Ўзбекистон ва Германия Президентлари музокаралар ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Германия Федератив Республикаси Президенти Франк-Вальтер Штайнмайер тор доирада ва кенгайтирилган таркибда музокара ўтказди.
Давлатимиз раҳбари учрашув аввалида Германия Президенти ва халқини ГФР ташкил топгани ҳамда Бош қомуси қабул қилинганининг 70 йиллиги муносабати билан табриклади.
Германия Федерал президенти давлатимиз раҳбарига мамлакатимизга ташриф билан келиш таклифи ва кўрсатилаётган самимий меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдирди.
Музокараларда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий-техник ва маданий-гуманитар ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари батафсил муҳокама қилинди, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик муаммолар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон билан Германия ўртасида изчил сиёсий мулоқот йўлга қўйилган. Франк-Вальтер Штайнмайер ГФР ташқи ишлар вазири сифатида 2006 ва 2016 йилларда ҳам юртимизга ташриф буюрган. Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил январда Германияга расмий ташрифи давлатлараро муносабатларда янги саҳифа очди.
Кўксаройдаги учрашувда кўп қиррали ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш ва ўзаро тажриба алмашишда парламентлар муҳим ўрин тутаётгани таъкидланди. Бу борада 23 май куни Тошкентда ўтказилган конституцион тизим ва парламентаризм бўйича Ўзбекистон – Германия форуми ҳар жиҳатдан фойдали бўлгани қайд этилди.
Томонлар савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг бугунги ҳолатини баҳолаб, уни кенгайтиришнинг устувор йўналишларини белгилаб олдилар. 2018 йилда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 25 фоизга ўсиб, 77О миллион доллардан ошгани, жорий йил январдаги келишувлардан сўнг Германия компанияларининг Ўзбекистон бозорига қизиқиши тобора ортиб бораётгани таъкидланди.
Мамлакатларимиз халқаро тузилмалар доирасида ҳам яхши ҳамкорлик қилиб келмоқда. Ўзбекистон Германиянинг БМТ Хавфсизлик Кенгаши доимий аъзолигига интилишини қўллаб-қувватлайди.
Германия Ўзбекистоннинг минтақада барқарорликни мустаҳкамлаш, Афғонистонда тинчлик жараёнига кўмаклашиш, Орол денгизи қуриши оқибатларини бартараф этишга қаратилган саъй-ҳаракатларини юқори баҳолайди.
Мулоқотда томонлар халқаро ташкилотлар доирасида бир-бирини қўллаб-қувватлашда давом этишини билдирди. Ўзбекистон – Европа Иттифоқи формати доирасидаги алоқаларни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Терроризм ва экстремизмга қарши курашиш, хавфсизлик соҳасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди. Президентлар Афғонистонда ижтимоий-иқтисодий, инвестициявий ва инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш мақсадида Ўзбекистон-Германия маслаҳатлашувлари механизмининг йўлга қўйилишини маъқулладилар.
Музокараларда Ўзбекистон ва Германиянинг кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантиришга интилиши, барча масалалар бўйича қарашлари ўхшаш ва яқинлиги яна бир бор ўз тасдиғини топди.

Presidents of Uzbekistan and Germany hold talks
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Federal Republic of Germany Frank-Walter Steinmeier have held talks in contracted and extended formats.
At the start of the meeting, the head of our state sincerely congratulated the President and the people of Germany on the 70th anniversary of the adoption of the Basic Law and establishment of the Federal Republic of Germany.
The Federal President of Germany thanked Uzbekistan’s leader for the invitation to visit our country and the warm welcome. Frank-Walter Steinmeier expressed gratitude for the congratulations and the joint activities held in Tashkent in connection with important events.
The sides thoroughly discussed during negotiations the issues pertinent to furthering the political, trade, economic, investment, financial, technical, cultural and humanitarian cooperation, as well as those in the international and regional agendas.
Uzbekistan and Germany have maintained steadfast political dialogue. Frank-Walter Steinmeier visited our country in 2006 and 2016 as Minister of Foreign Affairs of Germany. The official visit of President Shavkat Mirziyoyev to the Federal Republic in January 2019 opened a new page in the development of interstate relations.
During the meeting at the Kuksaroy today, the important role of the two parliaments was noted in supporting multidimensional cooperation and sharing experience. The Uzbek-German Law Forum that took place on May 23 in Tashkent proved rather useful in this respect.
The parties assessed the current state of trade and economic interaction and identified priority areas for its expansion. It was noted that in 2018 the volume of mutual trade turnover grew by 25% and exceeded 770 million dollars. Following the January summit meetings, more and more of German companies have been displaying practical interest in the Uzbek market. Measures have been analyzed and identified for the elaboration and acceleration of joint investment projects and programs.
Our countries closely cooperate in the framework of international institutions. Uzbekistan supports Germany’s aspiration to become a permanent member of the UN Security Council.
Berlin appreciates Tashkent’s efforts to bolster stability in the region, promote the peace process in Afghanistan, and overcome the consequences of the Aral Sea disaster.
The parties expressed shared willingness to continue with providing mutual support within the framework of international organizations. Issues of interaction in the Uzbekistan - European Union format were also discussed.
The two sides considered combating terrorism and extremism, building up security cooperation. The Presidents welcomed the launch of the mechanism of Uzbek-German consultations on Afghanistan to promote socio-economic, investment and infrastructure projects in that country.
The negotiations helped reaffirm Uzbekistan and Germany’s mutual commitment to the development of full-scale cooperation, as well as the proximity and harmony of stances on all issues discussed.