Ўзбекистон ва Германия Президентларининг музокаралари якунида икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросими бўлди.
Ахборот алмашиш ва уни ҳимоя қилиш, парник газлари чиқарилишини камайтириш ва иқлим ўзгаришларига мослашиш, «Volkswagen» компанияси билан ҳамкорликда тижорат автомобиллари ишлаб чиқариш тўғрисида ва бошқа ҳужжатлар имзоланди. Президентимиз ушбу келишувлар, айниқса, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси билан Германиянинг "Integra GmbH" ва "Vamed Engineering GmbH" компаниялари ҳамкорлигида Тошкент шаҳрида Ядровий тиббиёт ва нурли терапия марказини ташкил этиш бўйича битим халқимиз учун катта аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Оммавий ахборот воситалари учун ўтказилган брифингда Президентлар музокаралар анъанавий дўстлик, очиқлик ва ўзаро англашув руҳида ўтгани, муҳим келишувларга эришилганини қайд этди.
– Жорий йил январь ойида Берлин шаҳрида ўтган учрашувимизнинг мантиқий давоми бўлган бугунги музокаралар натижаларидан тўла мамнунман, – деди Шавкат Мирзиёев. – Икки томонлама ҳамкорликнинг деярли барча йўналишлари – сиёсий мулоқот, парламентлараро алоқалар, савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар ва бошқа кўплаб соҳаларга доир масалалар атрофлича кўриб чиқилди. Ўзбекистон ва Германия ҳамкорлигининг бугунги ҳолати муҳокама қилиниб, келгуси устувор йўналишлар ва вазифалар белгилаб олинди.
– Ўзбекистонда сиёсий, иқтисодий, ижтимоий соҳаларда ўсиш рўй бераётганини кўряпмиз ва бунга ҳурмат билан қараймиз. Катта делегациядан иборат ушбу ташрифимиз ҳам ҳамкорликни кенгайтиришга интилишимиз ва қўллаб-қувватлашимиздан далолат беради. Мамлакатларимиз ўртасида ва Европа Иттифоқи доирасидаги алоқаларга доир кенг кўламли масалаларни муҳокама қилганимиздан, уларнинг натижаларидан мамнунмиз, – деди Франк-Вальтер Штайнмайер.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев ижтимоий-иқтисодий ва илмий-маданий муносабатлар ривожига ҳисса қўшиб келаётган Германия ташкилотлари ва вакилларига миннатдорлик билдирди.

Президенты выразили удовлетворение результатами переговоров
По завершении переговоров Президентов Узбекистана и Германии состоялась церемония подписания двусторонних документов.
Подписаны соглашения об обмене и защите информации, сотрудничестве в сфере снижения выбросов парниковых газов и адаптации к изменениям климата, организации производства коммерческих автомобилей совместно с компанией «Volkswagen» и другие. Президент Узбекистана отметил, что эти документы, особенно соглашение между Академией наук нашей страны и немецкими компаниями «Integra GmbH» и «Vamed Engineering GmbH» по созданию Центра ядерной медицины и лучевой терапии в Ташкенте, имеют важное значение для нашего народа.
На брифинге для представителей средств массовой информации отмечалось, что переговоры прошли в традиционно дружеской и открытой обстановке, в духе взаимопонимания, по их итогам достигнуты важные договоренности.
– Я вполне удовлетворен результатами сегодняшних переговоров, ставших логическим продолжением нашей встречи, которая состоялась в январе нынешнего года в Берлине, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев. – Мы обстоятельно рассмотрели практически все направления двустороннего сотрудничества – политический диалог, межпарламентские связи, торгово-экономическое, инвестиционное, культурно-гуманитарное взаимодействие и многое другое. Обсудили нынешнее состояние узбекско-германского сотрудничества, определили приоритетные направления и задачи на перспективу.
– Мы с большой симпатией и уважением следим за политическим, экономическим, социальным  прогрессом в Узбекистане. Наш нынешний визит в составе представительной  делегации является свидетельством нашего стремления к расширению сотрудничества. Мы довольны результатами переговоров, в ходе которых обсудили широкий круг вопросов двусторонних отношений и взаимодействия по линии Европейского союза, – отметил Франк-Вальтер Штайнмайер.
Глава нашего государства выразил признательность организациям и представителям Германии, вносящим вклад в продвижение социально-экономических и научно-культурных связей между нашими странами.