состояний осуществляется государственной системы здравоохранения бесплатно и без каких-либо препятствий. Необоснованный отказ в предоставлении экстренной и (или) неотложной медицинской помощи лицу, находящемуся в опасном для жизни или здоровья состоянии согласно статье 591Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности влечет за собой соответствующую административную ответственность. После оказания помощи больному на месте, если требуется отвести его в больницу, согласно соответствующему документу Министерства здравоохранения работник скорой медицинской помощи должен доставить его в больницу, расположенную в городе Ташкенте, — говорит начальник юридического отдела Министерства здравоохранения Руслан Мухаммадиев .
Словом, в оказании скорой медицинской помощи использование в качестве довода вопроса прописки считается нарушением закона.