Москва инженерлик-физика институти Тошкент филиали абитуриентларни қабул қилишга тайёр
Россия миллий ядро тадқиқот институтининг “Москва инженерлик-физика институти” (МЯТИ МИФИ) шу йили ёзда Тошкентда очилиши кутилаётган филиалига биринчи абитуриентларни қабул қилишга тайёр.
Институтнинг қабул ҳайъати ўз ишини жорий йилнинг 17 июнь куни Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон миллий университети “Физика факультети” биносида бошлайди. Ҳужжатларни қабул қилиш 2 июлга қадар давом этади.
Абитуриентлар МЯТИ МИФИ филиалига физика, математика ва рус тили бўйича ўтказилувчи имтиҳон натижаларига кўра қабул қилинади. Имтиҳонлар 3 июлдан 9 июлга қадар россиялик ўқитувчи ва мутахассислар томонидан ўтказилиб, жавоблар 12 июль куни эълон қилинади.
Энг юқори бал тўплаган 100 нафар талаба давлат гранти асосида ўқишга қабул қилиниб, бепул таълим олиш имкониятига эга бўладилар.
Бу йилги қабул бакалавриатнинг қуйидаги тўрт таълим йўналиши бўйича амалга оширилади:
Ядро энергетикаси ва иссиқлик физикаси;
Ядро физикаси ва технологиялари;
Иссиқлик энергетикаси ва иссиқлик техникаси;
Электр энергетикаси ва электр техникаси.
Институт талабалари ядровий энергетика ва иссиқлик физикаси соҳасида халқаро меъёрлар асосида инженер-техник мутахассислиги бўйича таълим оладилар.
Қабул шартлари ва қўшимча маълумотлар институтнинг қуйидаги электрон сайтида эълон қилинган.
МИФИнинг Тошкент филиали Улуғбек посёлкасида (Хуросон кўчаси, 1 уй), Ўзбекистон фанлар академияси “Ядро-физикаси институти” яқинида жойлашган. Мазкур ОТМ энг янги технологиялар билан жиҳозланган 11 та замонавий ўқув лабораторияси, талабалар ётоқхонаси, спорт комплекси ҳамда кутубхона фондига эга бўлади.
Филиалнинг барча битирувчилари Ўзбекистонда тан олинадиган Россия андозасидаги диплом оладилар ҳамда ўқишни тугатганларидан сўнг, “Ўзатом” агентлиги тизимида доимий иш билан таъминланадилар.

Вниманию всем абитуриентам!
Российский Национальный исследовательский ядерный университет «Московский инженерно-физический институт» (НИЯУ МИФИ) готов принять первых абитуриентов в Ташкентский филиал, открытие которого состоится этим летом.
Работа приемной комиссии в вузе начнется 17 июня и продлится до 2 июля т.г. в Физическом факультете Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
Отбор абитуриентов в филиал НИЯУ МИФИ будет осуществляться по результатам экзаменов по физике, математике и русскому языку, которые будут принимать российские преподаватели. С 3 по 9 июля будут проводится экзамены и 12 июля будут объявлены результаты.
100 абитуриентов с наибольшим числом баллов будут зачислены в филиал и смогут обучаться бесплатно на основе государственного гранта.
В текущем году набор пройдет на программы бакалавриата по четырем специальностям:
·       Ядерная энергетика и теплофизика;
·       Ядерные физика и технологии;
·       Теплоэнергетика и теплотехника;
·       Электроэнергетика и электротехника.
Студенты филиала будут обучаться инженерно-техническим специальностям в сфере атомной энергетики и ядерных технологий по российским образовательным стандартам.
Пошаговый алгоритм поступления в филиал опубликован на сайте: https://mephi.uz/ru/priyomnaya-kampaniya.
Филиал расположен в поселке Мирзо Улугбек (ул.Хуросон, 1) неподалеку от Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан. Филиал будет оснащен 11 современными лабораториями с новейшими технологиями, общежитием и спортивным комплексом для студентов и преподавателей, библиотечным фондом.
Все выпускники филиала получат диплом российского образца, признаваемый и в Узбекистане. Все выпускник будут обеспечены рабочими местами после завершения обучения в системе Агентства «Узатом».