Ўзбекистон ва Германия Президентлари музокаралар ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Германия Федератив Республикаси Президенти Франк-Вальтер Штайнмайер тор доирада ва кенгайтирилган таркибда музокара ўтказди.
Давлатимиз раҳбари учрашув аввалида Германия Президенти ва халқини ГФР ташкил топгани ҳамда Бош қомуси қабул қилинганининг 70 йиллиги муносабати билан табриклади.
Германия Федерал президенти давлатимиз раҳбарига мамлакатимизга ташриф билан келиш таклифи ва кўрсатилаётган самимий меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдирди.
Музокараларда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий-техник ва маданий-гуманитар ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари батафсил муҳокама қилинди, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик муаммолар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон билан Германия ўртасида изчил сиёсий мулоқот йўлга қўйилган. Франк-Вальтер Штайнмайер ГФР ташқи ишлар вазири сифатида 2006 ва 2016 йилларда ҳам юртимизга ташриф буюрган. Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил январда Германияга расмий ташрифи давлатлараро муносабатларда янги саҳифа очди.
Кўксаройдаги учрашувда кўп қиррали ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш ва ўзаро тажриба алмашишда парламентлар муҳим ўрин тутаётгани таъкидланди. Бу борада 23 май куни Тошкентда ўтказилган конституцион тизим ва парламентаризм бўйича Ўзбекистон – Германия форуми ҳар жиҳатдан фойдали бўлгани қайд этилди.
Томонлар савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг бугунги ҳолатини баҳолаб, уни кенгайтиришнинг устувор йўналишларини белгилаб олдилар. 2018 йилда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 25 фоизга ўсиб, 77О миллион доллардан ошгани, жорий йил январдаги келишувлардан сўнг Германия компанияларининг Ўзбекистон бозорига қизиқиши тобора ортиб бораётгани таъкидланди.
Мамлакатларимиз халқаро тузилмалар доирасида ҳам яхши ҳамкорлик қилиб келмоқда. Ўзбекистон Германиянинг БМТ Хавфсизлик Кенгаши доимий аъзолигига интилишини қўллаб-қувватлайди.
Германия Ўзбекистоннинг минтақада барқарорликни мустаҳкамлаш, Афғонистонда тинчлик жараёнига кўмаклашиш, Орол денгизи қуриши оқибатларини бартараф этишга қаратилган саъй-ҳаракатларини юқори баҳолайди.
Мулоқотда томонлар халқаро ташкилотлар доирасида бир-бирини қўллаб-қувватлашда давом этишини билдирди. Ўзбекистон – Европа Иттифоқи формати доирасидаги алоқаларни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Терроризм ва экстремизмга қарши курашиш, хавфсизлик соҳасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди. Президентлар Афғонистонда ижтимоий-иқтисодий, инвестициявий ва инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш мақсадида Ўзбекистон-Германия маслаҳатлашувлари механизмининг йўлга қўйилишини маъқулладилар.
Музокараларда Ўзбекистон ва Германиянинг кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантиришга интилиши, барча масалалар бўйича қарашлари ўхшаш ва яқинлиги яна бир бор ўз тасдиғини топди.

Президенты Узбекистана и Германии провели переговоры
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Федеративной Республики Германия Франк-Вальтер Штайнмайер провели переговоры в узком и расширенном форматах.
В начале встречи глава нашего государства искренне поздравил Президента и народ Германии с 70-летием принятия Основного закона и образования Федеративной Республики Германия.
Федеральный президент Германии поблагодарил лидера Узбекистана за приглашение посетить с визитом нашу страну и оказываемый теплый прием. Выражена признательность за поздравления и проведенные совместные мероприятия в Ташкенте в связи со знаменательными событиями.
На переговорах обстоятельно обсуждены вопросы дальнейшего расширения политического, торгово-экономического, инвестиционного, финансово-технического и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также международной и региональной повестки.
Между Узбекистаном и Германией поддерживается последовательный политический диалог. Франк-Вальтер Штайнмайер посещал нашу страну в 2006 и 2016 годах в качестве министра иностранных дел ФРГ.  Официальный визит Президента Шавката Мирзиёева в Германию в январе 2019 года открыл новую страницу в развитии межгосударственных отношений.
В ходе встречи в резиденции Куксарой отмечалась важная роль парламентов двух стран в поддержке многопланового сотрудничества и обмене опытом. Весьма полезным в этом плане оказался состоявшийся 23 мая в Ташкенте узбекско-германский юридический форум.
Стороны оценили нынешнее состояние торгово-экономического сотрудничества и определили приоритетные направления его расширения. Отмечалось, что в 2018 году объем взаимного товарооборота вырос на 25% и превысил 770 миллионов долларов. После январских встреч на высшем уровне все больше немецких компаний проявляют практический интерес к рынку Узбекистана. Проанализированы и определены меры по подготовке и ускорению совместных инвестиционных проектов и программ.
Наши страны тесно взаимодействуют и в рамках международных структур. Узбекистан поддерживает стремление Германии стать постоянным членом Совета Безопасности ООН.
В Берлине высоко оценивают усилия Узбекистана по укреплению стабильности в регионе, содействию мирному процессу в Афганистане, преодолению последствий Аральской катастрофы.
Стороны выразили готовность продолжать оказывать взаимную поддержку в рамках международных организаций. Обсуждены также вопросы взаимодействия в формате Узбекистан – Европейский союз.
Рассмотрены вопросы противодействия терроризму и экстремизму, укрепления сотрудничества в области безопасности. Президенты приветствовали запуск механизма узбекско-германских консультаций по Афганистану для продвижения социально-экономических, инвестиционных и инфраструктурных проектов в этой стране.
На переговорах вновь подтверждены взаимная приверженность Узбекистана и Германии развитию полномасштабного сотрудничества, близость и совпадение позиций по всем обсужденным вопросам.